"Prva štiri bojna letala MiG-29 so bila varno predana ukrajinskim oboroženim silam. V prihodnjih tednih bomo predali še preostala letala," je povedala tiskovna predstavnica slovaškega obrambnega ministrstva Martina Kakaščikova.
Bratislava dobavo bojnih letal napovedala minuli petek, le dan potem, ko se je za dobavo sprva štirih lovcev MiG-29 Kijevu kot prva odločila Varšava. Poleg bojnih letal namerava Slovaška Ukrajini dobaviti tudi sistem zračne obrambe kub sovjetske izdelave.
Slovaška se je že lani odločila, da ne bo več uporabljala svojih letal MiG, saj so bili pri tem odvisni od ruskih tehnikov in podjetij. Od takrat njen zračni prostor varujeta Češka in Poljska. V zameno za dobavo bojnih letal Kijevu pa so ji ZDA v sredo ponudile helikopterje, rakete in drugo orožje v vrednosti milijarde dolarjev po bistveno znižani ceni.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je Slovaški za vojaško pomoč zahvalil že prejšnji teden. Po navedbah poročila, ki ga je konec lanskega leta objavil novičarski portal Flight Global, naj bi Ukrajina upravljala s 43 letali MiG-29.
Slovenija bo Ukrajini dobavila mobilni laboratorij za vzorčenje vode
Vlada je danes sprejela odločitev o nabavi mobilnega laboratorija za vzorčenje vode v ocenjeni vrednosti 104.036 evrov, ki ga bo nato brezplačno predala Ukrajini. Ta je za laboratorij zaprosila že avgusta lani, ko je ukrajinsko veleposlaništvo oblastem posredovalo seznam potreb ukrajinskega ministrstva, pristojnega za ekologijo.
Vlada je ministrstvom za obrambo, zunanje in evropske zadeve ter okolje, podnebje in energijo naročila, naj izvršijo nakup in dobavo laboratorija. Ta so se nato dogovorila, da bo predajo laboratorija ukrajinskim oblastem uredilo obrambno ministrstvo.
Mobilni laboratorij predstavlja transportno vozilo oblike furgon z vgrajeno opremo za prevoz in analizo vzorcev. Opremljen je z vso potrebo opremo za vzorčenje podzemnih, površinskih kopalnih voda in pitne vode ter omogoča analizo osnovnih kemijskih in mikrobioloških parametrov po standardiziranih analitskih metodah, je sporočilo obrambno ministrstvo.
V roku 24 ur je možna ocena, ali je voda ustrezna za pitje, umivanje, kopanje ali drugo rabo. Prednost mobilnega laboratorija je predvsem v tem, da se analitika lahko izvaja praktično kjerkoli, brez transporta v oddaljene laboratorije in tudi tam, kjer je infrastruktura omejena.
Oprema laboratorija je bila skrbno izbrana, je enostavna za uporabo in jo Agencija Republike Slovenije za okolje že več let uspešno uporablja pri izvajanju monitoringov voda v skladu z veljavno zakonodajo. Nabava opreme je bila usklajena z ukrajinskim ministrstvom, pristojnim za vode, so še sporočili po današnji seji vlade.
Zelenski obiskal Herson
Zelenski je sicer obiskal južno ukrajinsko regijo Herson, ki jo še vedno delno nadzirajo ruske sile. V regiji si je ogledal opustošenje ruskega obstreljevanja in izjavil, da je z uradniki razpravljal o razminiranju in obnovi dela regije, ki ga je Ukrajina v protiofenzivi septembra lani ponovno zavzela.
V sklopu obiska si je med drugim ogledal opustošenje vasi Posad Pokrovske, kjer je bila zaradi ruskega obstreljevanja poškodovana kritična infrastruktura in številne hiše. Na družbenih omrežjih je zapisal, da lokalne oblasti v vasi obnavljajo dostop do osnovnih storitev, kot sta elektrika in voda, ter obnavljajo zdravstveni center.
"Ljudje se vračajo v vas. Z domačini sem se pogovarjal tudi o njihovih težavah in potrebah," je dejal. V ločeni objavi je še dodal, da je imel usklajevalni sestanek z uradniki ter razpravljal o razminiranju in obnovi ponovno zavzetega ozemlja.
Južno regijo Herson so ruske sile zavzele kmalu po začetku invazije februarja lani. Te so se nato novembra ob napredovanju ukrajinske vojske iz mesta Herson umaknile preko reke Dneper, pred tem pa so po navedbah ukrajinske strani uničile tamkajšnjo kritično infrastrukturo.
Umik ruskih sil iz Hersona, ki si ga je Rusija skupaj z regijami Doneck, Lugansk in Zaporožje po septembrskih mednarodno nepriznanih referendumih enostransko priključila, velja za enega največjih neuspehov Moskve v vojni. Večji del regije je sicer še vedno pod nazorom ruske vojske.