Nasilje na območju Gaze ne pojenja. Izraelska brezpilotna letala so zadela še dve skladišči orožja gibanja Hamas, nadaljuje se tudi palestinsko raketiranje izraelskih mest. S kar 40 ubitimi je današnja nedelja najbolj krvav dan v Gazi od začetka spopadov pred skoraj tednom dni. V New Yorku se medtem začenja zasedanje Varnostnega sveta ZN.
V najhujšem izbruhu nasilja po letu 2014 zaenkrat ne prihaja do popuščanja na nobeni strani. V gosto naseljeni palestinski enklavi Gaza je bilo od ponedeljka ubitih že najmanj 188 ljudi, med njimi kar 55 otrok, več kot 1200 je ranjenih. Na izraelski strani število smrtnih žrtev ostaja pri deset.
Izrael je davi sporočil, da nadaljuje z valom napadov na Gazo in da je v minulih 24 urah zadel več kot 90 ciljev. V soboto sta odmevala predvsem napad na stolpnico, v kateri sta imeli med drugim sedež ameriška tiskovna agencija AP in televizija Al Jazeera, ter napad, ki je terjal življenja desetih članov ene razširjene družine, večinoma otrok, danes pa napad na hišo Jahje Sinvarja, vodje političnega krila Hamasa.
Izraelci in Palestinci v Varnostnem svetu krivdo za nasilje valijo drug na drugega
Predstavnika Izraela in Palestincev sta na izredni javni seji Varnostnega sveta ZN za izbruh in nadaljevanje zadnjega nasilja obtožila drugo stran. Izraelski veleposlanik Gilad Erdan je zatrdil, da je nasilje zakuhalo palestinsko gibanje Hamas, palestinski zunanji minister Rijad al Maliki pa je Izrael obtožil vojnih zločinov.
"Nasilje je premišljeno dejanje Hamasa, da dobi politično moč," je dejal Erdan in pojasnil, da gre za notranjepolitične manevre med Palestinci, ker je predsednik Mahmud Abas preložil volitve. Svoj nastop na virtualnem zasedanju VS ZN je začel s prikazom fotografije 16-letne palestinske izraelske državljanke, ki jo je ubila Hamasova raketa.
Hamas, ki obvladuje območje Gaze, trdi, da so raketni napadi na Izrael odgovor na vdor izraelskih varnostnih sil na območje mošeje Al Aksa v Jeruzalemu sredi napetosti zaradi deložacij palestinskih družin iz mesta.
Obenem je izraelska vojska danes sporočila, da je bilo iz Gaze na območje Izraela doslej izstreljenih že okoli 3000 raket, kar je največ kadarkoli doslej. Od tega je bilo 450 izstrelitev neuspešnih, več kot tisoč raket pa je prestregel izraelski protiraketni sistem.
"Intenzivnost tega konflikta je tolikšna, da čemu takemu doslej še nismo bili priča. Zračni napadi na gosto poseljeno Gazo se vrstijo brez prestanka in rakete dosegajo velika mesta v Izraelu," so sporočili iz Mednarodnega odbora Rdečega križa.
Najbolj krvavo je v Gazi, a nasilje se je razširilo tudi na zasedeni Zahodni breg, kjer je bilo od ponedeljka ubitih 19 Palestincev, poleg tega pa se krvavi napadi in spopadi med Judi in Arabci vrstijo tudi v več izraelskih mestih.
Varnostni svet ZN naj bi z današnjim zasedanjem o razmerah na Bližnjem vzhodu začel ob 16. uri po srednjeevropskem času. Za petek napovedano zasedanje so blokirale ZDA, glavni zaveznik Izraela.
Ameriški predsednik Joe Biden je v nočnem telefonskem klicu z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, potem ko je Izrael napadel stolpnico s sedežem AP, sicer znova izpostavil pravico Izraela do samoobrambe, a obenem izrazil veliko zaskrbljenost zaradi nasilja in tudi varnosti novinarjev.
Na obisku v Izraelu se medtem mudi ameriški odposlanec, namestnik pomočnika državnega sekretarja Hady Amr, ki ima napovedane pogovore tako s predstavniki Izraela kot Palestincev.
Zaradi zaostrenih razmer je danes preko spleta potekalo tudi izredno srečanje 57 članic Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC), v torek pa bodo o tem govorili zunanji ministri EU.