V Iranu naj bi odkrili veliko nahajališče litija

STA, Gr.G.
04.03.2023 15:21

Litij, ki mu pravijo tudi nafta 21. stoletja, je bistvenega pomena za proizvodnjo baterij za električna vozila.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po podatkih poročila Geološkega zavoda ZDA iz leta 2022 je na svetu za 89 milijonov ton zalog litija.
Reuters

Iranske oblasti so danes sporočile, da so na zahodu države odkrili veliko nahajališča litija, ki je bistvena sestavina baterij za električna vozila in elektronske naprave, poročanje iranskih državnih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP. "V Hamadanu na zahodu države so prvič v Iranu odkrili nahajališče litija," je sporočil predstavnik ministrstva za industrijo, rudnike in trgovino Mohamad Hadi Ahmadi. Zaloga je ocenjena na 8,5 milijona ton.

Litij, ki mu pravijo tudi nafta 21. stoletja, je bistvenega pomena za proizvodnjo baterij za električna vozila. Je tudi ključna sestavina baterij, ki se uporabljajo v mobilnih telefonih in drugih elektronskih napravah. Iran, katerega gospodarstvo je prizadeto zaradi strogih mednarodnih sankcij, zlasti tistih, ki so jih uvedle ZDA, ima velike zaloge naravnih virov, vključno s plinom, nafto, bakrom in železom, poroča AFP.

Po podatkih poročila Geološkega zavoda ZDA (USGS) iz leta 2022 je na svetu za 89 milijonov ton zalog litija, glavne zaloge pa so v Avstraliji, Čilu, Argentini, Boliviji in na Kitajskem. Lani so se cene litija močno povišale, tako v luči splošne draginje na področju surovin in materialov kot zaradi skoka v povpraševanju ob pospešenem prehodu na zeleno mobilnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta