Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo zvečer opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi.
Začenja se resnično zgodovinski teden, "saj bomo dobili odgovor Evropske unije o statusu Ukrajine kot kandidatke", je v nedeljskem večernem videonagovoru dejal Zelenski, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pri tem je opozoril, da je v luči te odločitve pričakovati "večjo sovražno dejavnost" Moskve, a zatrdil, da so ukrajinske sile na to pripravljene.
Ukrajina deloma prepoveduje rusko glasbo in uvoz ruskih knjig
Ukrajinski parlament je v nedeljo izglasoval prepoved predvajanja in izvajanja dela ruske glasbe na radijskih in televizijskih kanalih ter na javnih mestih. V skladu s še enim zakonom bo prepovedan tudi uvoz knjig iz Rusije in Belorusije.
Prepoved se ne nanaša na vso rusko glasbo, temveč na tisto, ki so jo ustvarili ali jo izvajajo posamezniki, ki imajo ali so imeli rusko državljanstvo kadarkoli po letu 1991, ko je Ukrajina razglasila neodvisnost.
To pomeni, da se lahko dela znamenitih ruskih skladateljev, kot sta denimo Čajkovski in Šostakovič, še vedno izvajajo, pojasnjuje britanski BBC.
Prav tako pa lahko za izjemo od prepovedi zaprosijo ruski državljani, ki obsojajo rusko agresijo na Ukrajino. V prošnji morajo med drugim navesti, da podpirajo suverenost in celovitost Ukrajine in pozivajo Rusijo k takojšnji ustavitvi agresije.
Prepoved iz zakona, ki je prejel podporo 303 od 450 poslancev, se nanaša na predvajanje in izvajanje glasbe na radiu, televiziji, v šolah, na javnem prevozu, v hotelih, restavracijah, kinematografih in drugih javnih mestih.
Obenem zakon predpisuje povišanje deleža ukrajinske glasbe na radijskih postajah na 40 odstotkov in ukrajinskega jezika v dnevnih programih na 75 odstotkov, poročanje ukrajinske javne radiotelevizije Suspilne povzema BBC.
Še en vzporedni zakon obenem prepoveduje iz Rusije, Belorusije in zasedenih ukrajinskih ozemelj uvožene knjige, pa tudi gradiva v ruskem jeziku, uvožena iz drugih držav.
Ta zakon bo prepovedal izdajanje in prodajo knjig, ki so jih napisali ruski državljani - s podobnimi izjemami kot pri glasbi - , čeprav to ne bo veljalo za knjige, ki so v Ukrajini že izdane, še pojasnjuje BBC.
"Od leta 1991 je bilo za Ukrajino le malo tako usodnih odločitev, kot je ta, ki jo čakamo," je dodal in izrazil prepričanje, da je "le pozitiven odgovor v interesu celotne Evrope".
Potem ko je Evropska komisija prejšnji petek izdala pozitivno priporočilo, bodo voditelji članic EU v četrtek in petek odločali, ali naj Ukrajini uradno podelijo status kandidatke. Za zeleno luč je potrebno soglasje vseh 27 članic.
Vodja Nata Jens Stoltenberg je medtem opozoril, da bi se vojna v Ukrajini lahko nadaljevala "več let", in pozval zahodne države, naj bodo pripravljene ponuditi dolgoročno vojaško, politično in gospodarsko pomoč, poroča AFP.
"Naša podpora Ukrajini ne sme oslabiti, čeprav so stroški visoki - ne le v smislu vojaške podpore, ampak tudi zaradi naraščajočih cen energije in hrane," je Stoltenberg povedal za nemški časnik Bild.
Ukrajina poziva zahodne države, naj povečajo dobavo orožja, kljub opozorilom Rusije, da bi to lahko sprožilo širši konflikt.
Rusija krepi napade v regiji Harkov in Kijev obtožuje napada na naftne ploščadi
Ruska vojska je okrepila napade v regiji Harkov, medtem ko je v Severodoneck napotila vse svoje rezervne enote, poroča španska tiskovna agencija EFE. Voditelj Krima Sergej Aksionov pa je na Telegramu dejal, da je ukrajinska vojska napadla naftne ploščadi v Črnem morju.
Ruska voska naj bi po navedbah generalštaba ukrajinske vojske intenzivno obstreljevala več naselij v okolici Harkova, drugega največjega ukrajinskega mesta.
Medtem se nadaljujejo boji za popoln nadzor nad Severodoneckom, kjer so ruske sile skoncentrirale vse svoje rezervne enote, je dejal guverner ukrajinske regije Lugansk Sergej Hajdaj.
"Niso uspešni, množično umirajo," je prek Telegrama sporočil Hajdaj, pri čemer je imel v mislih ruske vojake. Približno 500 civilistov in vojakov, ki se skrivajo v lokalni kemični tovarni Azot, se po Hajdajevih besedah ni hotelo evakuirati, saj jim je bila ponujena le evakuacija na ozemlje severno od mesta, ki pa je pod ruskim nadzorom. Nedaleč stran so ruske enote obstreljevale tudi mesto Slovjansk.
Ukrajinska vojska naj bi po navedbah voditelja Krima Sergeja Aksionova napadla naftne ploščadi družbe Chornomornaftogaz v bližini polotoka, ki si ga je Rusija priključila že leta 2014, pri čemer naj bi bili poškodovani trije ljudje.
Reševanje morebitnih drugih poškodovancev naj bi se nadaljevalo s pomočjo patruljne ladje in letalstva. Aksionov ob tem ni podrobno navedel, katere ploščadi naj bi bile poškodovane, še navaja AFP.