Slovenec v ZDA: Kdor more, dela več in dlje

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
20.05.2020 05:00

O dnevih v izolaciji s Slovencem Grego Vrhovcem, ki z družinico živi v ameriški zvezni državi New Jersey.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Distanca, distanca: Brooklyn, New York
EPA

V ZDA je do včeraj za covidom-19 umrlo 92.064 ljudi, največ med državami sveta. ZDA tudi ostajajo prve pri okužbah z novim koronavirusom, saj se je po doslej znanih podatkih skupaj okužilo že več kot milijon in pol ljudi. To je več kot trikrat več okuženih kakor v Rusiji, ki se je na tej žalostni lestvici v zadnjih dneh prebila na drugo mesto pred Španijo, Brazilijo in Veliko Britanijo. Testov so v ZDA, več kot 330-milijonski državi, doslej opravili več kot dvanajst milijonov.
Najhuje je še zmeraj v New Yorku. Guverner New Yorka Andrew Cuomo je te dni pojasnil, da nove okužbe potrjujejo predvsem pri osebah, ki hodijo po nakupih, so športno aktivne ali pa se družijo. S tem je zavrgel prejšnjo teorijo, da so za nove primere odgovorni predvsem delavci v ključnih sektorjih, je poročal nemški portal Deutsche Welle. "Reprodukcijsko razmerje za koronavirus med delavci v ključnih sektorjih je nižje kot med splošno populacijo in ti novi primeri so potrjeni predvsem pri ljudeh, ki ne delajo ali pa so doma," je dejal guverner.

Zapleti s testiranjem

New Yorku za petami po okužbah sledi sosednja zvezna država New Jersey. V tamkajšnjem mestecu Moorestown z mlado družino živi Ljubljančan Grega Vrhovec, ki je sicer strokovnjak za informacijsko varnost v eni od ameriških multinacionalk. Najbolj ga skrbi, da nove okužbe ne upadajo: "Nisem strokovnjak na področju infektologije, toda stroka tukaj poudarja, da dnevno testiranje infekcij na novi koronavirus še zmeraj ni na optimalnem nivoju. CDC, to je vladna agencija za nadzor in preprečevanje bolezni, je celo zavrgel prvo generacijo testa, saj je bila ta menda nekakovostna. Po drugi strani pa je vprašanje, ali je ta optimalni nivo, kot pravijo, da je sicer potreben za ponovno odprtje družbe, sploh realističen z vidika logistike in kapacitete."
Testiranje protiteles, ki ni isto kot zgoraj omenjeno, so zato pohitrili, pri čemer so testiranje poverili zasebnim firmam in tako preskočili drugo vladno agencijo FDA, ki je v ZDA sicer prva avtoriteta na področju hrane in zdravil. Vrhovec ob tem pripomni, da pa je zavoljo tega testiranje na protitelesa bolj dostopno, menda za tiste, ki imajo urejeno zdravstveno zavarovanje, celo zastonj. Vendar mediji opozarjajo, da tudi pri teh testih ni popolne zanesljivosti.

Debelejše napitnine

"S soprogo imava dva zelo majhna otroka, stara štiri in eno leto. Vrtci in tudi šole pa so zaprti in bodo zaprti najverjetneje vsaj do septembra. Oba imava možnost, da delava od doma, pisarne so namreč zaprte že od marca. Med konferenčnimi klici se izmenjujeva pri tem, kdo bo pazil otroka, ju učil, previjal in podobno. V resnici je zelo naporno, ampak nekako nama uspeva in vozimo naprej. Zategadelj seveda delava pogosto pozno v večer in noč, ko otroka že spita. Kadar lahko, sproti uporabljava tudi dopust in proste dneve, da ne pregoriva."
Vrhovec opaža, da Američani, s katerimi je v poslovnem stiku, v dobi koronavirusa delajo več in dlje kakor prej. Če seveda lahko delajo. "V trgovino po hrano gre po navadi žena. Zaposleni zelo pazijo na čistočo in na razkuževanje. Število kupcev v trgovini je omejeno. Vstop je strankam dovoljen le z zaščitnimi maskami na obrazu. Medtem Amazon in podobne spletne trgovine na visokih obratih delujejo za vsa druga naročila. V resnici so se lokalni gostinci, ponudniki hrane in trgovci večinoma preusmerili v postrežbo hrane za zraven in v dostavo na dom. Veliko restavracij pa je seveda ostalo popolnoma zaprtih. Kot morda veste, je v ZDA napitnina od 15 do 20 odstotkov na naročilo hrane norma, toda zdaj ljudje zaposlenim v gostinstvu in dostavljavcem pustijo še več denarja. Plaže bodo pri nas menda odprli že konec maja. Mnogi se bojijo, da bi to lahko prineslo nov val okužb."

Kritični Obama

Predhodnik sedanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, zdaj 59-letni Barack Obama, ki je vodil državo med letoma 2008 in 2016, je bil v soboto zelo kritičen do dosedanjega odziva oblasti na zdravstveno krizo. V video nagovorih študentom in dijakom ob koncu šolskega leta je Obama dejal, da je pandemija v celoti odgrnila zaveso z ideje, da odgovorni vedo, kaj počnejo. "Številni se niti pretvarjajo ne, da imajo stvari pod nadzorom," je menil. Dijake in študente je Obama opozoril, da bodo morali zaradi pandemije odrasti hitreje kot druge generacije, ter jih pozval, naj naredijo, kar menijo, da je prav. "Delati (samo) to, kar nam je všeč, kar nam ustreza in je preprosto - tako razmišljajo majhni otroci," je dejal. "Žal številni tako imenovani odrasli, vključno z nekaterimi, ki imajo zveneče nazive in pomembne službe, še vedno razmišljajo tako. Zato pa so stvari tako zavožene," je bil Obama oster v očitnem namigu na Trumpa in njegovo administracijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta