Umetno ustvarjanje napetosti v BiH

Milan Pekić, Sarajevo
18.03.2022 06:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zunanjo in varnostno politiko Josep Borrell je sredi tedna na začetku tridnevne balkanske turneje v Sarajevu Bosancem in Hercegovcem sporočil: "Ko EU brani Bosno in Hercegovino (BiH), brani tudi svoje vrednote. Za BiH vidimo evropsko perspektivo in vas spodbujamo, da nadaljujete evropsko pot."

Sporočilo je jasno, a v njem ni česa novega. Kot v BiH niso novi stalna napetost, prepiri med entitetami in zaigrane bitke med vladajočimi strankami, to je med SDA Bošnjaka Bakirja Izetbegovića, socialisti Srba Milorada Dodika in konglomeratom strank s hrvaškim predznakom, ki mu poveljuje lider HDZ Dragan Čović.

Pa vendar nekaj novosti je. BiH je v volilnem letu, pa so pretresi, ko gre za razprave o nujni spremembi ustave in volilnega zakona, seizmološko rečeno skoraj katastrofalni. Te razprave so še hujše od ponavljajočih se secesionističnih groženj rigidnega Dodika. Rekli smo, da je bitka med vladajočimi fingirana. Kajti v resnici drug drugemu z umetnim povečevanjem napetosti utrjujejo položaj na oblasti. Ob domačih prepirih se krepi še pritisk sosed. Hrvaška in Srbija sicer to počneta na različne načine, a za podobne cilje. Poleg tega se celo vse glasneje rožlja z orožjem, čeprav od vsepovsod prihajajo opozorila, da se utegne ukrajinska kriza preseliti v BiH in na Kosovo. Razmere niso spodbudne.

Toda mednarodna skupnost skrbno spremlja dogajanje in sprejema ukrepe. To je postalo jasno, ko je Nato sporočil, da bo z novimi 500 do zob oboroženimi vojaki okrepil svojo misijo Eufor Alteo, ki brani Daytonski sporazum. Državljani so že opazili premike Natovih vojakov, opozicijske stranke so jih pozdravile. Tisti na oblasti pa so se raje delali, kot da se ne dogaja nič, pa četudi je Borrell BiH obiskal prav zavoljo tega. Borrell je v Sarajevu dejal še: "Državljanom je treba pojasniti, kaj se dogaja. Tudi globalno. Preveč je propagande in dezinformacij. S tem se moramo soočiti in razlagati posledice. Tukaj sem zato, da z vodji institucij skupaj analiziramo posledice vojne in nadaljujemo evropsko pot. Vendar to ni samo stvar politikov. Tudi državljani naj sodelujejo pri spremembah, čeprav jih pri tem mnogi ovirajo."

Borrell je obiskal vojake v vojaški bazi Altee v Butmirju: "Vojna v Ukrajini spreminja obrambno in varnostno podobo Evrope. Sedanja okrepitev naših enot v BiH ni svarilo, temveč je previdnostni ukrep za mir in stabilnost BiH. Za mir je včasih treba pokazati moč, da bi se ljudje v BiH počutili varne. Pred 30 leti je bil položaj veliko hujši. Evropska vizija za BiH pomeni mir in stabilnost, vladavino prava, svobodni pretok ljudi in blaga. Da bi ta prihodnost postala resničnost, potrebujemo v BiH skupno delovanje vseh. Zato pristojne v državi pozivam, naj končajo blokade dela državnih institucij!"

Seveda se je Borrell srečal tudi s tričlanskim državnim predsedstvom. S srečanja je prišlo zgolj skopo tiskovno sporočilo, češ, Borrell je potrdil podporo EU BiH in Zahodnemu Balkanu sploh v luči ruske invazije na Ukrajino. Toda po kuloarjih se govori, da je bila izmenjava besed na sestanku ostra, sploh med gostitelji. Tako, da je Borrell trojici pravzaprav vse povedal že v Butmirju.

Včeraj so stranke na oblasti nadaljevale razpravo o volilnem zakonu. Ali so upoštevale Borrellova navodila, pa bomo šele videli.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta