Ukrajincem na bojišču ne primanjkuje poguma, temveč streliva, je po današnjem zasedanju zunanjih ministrov članic zveze Nato v Bruslju izjavil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Prepričan je, da Kijev potrebuje zanesljivo dolgoročno pomoč zaveznic, zato je ZDA pozval k odobritvi pomoči v vrednosti 60 milijard dolarjev.
"Ukrajinska vojska je s pomočjo zaveznic uspela osvoboditi polovico ozemlja, ki ga je Rusija zasegla med invazijo. Prav tako je Kijevu uspelo rusko črnomorsko floto potisniti nazaj in s tem omogočiti izvoz žita na svetovne trge," je na tiskovni konferenci izjavil Stoltenberg in izpostavil, da Ukrajina za nadaljnji boj proti agresorju potrebuje okrepljeno podporo zaveznic.
V luči tega je poudaril, da so zunanji ministri na zasedanju razpravljali predvsem o načrtu za zagotovitev zanesljive in predvidljive pomoči Ukrajini na dolgi rok, da Kijev ne bi bil odvisen od kratkoročne in prostovoljne pomoči zaveznic. Ministri so razpravljali tudi o krepitvi vloge članic Nata pri usklajevanju pomoči in usposabljanju ukrajinskih vojakov.
Stoltenberg podrobnosti o vsebini pogovorov in načrta ni predstavil, češ da je še v postopku oblikovanja. Poudaril je le, da finančna pomoč Ukrajini ni dobrodelnost, temveč investicija v varnost Evrope.
Ponovno je tudi pozval ameriški kongres k potrditvi paketa pomoči za Ukrajino v vrednosti 60 milijard dolarjev. "Vsakršno odlašanje z odločitvijo ima posledice na bojišču. Tovrstno odlašanje pa je tudi eden od razlogov za trenutne težave ukrajinske vojske," je izjavil.
Prvi mož Nata se je dotaknil tudi razmer v Gazi in obsodil nedavni izraelski napad na humanitarne delavce.
Po navedbah več diplomatov se načrt Stoltenberga nanaša na oblikovanje sklada v vrednosti 100 milijard evrov, s katerim bi v naslednjih petih letih zagotavljali vojaško podporo Ukrajini. Dokončno odločitev o predlogu je sicer pričakovati na julijskem vrhu zavezništva v Washingtonu.
Predlogu pričakovano nasprotuje Madžarska. Kot je na omrežju X zapisal zunanji minister Peter Szijjarto, ne bodo podprli nobenega predloga, ki bi "zavezništvo popeljalo bližje vojni ali ga spremenilo iz obrambne v napadalno koalicijo".