Eni ga kujejo v zvezde, drugi ga obtožujejo, da je lutka v rokah Združenih držav Amerike in drugih kapitalističnih držav. Juan Gerardo Guaido Marquez, 35-letni venezuelski politik, ki se je v začetku leta samorazglasil za predsednika ene najbolj čudnih držav na svetu, je v vsakem primeru politično še nepopisan list. V nasprotju z - v sumljivih okoliščinah - izvoljenim predsednikom Venezuele Nicolasom Maduro uživa podporo Zahoda, tudi Slovenije, ki ga je prepoznala kot legitimnega voditelja ene najrevnejših držav na svetu.
Juan Guaido in Nicolas Maduro sta Venezuelo, iz katere se je zaradi revščine odselila že najmanj desetina od nekdanjih 31 milijonov prebivalcev, spravila na rob državljanske vojne. Bolj kot za priljubljenost med ljudmi se ta čas borita za naklonjenost vsemogočne vojske - ki je očitno razdeljena prav tako kot ljudstvo. Tisti, ki bo prepričal generale, bo na koncu zmagovalec, če se seveda v vso venezuelsko zmedo ne bodo vmešale velesile. ZDA nenehno grozijo, da so odprte vse opcije (kar v podnapisih pomeni vojaško intervencijo), Rusija je tja poslala "vojaške svetovalce". Kitajska operira na svoj znani način, z odpisovanjem dolgov in finančno pomočjo Madurovi vladi.
Uživa podporo Zahoda, tudi Slovenije, ki ga je prepoznala kot legitimnega voditelja
Venezuele
Njegovo odločitev za politiko so zaznamovale katastrofalne poplave
Soproga kot diplomatsko orožje
Guaido je poročen s 27-letno novinarko Fabiano Rosales, ki jo je poslal na "ofenzivo šarma" v ZDA. Dosegla je tisto, kar ne uspe marsikateremu državniku, saj sta jo sprejela tako predsednik Trump kot podpredsednik Mike Pence. Stanje v svoji državi jima je opisala kot odločanje med diktaturo in svobodo, življenjem in smrtjo.