Nova predsednica Evropske komisije Nemka Ursula von der Leyen namerava že danes začeti uradne pogovore s kandidati, ki so ji jih države članice predlagale za evropske komisarje. Njeni sodelavci pravijo, da se bodo ti pogovori po vsej verjetnosti zavlekli še v prihodnji teden, neuradno se je z večino kandidatov že sestala. Na teh spoznavnih srečanjih je po neuradnih informacijah iz Bruslja vsi niso prepričali. Za nekatere je tudi ugotovila, da ne ustrezajo željam držav članic po resorjih.
Trinajst moških in devet žensk
Nova Evropska komisija pod njenim vodstvom bo imela 27 članov, saj Združeno kraljestvo zaradi predvidenega izstopa iz EU 31. oktobra, to je dan pred začetkom mandata nove Evropske komisije, svojega kandidata za komisarja ne namerava predlagati. Von der Leynova je tako včeraj imela na mizi imena 24 kandidatov, čakala je še na imeni kandidatov Francije in Italije.
Države članice so ji predlagale 13 moških in devet žensk. Romunija in Portugalska sta upoštevali njen poziv, naj predlagajo moškega in žensko, saj želi spolno uravnoteženo komisijo. To ji še lahko uspe doseči. Francoski predsednik Emmanuel Macron naj bi po poročanju francoskih medijev čakal na to, kateri položaj bo na voljo, in potem predlagal ustreznega kandidata. Med možnimi imeni se omenjajo nekdanja evropska poslanka Sylvie Goulard, pogajalec EU za brexit Michel Barnier in nekdanji francoski premier Jean-Pierre Raffarin.
Kakšen je urnik potrjevanj
Potem ko bo predsednica komisije imela na mizi predloge vseh držav članic za komisarje in bo razdelila resorje, kandidate za komisarje čaka zaslišanje v Evropskem parlamentu. Tam je že slišati, da vsem najbrž ne bodo prižgali zelene luči. Zaslišanja pred pristojnimi odbori Evropskega parlamenta bodo predvidoma od 30. septembra do 8. oktobra. Katerega kandidata bo zaslišal kateri odbor, bodo predsedniki odborov predvidoma določili na srečanju 12. septembra. Do takrat bi torej morala biti znana vsa imena kandidatov. Evropski parlament naj bi o celotni novi komisiji glasoval na plenarnem zasedanju, ki bo od 21. do 24. oktobra. Na glasovanju Evropski parlament ne more zavrniti posameznega kandidata, temveč le celotno ekipo.
Kdo se napreza za kateri resor?
Pri von der Leynovi napovedujejo, da želi pred porazdelitvijo resorjev poznati imena in kompetence vseh kandidatov. "Imenovani kandidati še niso nujno tudi novi komisarji," so po poročanju STA povedali viri blizu predsednice bodoče komisije. Tako bi lahko nekatere kandidate še pred zaslišanji v parlamentu zavrnila. Slovenski kandidat Janez Lenarčič je med resorji, ki so po njegovem mnenju zanimivi tudi za Slovenijo, že večkrat omenil okolje, digitalizacijo, raziskave, regionalno politiko, širitev in zunanjo trgovino.
Sodelavci predsednice bodoče komisije priznavajo, da bo sestavljanje ekipe "kompleksna in politično občutljiva naloga", saj imajo države velike ambicije, veliko pa jih zahteva prestižne ekonomske resorje. Delitev resorjev in usklajevanje interesov držav članic bo tudi prva zahtevna naloga nove predsednice Evropske komisije. Ta naloga bo zanjo tudi priložnost, da pokaže, kako močna bo v pogajanjih z državami članicami.
"Za Lenarčiča ni bojazni"
Maja Bučar, redna profesorica na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, pravi da je pristop von der Leynove korekten tako glede spolne uravnoteženosti kot glede pridržanja pravice do zavrnitve kandidatov, če oceni, da ne izpolnjujejo njenih pričakovanj glede kompetenc: "Komisija bo imela v prihodnjem obdobju kar nekaj težkih izzivov in zato je kakovost komisarjev kritična za uspešno delovanje. Politično imenovanje, ki smo mu pogosto priča, lahko privede do imenovanja ljudi, ki se na evropske zadeve ne spoznajo in jim delovanje Evropske komisije ni blizu. Na nabor komisarjev moramo gledati kot na nabor najtesnejših sodelavcev, kjer je zaupanje v sposobnosti vseh članov ekipe predpogoj za uspešno delovanje. Slovenski kandidat je izkušen diplomat in dober poznavalec evropskih institucij in oblikovanja politike, zato osebno ne vidim posebne bojazni, da ne bi zasedel komisarskega mesta na enem od želenih področij."