Turčija pričakuje nov migrantski dogovor

zur
10.03.2020 20:10

Obisk turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana v Bruslju se vsaj ni končal s polomom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Erdogana so v Bruslju poleg politikov pričakali protestniki.
EPA

Turčija upa, da bo z Evropsko unijo do 26. marca sklenila nov dogovor glede migrantov, je včeraj dejal turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu. Takrat se namreč začne vrh EU in bi lahko voditelji že razpravljali o novem dogovoru. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa je za 17. marec napovedal vrh o migracijah z več evropskimi voditelji. "Če sklenemo dogovor do 26. marca, ko bo vrh voditeljev EU, potem bo to na dnevnem redu srečanja," je dejal minister. "Pripravljeni smo na konstruktivno delo," je zagotovil. "Če se dogovorimo glede dogovora z EU, pričakujemo, da bodo iskreni," je še povedal Cavusoglu. "Ne gre samo za to, da obdržimo migrante v zameno za denar," je dodal.
V ponedeljek se je v Bruslju mudil turški predsednik Erdogan, sestal se je s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Osrednja tema pogovorov je bil trenutni dogovor med Turčijo in EU in tudi razmere, potem ko je Turčija odprla vrata beguncem. Med drugim so sklenili, da bodo preučili izvajanje dogovora. Erdogan pa je med poletom iz Bruslja napovedal, da bo 17. marca v Istanbulu priredil vrh o migracijah, na katerem bi se pogovarjal s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, nemško kanclerko Angelo Merkel in morda tudi z britanskim premierjem Borisom Johnsonom.
Turčija in EU sta leta 2016 sklenili dogovor, v okviru katerega je Turčija preprečila migrantom, da nadaljujejo pot proti Evropi v zameno za šest milijard evrov in bližje odnose. Ankara sedaj trdi, da ni prejela vseh sredstev in da EU ni izpolnila vseh obljub, med drugim glede trgovanja. Erdogan je v ponedeljek tudi izpustil skupno tiskovno konferenco v Bruslju. Von der Leynova je sicer dejala, da so govorili odkrito, čeprav imajo nekatera različna stališča. EU in Turčija bosta temeljito preučili izvajanje migracijskega dogovora iz marca 2016, so se v Bruslju dogovorili Erdogan in voditelji institucij EU. "Srečanje je bilo pomemben korak v pravo smer, a še bo treba delati," je ocenil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. EU in Turčija sta se po Michelovih besedah odločili, da visokemu zunanjepolitičnemu predstavniku unije Josepu Borrellu in turškemu zunanjemu ministru Cavusogluju naložita temeljit pregled izvajanja migracijskega dogovora iz marca 2016, saj so mnenja o tem, kako se ta dogovor uresničuje, različna. Migracijski dogovor iz marca 2016 po besedah von der Leynove ostaja veljaven, sedaj bodo pogledali, kako priti do skupnega razumevanja o tem, kaj manjka in kaj deluje dobro. EU se je pripravljena premakniti naprej, če bo to vzajemno ter če bo to dobro za migrante in za stabilnost regije, je dejala predsednica. "Tako migranti kot Grčija in Turčija potrebujejo pomoč," je poudarila von der Leynova.
EU je v skladu z dogovorom Turčiji pri soočanju s problematiko sirskih beguncev že namenila šest milijard evrov pomoči, ki se sedaj izteka. Po podatkih komisije so doslej podpisali za 4,7 milijarde evrov pogodb, izplačali pa so že 3,2 milijarde evrov. Denarja sicer ne dobi turška vlada, temveč mednarodne organizacije, ki neposredno pomagajo beguncem. Grčiji, ki se sooča s pritiskom migrantov na svoji južni meji, pa je EU urgentno namenila 700 milijonov evrov pomoči ter okrepitev evropske mejne in obalne straže Frontex.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta