"Istra je na sramoto vseh nas, ki v njej živimo, postala evropski raj za nelegalne graditelje in uzurpatorje. Nelegalne gradnje, nasilne prilastitve gozdnih in kmetijskih zemljišč ter pomorskega dobrega so 'karcinom', ki dnevno razjeda našo županijo, celo do te mere, da danes ogroža normalno kakovost življenja prebivalcev," so na svoji spletni strani zapisali na občini Umag.
Pojasnjujejo, da v Istri še naprej nastajajo nelegalna naselja, istrske favele, ki imajo na tisoče prebivalcev. "Pred očmi se nam odvija tiha okupacija Istre," poudarjajo. Odgovornost pripisujejo "dobro organiziranim posameznikom", ki kmetijske in gozdne površine spreminjajo v vikendaška zemljišča, sicer vredna od 2 do 3 evre po kvadratnem metru, a jih nato prodajajo od 30 do 50 evrov za kvadratni meter.
"Da je absurd še večji, je ta brezpravna, nelegalna okupacija po večini delo tujih državljanov, ob pomoči 'domačih domoljubov' prednjačijo državljani Slovenije. Takšna drznost in agresivnost tujih državljanov v brutalnem uničevanju Istre ni bila zabeležena niti med vojno," so zapisali na spletni strani občine Umag.
Dodajajo, da je na območju mesta Umag približno osem kilometrov obale povsem nedostopne prebivalcem mesta in turistom. Obala je "uničena in okupirana", edini način, da se to reši, pa je vpitje na tiste, ki to lahko storijo. Pri tem navajajo gradbeno inšpekcijo, ki je pristojna za gradnjo, druge inšpekcije za zaščito okolja ter pomorsko in rudarsko inšpekcijo. "Gre za pomorsko dobro, ki je bogastvo državljanov Republike Hrvaške," je za hrvaško javno televizijo HRT povedal umaški župan Vili Bassanese.
Težave imajo že desetletja. "Predvsem so to storili lastniki hiš v prvi vrsti ob morju, ki so fizično bodisi onemogočili bodisi prepovedali dostop do morja. Hiše so večinoma legalne, so pa tudi nelegalne gradnje," pravi župan in poudarja, da gre večinoma za tuje državljane, predvsem Slovence.
Komunalni redarji pa so povedali, da imajo nelegalni pomoli vklesane naslove, da se natančno ve, kateri hiši pripadajo. "Če želite poleti tja postaviti svojo brisačo, lahko pride do fizičnega obračuna z domačini," so dodali.
Na vprašanje, kaj bodo storili, je umaški župan odgovoril, da pričakuje, da bo nova zakonodaja pristojnosti podelila pomorskim redarjem. "Nato bodo sledile prijave na gradbeno inšpekcijo ministrstva za pomorstvo in vsem tistim, ki bi morali pravočasno zaščititi prostor," je odgovoril.