O tem poroča ameriški časnik Forbes, ki se sklicuje na estonskega vojnega blogerja WarTranslated. Ta pa navaja izjave ruskega vojnega blogerja. Zapisal je, da s pomočjo dronov in topništva Ukrajinci na bojišču uspešno zadržujejo ruske oklepnike, tudi tanke, stran od ukrajinskih položajev.
"Naši tanki lahko delujejo le iz zakritih položajev," je zapisal ruski bloger, ki ga navaja Estonec. Ugotavlja tudi, da ukrajinske sile precej lažje uporabljajo svoje tanke in se lahko sovražniku približajo na vsega 100 metrov, medtem pa so ruski tanki od sovražnika oddaljeni več kilometrov.
Tanki so tako po mnenju ruskega blogerja postali nenatančne havbice in sploh niso jurišni oklepniki, kar je njihov glavni namen. "Sovražnik je dosegel zadostno in raznoliko raven svojih dronov ter je nadgradil taktiko njihove uporabe," piše ruski bloger. Dodaja, da imajo praktično povsod na bojišču ukrajinske sile tudi na desetine operaterjev za svoje brezpilotnike. Nasprotno pa po njegovih besedah velja za ruske drone, za katere naj bi veliko težavo predstavljalo ukrajinsko motenje signalov. Hkrati naj bi bili precej manj uporabni zaradi slabe kvalitete izdelave. Najbolj učinkoviti ruski droni, ki delujejo prek optične povezave, pa naj bi bili na voljo le izbranim enotam na bojišču.
Prav s temi droni naj bi Rusi uspeli zadržati ukrajinske tanke v ruski regiji Kursk, kjer skušajo ukrajinske sile obdržati nadzor nad delom ozemlja, ki so ga zavzele avgusta lani, zdaj pa jih ruske sile počasi potiskajo proti meji z Ukrajino. Kremelj je v Kursk poslal drone, ki jih operaterji upravljajo prek optičnega kabla in je zato motenje signala nemogoče. S temi droni so 5. januarja letos ruski vojaki ustavili poskus preboja ukrajinskih sil v smeri mesta Kursk.
Ukrajina je torej ustvarila prednost na bojišču, zahvaljujoč uporabi dronov. Ruski protitankovski izstrelki lahko to prednost do določene mere zmanjšajo, vendar pa še vedno glavni razlog, da Ukrajina ne doseže večjega preboja na terenu, ostaja pomanjkanje žive sile. "Čeprav nimajo dovolj vojakov, da bi zadržali nadzor nad večjimi področji, so še vedno zelo impresiven nasprotnik," je opozoril ruski bloger. Pri tem poudarja, da je to tudi razlog, da Rusija ne more napredovati.
Najprej pehota
Ruske sile v Kursku in južno od Pokrovska - trenutno ključnega logističnega vozlišča v ukrajinski regiji Doneck - pogosto zapustijo oklepna vozila in napredujejo peš. "Pehota ob podpori topništva in brezpilotnih letal počasi, a vztrajno zavzema drevored za drevoredom," je zapisal ruski bloger.
Sodelavec ameriške nevladne organizacije Carnegie Edowement Michael Kofman je ocenil, da so se Rusi zatekli k doktrini "najprej pehota". S tem naj bi zmanjšali izgube svojih oklepnih vozil in druge opreme, k temu pa naj bi jih po njegovih besedah prisilila tudi lastna nesposobnost, da premagajo postavljeno ukrajinsko obrambo, ki si pomaga z izvidniškimi in napadalnimi droni. Razpršene enote so namreč za drone precej težja tarča.