Donald Trump je podpisal še ukaz o umiku ZDA iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), o ukinitvi pravice do državljanstva z rojstvom v ZDA, razglasitvi mamilarskih kartelov za tuje teroristične organizacije in o zaščiti žensk pred radikalnimi ideologijami.
Trump je ob vrnitvi v Ovalno pisarno Bele hiše, ki jo je zapustil po prvem mandatu leta 2021, našel tudi tradicionalno pismo predhodnika, vendar vsebine sporočila Joeja Bidna z novinarji ni delil. Je pa z njimi govoril o številnih temah in med podpisovanjem izvršnih ukazov odgovarjal na vprašanja. Med drugim je napovedal, da bo 1. februarja uvedel 25-odstotne carine na uvoz iz Kanade in Mehike, čeprav imajo ZDA z obema državama sklenjen sporazum o prosti trgovini, ki so ga posodobili na Trumpovo pobudo v njegovem prvem mandatu.
Putin z vojno uničuje Rusijo
Povedal je tudi, da bodo morale države članice zveze Nato za obrambo nameniti pet odstotkov svojih proračunov. Glede vojne v Ukrajini pa je dejal, da je predsednik Volodimir Zelenski pripravljen na dogovor za končanje vojne, za ruskega predsednika Vladimirja Putina pa še ne ve. Menil je, da Putin z vojno uničuje Rusijo in bi bilo bolje zanj, da sprejme dogovor.
Simboliziranje ameriške odločnosti
Dr. Jana Arbeiter, profesorica s katedre za mednarodne odnose na FDV meni, da lahko simbolno Trumpove ukaze v prvih urah po inavguraciji razumemo kot odmik od diplomatske preudarnosti k neposrednemu uveljavljanju ameriške suverenosti in moči: "Pravzaprav gre za kar se da hitro izpolnjevanje obljub iz predvolilne kampanje in udejanjanje slogana 'Make America Great Again', ki pa kažejo na to, da ZDA pod njegovim vodstvom ne bodo čakale na konsenz doma ali v tujini. Na eni strani gre za odmik od ustaljenih političnih praks v obdobju predsednika Bidna. Hkrati pa bi to lahko razumeli tudi kot sporočilo mednarodni skupnosti, da bodo ZDA v ospredje postavljale svoje interese, kar lahko oslabi dolgoletna partnerstva in zaupanje v multilateralne zaveze, denimo v pariški sporazum. Prav tako pa vrsta napovedanih ukrepov simbolizira ameriško odločnost, pripravljenost na hitro ukrepanje in izkazovanje moči predsedniškega urada. Kar pa lahko vodi v mednarodno negotovost, saj odpira vprašanja, kako stabilne in predvidljive bodo ZDA kot globalna sila v prihodnosti."
Časa za prerekanje z novinarji ni bilo, saj je Trump hitro podpisoval ukaze brez spuščanja v pretirane podrobnosti. Največ vprašanj je zadevalo južno mejo in priseljevanje, pri čemer je Trump dejal, da nima nič proti temu, če priseljevanje poteka po zakoniti poti. "Potrebujemo ljudi," je dejal.
Razglasitev izrednih razmer na meji z Mehiko pomeni, da lahko Trump na mejo pošlje vojsko in poveča porabo za njeno varovanje. To je storil že leta 2019 za financiranje gradnje mejnega zidu, vendar so ga doletele tožbe zveznih držav in organizacij.
Podobno se po pričakovanjih tožbe obetajo tudi sedaj, še posebej glede ukinitve pravice do državljanstva z rojstvom. Od leta 1868 namreč 14. amandma k ustavi zagotavlja pravico do državljanstva vsem rojenim na ozemlju ZDA. Trump je potrdil, da so tožbe možne, vendar zagotovil, da ima ukaz podlago.
Pomilostitev več kot 1500 obsojencev za napad na kongres 6. januarja 2021, ki jih je Trump opredelil kot talce Bidnove vlade, je naletela na ostro kritiko nekdanje predsednice predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi. Prepričana je, da gre za sramotno dejanje. "To je nezaslišana žalitev pravosodnega sistema in junakov, ki so ščitili kongres in ustavo," je v izjavi sporočila Pelosi.
Trump je dejal, da pričakuje, da bodo talce začeli izpuščati nemudoma. Med okrog 1500 pomilostitvami je sicer nekaterim le znižal kazen. Televizija ABC je poročala, da je med pomiloščenimi nekdanji vodja skupine Ponosni fantje Enrique Tarrio, ki je bil obsojen na 22 let zapora. Postopek za njegovo izpustitev se je že začel.
Odpustil več visokih uradnikov: "Kmalu jih bo še več"
Donald Trump je davi v svoji prvi objavi na družabnem omrežju Truth Social po inavguraciji razrešil štiri visoke uradnike, ki jih je imenoval njegov predhodnik Joe Biden. V objavi je napovedal, da jih bo odpustil še "več kot tisoč".
"Moj predsedniški kadrovski urad izvaja proces identifikacije in odpuščanja več kot tisoč zaposlenih, ki jih je imenovala prejšnja administracija in ki ne delujejo v skladu z našo vizijo, da naredimo Ameriko spet veliko," je zapisal Trump na platformi Truth Social, ki je v njegovi lasti.
Navedel je štiri posameznike - Joseja Andresa iz predsednikovega odbora za promocijo zdrave prehrane in fizične dejavnosti, Marka Milleyja iz nacionalnega odbora za infrastrukturo, Briana Hooka iz Wilsonovega centra za znanstvenike in Keisho Lance Bottoms iz predsednikovega odbora za izvoz.
"Naj bo to uradno obvestilo o razrešitvi za te štiri posameznike, kmalu pa jih bo še več," je zapisal ameriški predsednik. Obvestilo se je končalo s Trumpovim sloganom iz časov, ko je nastopal v resničnostni oddaji Vajenec: "Odpuščen si!"
Številne ameriške vladne ustanove se že pripravljajo na pretrese, če bo Trump izpolnil obljube iz kampanje, da bo skrčil državno upravo in ukinil celotne oddelke in službe.
TikToku še 75 dni
Med odmevnimi ukazi je tudi dovoljenje za nadaljevanje delovanja TikToku za 75 dni. Zvezni zakon od ponedeljka naprej prepoveduje delovanje družbenega medija v ZDA, če se ni začel postopek za ločitev od kitajskega lastnika ByteDance. Postopek se ni začel, vendar je Trump prepričan, da se bo to zgodilo v naslednjih tednih in mesecih, pri čemer bo 50-odstotni lastniški delež ameriški. Ob tem je razložil, da se bodo ameriška tehnološka podjetja tepla za delež v TikToku in namignil na verjetnost skupnega kitajsko-ameriškega lastništva. Če Kitajska ne privoli v prodajo 50-odstotnega deleža, bo to za Trumpa sovražno dejanje. Pojasnil je še, da je spremenil mnenje o Tiktoku, ker ga je začel uporabljati in ker ga uporabljajo mladi.
Trump je ZDA umaknil iz WHO že v prvem mandatu zaradi sporov okrog ukrepov proti pandemiji covida-19, Biden pa je nato njegovo odločitev preklical. Podobno je Trump v prvem mandatu umaknil ZDA iz svetovnih prizadevanj proti podnebnim spremembam. Tudi tokrat jih je umaknil iz Pariškega podnebnega sporazuma. Ob tem je še ustavil gradnjo elektrarn na veter na morju.
Ustanovil Muskovo ministrstvo
Trump je podpisal ukaz o ustanovitvi "ministrstva" za vladno učinkovitost (Doge), ki ga bo vodil milijarder Elon Musk. Proti temu so že bile vložene tožbe, saj predsednik ministrstva brez kongresa ne more ustanoviti. Šlo naj bi sicer za posvetovalni organ. Trump je ob tem povedal, da Musk, ki je prevzel pobude glede nekaterih politik nove vlade, ne bo dobil pisarne v Zahodnem krilu Bele hiše.
Še pred prihodom v Belo hišo je Trump v športni dvorani Capital One podpisal izvršni ukaz za odpravo 78 izvršnih ukazov Bidna, med njimi njegovo črtanje Kube s seznama držav podpornic terorizma. Začasno je prepovedal tudi nove vladne regulacije in zaposlovanje v zveznih agencijah, ukinil je zaščito transspolnih oseb pred diskriminacijo v zdravstvu in odredil zvezno pomoč državam pri zagotavljanju sredstev za usmrtitve. Odmeva pa tudi njegova ukinitev Bidnovega ukaza glede razvoja umetne inteligence. Biden je podjetjem ukazal, da delijo podatke o varnostnih grožnjah z zveznimi regulatorji in pozval k oblikovanju standardov za uravnotežen in varen razvoj. Trump je sedaj to odpravil.