V torek 37 odstotkov bencinskih črpalk v Veliki Britaniji brez goriva, a kriza se umirja

Asja Lednik
29.09.2021 10:30
Britanski premier Boris Johnson je v torek popoldne sporočil, da se kriza okoli pomanjkanja goriva umirja in da se razmere na bencinskih črpalkah izboljšujejo. Iz tamkajšnjega združenja prodajalcev pogonskih goriv PRA so medtem sporočili, da je bilo v torek "zgolj" 37 odstotkov njihovih bencinskih črpalk brez goriva, poroča britanski BBC.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

"Zdaj lahko vidimo, da se razmere izboljšujejo, iz industrije pa je mogoče slišati, da se dobava na servise vrača na običajen način," je dejal Johnson. Britanski premier je ob tem pozval državljane, naj svoje dneve nadaljujejo kot običajno in tudi vozila polnijo kot ponavadi, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

V nedeljo je združenje PRA sporočilo, da se s pomanjkanjem goriva soočata do dve tretjini njihovih članov, 5500 neodvisnih bencinskih servisov. V Veliki Britaniji je po podatkih BBC sicer okoli 8000 bencinskih servisov.

Na bencinskih servisih na Otoku se zadnje dni vijejo dolge vrste. Potrošnike namreč skrbi, da bi lahko črpalke zaradi pomanjkanja voznikov cistern kmalu ostale prazne.

Pozivi, naj se prioritetni dostop na bencinske servise zagotovi zdravstvenemu osebju, policistom ...

Kot poroča BBC je britansko ministrstvo za obrambo zagotovilo, da je v visoki pripravljenosti 150 usposobljenih voznikov, še 150 pa je pripravljenih, da jim pomagajo. A vlada Borisa Johnsona se zaenkrat še ni odločila za njihov vpoklic. Je pa napovedala ukrepe za zmanjšanje pomanjkanja voznikov cistern.

Med vladnimi ukrepi so začasna ukinitev konkurenčnih pravil v sektorju, izdaja dodatnih 5000 trimesečnih vizumov za tovornjakarje, pospešitev izobraževanja za voznike tovornih vozil in poskus, da na ceste znova privabijo tovornjakarje, ki imajo vse potrebne licence, a trenutno poklica ne opravljajo.

Medtem se krepijo pozivi, naj se prioritetni dostop na bencinske servise zagotovi zdravstvenemu osebju, policistom in drugim ključnim delavcem.

Zaradi brexita so mnogi tuji vozniki morali zapustiti Otok, kar je prizadelo različne sektorje, od prehranskega do gradbenega. Številni vozniki v Veliki Britaniji so namreč prihajali iz vzhodne Evrope in jim nova migrantska politika ni šla na roko. Številni pa so se v domače države vrnili tudi zaradi zdravstvene krize, ki jo je povzročil covid-19.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta