Sestavljanje Evropske komisije: Vsi je niso prepričali

autor
26.08.2019 23:16

Že pred današnjim začetkom uradnih pogovorov s komisarskimi kandidati je nova predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dala vedeti, da utegne koga tudi zavrniti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ursula von der Leyen naj bi razmišljala tudi o novem resorju za Afriko, o združitvi resorjev za sosedsko politiko in regionalno politiko in posebnem resorju za podnebno politiko. 
Michaela Rehle

Nova predsednica Evropske komisije Nemka Ursula von der Leyen namerava že danes začeti uradne pogovore s kandidati, ki so ji jih države članice predlagale za evropske komisarje. Njeni sodelavci pravijo, da se bodo ti pogovori po vsej verjetnosti zavlekli še v prihodnji teden, neuradno se je z večino kandidatov že sestala. Na teh spoznavnih srečanjih je po neuradnih informacijah iz Bruslja vsi niso prepričali. Za nekatere je tudi ugotovila, da ne ustrezajo željam držav članic po resorjih.

Trinajst moških in devet žensk

Nova Evropska komisija pod njenim vodstvom bo imela 27 članov, saj Združeno kraljestvo zaradi predvidenega izstopa iz EU 31. oktobra, to je dan pred začetkom mandata nove Evropske komisije, svojega kandidata za komisarja ne namerava predlagati. Von der Leynova je tako včeraj imela na mizi imena 24 kandidatov, čakala je še na imeni kandidatov Francije in Italije.
Države članice so ji predlagale 13 moških in devet žensk. Romunija in Portugalska sta upoštevali njen poziv, naj predlagajo moškega in žensko, saj želi spolno uravnoteženo komisijo. To ji še lahko uspe doseči. Francoski predsednik Emmanuel Macron naj bi po poročanju francoskih medijev čakal na to, kateri položaj bo na voljo, in potem predlagal ustreznega kandidata. Med možnimi imeni se omenjajo nekdanja evropska poslanka Sylvie Goulard, pogajalec EU za brexit Michel Barnier in nekdanji francoski premier Jean-Pierre Raffarin.

Kdo se napreza za kateri resor?

Pri von der Leynovi napovedujejo, da želi pred porazdelitvijo resorjev poznati imena in kompetence vseh kandidatov. "Imenovani kandidati še niso nujno tudi novi komisarji," so po poročanju STA povedali viri blizu predsednice bodoče komisije. Tako bi lahko nekatere kandidate še pred zaslišanji v parlamentu zavrnila. Slovenski kandidat Janez Lenarčič je med resorji, ki so po njegovem mnenju zanimivi tudi za Slovenijo, že večkrat omenil okolje, digitalizacijo, raziskave, regionalno politiko, širitev in zunanjo trgovino.
Sodelavci predsednice bodoče komisije priznavajo, da bo sestavljanje ekipe "kompleksna in politično občutljiva naloga", saj imajo države velike ambicije, veliko pa jih zahteva prestižne ekonomske resorje. Delitev resorjev in usklajevanje interesov držav članic bo tudi prva zahtevna naloga nove predsednice Evropske komisije. Ta naloga bo zanjo tudi priložnost, da pokaže, kako močna bo v pogajanjih z državami članicami.

Dr. Maja Bučar, Univerza v Ljubljani: "Pomembna bosta kakovost kandidatov in zaupanje."
Mediaspeed
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta