Skandinavci cepiva AstraZenece še ne bodo uporabili, v Franciji pa samo za starejše od 55 let. To je razlog ...

STA, VČ
19.03.2021 17:45
Takoj po ponovnem zagonu cepljenja s cepivom, ki je po oceni Evropske agencije za zdravila (Ema) varno, se je cepil francoski premier, ki je na omenjeni starostni meji. "Ničesar ne čutim, čeprav sem malo občutljiv," je komentiral.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
55-letni predsednik francoske vlade Jean Castex je po cepljenju 15 minut obsedel v čakalnici, zaradi morebitne reakcije.   
EPA

Danska kljub zeleni luči Evropske agencije za zdravila (Ema) zaenkrat ne bo nadaljevala cepljenja s cepivom proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca. Tako kot tudi ne Norveška in Švedska. V Franciji pa bodo s tem cepivom cepili samo starejše od 55 let. Finska pa se je šele danes odločila za prekinitev cepljenja s cepivom AstraZenece, potem ko so zabeležili dva primera možganske tromboze od štiri do deset dni po cepljenju. Ustavitev bo v veljavi najmanj do 29. marca.

Danske oblasti so sporočile, da vsaj še prihodnji teden ne bodo cepili s cepivom britansko-švedskega podjetja AstraZeneca. Za to so se po besedah vodje danske agencije za javno zdravje Sorena Brostroma odločili, ker potrebujejo več časa za analizo tega, ali je cepivo povezano s tveganjem za hude krvne strdke. "V okviru pregleda spremljamo tudi drugi dve cepivi, ki ju imamo na Danskem," je povedal.

Danska je bila 11. marca prva članica EU, ki je v celoti zaustavila cepljenje z AstraZenecinim cepivom. Trenutno preučujejo deset primerov krvnih strdkov po cepljenju s cepivom tega proizvajalca. Z njim so sicer cepili 140.000 ljudi.

Norveške zdravstvene oblasti pa morajo preučiti primere močnega imunskega odziva, ki je pri cepljenih sprožil protitelesa. Ta lahko vplivajo na trombocite in tako sprožijo krvni strdek. Paal Andre Holme iz bolnišnice v Oslu je v četrtek še pred odločitvijo Eme dejal, da trenutno ne vidi druge možnosti, kot da je za to krivo cepivo AstraZenece. Je pa poudaril, da gre še vedno za indice.

Na Švedskem preučujejo primer neobičajne motnje strjevanja krvi, ki je v središču Emine nadaljnje preiskave.

Francoske zdravstvene oblasti pa so zaradi tovrstne motnje strjevanja krvi izdale priporočilo, da z AstraZenecinim cepivom cepijo samo ljudi, stare 55 let in več. Po besedah vodje francoskega zdravstvenega regulatorja Dominique Le Guludec so v Evropi do 16. marca zaznali 25 primerov te motnje, pri čemer je devet ljudi umrlo. Zaznali so jih samo pri mlajših od 55 let in večinoma pri ženskah, je povedala. V Franciji so jih zaznali pri 51-letnem moškem in 24-letni ženski. V Franciji so sicer danes s tem cepivom cepili francoskega premierja Jeana Castexa, ki je star 55 let. "Ničesar ne čutim, čeprav sem malo občutljiv," je povedal.

Evropska agencija za zdravila je v četrtek sporočila, da niso mogli povsem izključiti povezave med cepivom ter redkimi in neobičajnimi, a zelo resnimi motnja strjevanja krvi. So pa zagotovili, da cepivo ni povezano s splošnim povečanjem tveganja za trombembolične dogodke ali krvne strdke. Cepivo je po oceni Eme varno in učinkovito. Tako je večina držav, ki so prekinile cepljenje z AstraZenecinim cepivom, napovedalo nadaljevanje cepljenja. Znova sta začeli cepiti tudi že Nemčija in Slovenija.
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta