Gre za nov odmeven poraz Rusije v mednarodni skupnosti po resoluciji Generalne skupščine ZN, ki je obsodila rusko invazijo in zahtevala takojšen umik iz Ukrajine.
Ruska misija pri ZN je že v sredo zvečer vsem predstavništvom v New Yorku poslala pisno opozorilo, ki je bilo prilagojeno posameznim državam oziroma skupinam držav.
Nekatere so dobile samo opozorilo, da bo glasovanje za resolucijo ali le vzdržani glas oziroma izostanek z glasovanja služil interesom ZDA in to bo Rusija ustrezno obravnavala. Druge države pa so dobile neposredno svarilo, da jih čakajo povračilni ukrepi.
Grožnje niso zalegle in Rusija pa se je zavedala poraza, kar je bilo razbrati iz tega da Rusije v Generalni skupščini ni zastopal veleposlanik Vasilij Nebenzija ampak njegov namestnik.
Slovenija pozdravila prekinitev članstva Rusije v Svetu ZN za človekove pravice
Slovenija pozdravlja suspenz pravic Ruske federacije iz članstva v Svetu ZN za človekove pravice, ki ga je danes izglasovala Generalna skupščina ZN, je sporočilo ministrstvo za zunanje zadeve.
Resolucijo o suspendiranju Ruske federacije je v luči informacij o množičnih pobojih ukrajinskih civilistov v Buči in drugih ukrajinskih mestih podprlo 93 držav članic OZN, vključno s Slovenijo.
"Ruska agresija na Ukrajino predstavlja hudo kršitev načel in ciljev Ustanovne listine OZN, saj Ruska federacija krši načela mednarodnega prava, mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic," je sporočilo ministrstvo in dodalo, da bo Slovenija s partnericami in zaveznicami v sodelovanju z Mednarodnim kazenskim sodiščem storila vse, da bodo storilci odgovarjali za grozljive zločine.
Slovenski veleposlanik pri ZN Boštjan Malovrh bo slovensko stališče predstavil še danes v nadaljevanju zasedanja Generalne skupščine ZN.
Zunanji minister Anže Logar pa je tvitnil, da gre za pomembno zmago za ohranitev demokratičnih načel multilateralizma in dodal, da je bila Slovenija ko-sponzor resolucije.
Za resolucijo so glasovale vse članice EU, kakor tudi države, ki se ji želijo pridružiti. Za resolucijo je glasovala celo ruska zaveznica Srbija, proti pa države kot so Kitajska, Belorusija, Sirija in Kuba. Vzdržale pa so se večinoma afriške države, med njimi Egipt ter med Singapur, Venezuela, Brazilija in Mehika.
Potrditev resolucije pomeni, da Rusija tehnično ostaja članica Sveta za človekove pravice ZN, ki zaseda v Ženevi, vendar nima nobenih pravic, ki izhajajo iz članstva. Tak izid glasovanja pred podobami pokola civilistov v Buči pri Kijevu verjetno ne bi bil mogoč.