Ruski rubelj je v primerjavi z dolarjem od začetka leta izgubil 30 odstotkov vrednosti, saj se Rusija sooča z gospodarskimi posledicami dolgotrajne ofenzive v Ukrajini in naraščajoče inflacije.
Država beleži tudi precejšen padec prihodkov zaradi padca prodaje nafte in plina kot posledica sankcij in ciljev EU, da končna energetsko odvisnost od Moskve, na drugi strani pa se zaradi vojne v Ukrajini spopada z višjimi vojaškimi izdatki.
Ruska centralna banka je pred dnevi že napovedala občutno okrepitev naporov za ohranjanje vrednosti ruske valute. Med drugim namerava med 14. in 22. septembrom vsak dan prodati za 21,4 milijarde rubljev (približno 218,5 milijona dolarjev) tujih valut oziroma svojih deviznih rezerv, kar je približno desetkratnik trenutne dnevne prodaje.
Banka je odločitev povezala s prihajajočim odkupom državnih obveznic v tuji valuti s plačilom v rubljih. "Gre za ustaljen postopek. Pričakujemo, da bo del imetnikov teh obveznic ustvaril dodatno povpraševanje po tujih valutah," so navedli. Plačevanje teh obveznic v rubljih so uvedli po uveljavitvi zahodnih sankcij zaradi napada na Ukrajino.