Obrambni ministri držav članic Evropske unije so včeraj na neformalnem srečanju v Pragi razpredali o vojni v Ukrajini in misiji za urjenju ukrajinskih vojakov. Srečanje je v sodelovanju s češko obrambno ministrico Jano Černochovo v vlogi gostiteljice sklical visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell. Po srečanju je zadovoljen dejal, da so se z ministri soglasno strinjali, da EU ostaja enotna v podpori Ukrajini pri urjenju njenih vojakov: "Članice ostajajo pripravljene pomagati, dokler in kolikor bo treba." Poudaril je, da gre poleg vojaške opreme tudi za pomoč pri vodenju vojne, urjenju vojakov in vojaške strukture, kar nekatere članice že izvajajo, a je treba zagotoviti večjo usklajenost pri teh prizadevanjih.
Odločitve niso sprejeli, a so se pričeli pripravljati
Ker je šlo za srečanje neformalne narave, je Borrell povedal, da niso sprejeli nobene odločitve, a da so podprli začetek priprav z namenom določitve pravnega in operativnega vidika misije, na podlagi katere bi lahko pripravili koncept kriznega upravljanja.
Na vprašanje novinarjev, ali bi lahko Rusija to razumela kot dodatno zaostritev odnosov, je Borrell odgovoril, da ne, "saj EU že zagotavlja velike količine vojaških zmogljivosti Ukrajini. Zagotovo Rusija ne bo vesela, kot ni vesela, da zagotavljamo tudi različne vrste vojaške opreme, a s tem bomo nadaljevali," je dejal in še dodal, da med zagotavljanjem orožja in urjenjem vojakov ni razlike.
Ministrom se je prek videopovezave pridružil ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov in predstavil seznam aktivnosti urjenja na različnih ravneh. Borrell je prepričan, da bi bilo najbolje, če bi urjenje potekalo pod vodstvom misije EU, saj da bi tako lahko izbrali najboljše zmogljivosti posameznih držav. V okviru urjenja bi poskrbeli tudi za organizacijo logistike, zdravstveno oskrbo vojakov in zaščito pred jedrskimi, biološkimi in kemičnimi grožnjami. Dotaknili so se še razprave o skupni nabavi orožja. "Pri skupni nabavi orožja gre za učinkovito zapravljanje, da bi se povečale naložbe za obrambo," meni Borrell.
Šarec napovedal nadaljevanje slovenske pomoči Ukrajini
Srečanja se je udeležil tudi slovenski obrambni minister Marjan Šarec, ki je po koncu dejal, da Slovenija ostaja zavezana k nadaljnjemu tesnemu sodelovanju v okviru aktivnosti EU, Nata in OZN v podporo Ukrajini. Šarec je obljubil podporo Slovenije predlogom tujih kolegov in izpostavil pomen sodelovanja in vloge srednjih in malih podjetij pri krepitvi evropske obrambne industrije.
Obrambni ministri so se dotaknili tudi Zahodnega Balkana in posledic vojne v Ukrajini nanj. Šarec je poudaril vlogo evropske operacije Althea v Bosni in Hercegovini, ki se bo končala novembra. "Operacija Althea je eden izmed pomembnih stebrov stabilnosti v regiji, zato moramo narediti vse, da regija ostane varna," je dejal na srečanju.
Danes se bodo v Pragi srečali še evropski zunanji ministri, ki bodo z Borrellom razpravljali o pobudi za prepoved izdajanja turističnih vizumov ruskim državljanom.
V regiji Herson potekajo hudi boji
V regiji Herson, kjer so ukrajinske sile v ponedeljek začele protiofenzivo, potekajo hudi boji na skoraj celotnem ozemlju, so včeraj sporočili iz Kijeva. Ukrajinske sile naj bi tam na več mestih prebile frontno črto, medtem ko naj bi imela Moskva po navedbah Pentagona vse več težav z iskanjem novih vojakov za bojevanje v Ukrajini. (sta)