Vitalni znaki planeta kažejo akutno pešanje

Andreja Kutin
31.10.2021 13:00
Pričela se je podnebna konferenca v Glasgowu. Na Škotskem se vztrajno veča število protestnikov, pozivov k ukrepanju in predvsem opozoril, da je planet že danes v zelo slabem stanju. Če se pogajalci ne bodo dogovorili o bolj učinkovitih načinih za umirjanje podnebnih sprememb, bo življenje na planetu Zemlja znatno težje kot nekoč.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trg zahteva več, kot narava prenese.
WWF ADRIA

Pričela se podnebna konferenca, ki naj bi končno prinesla uresničevanje pariških zavez, pod katere se je podpisala večina držav sveta in so bile sprejete na zasedanju COP21 v francoski prestolnici leta 2015. V skladu s sporazumom naj bi pogodbenice do konca stoletja globalno segrevanje omejile na precej pod dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko ravnjo in si prizadevale za njegovo omejitev na 1,5 stopinje.

Vrsta slavnih in pomembnih govorcev je na otvoritveni slovesnosti pozvala delegate, naj poskrbijo za uspeh konference. princ Charles je ugotavljal, da se čas izteka, britanski premier Boris Johnson je po mnenju britanskih novinarjev opravil enega najbolj resnih govorov v svoji karieri, najbolj pa so prisluhnili prvemu glasu narave Davidu Attenboroughu, ki kljub temu, da je pri svoji visoki starosti praktično videl propad planeta, še vedno optimističen: "Smo vendar najbolj iznadljiva vrsta, kar jih je kdaj obstajalo na planetu." Za govorniški pult so stopili še ameriški predsednik Joe Biden in številni drugi politiki, a vse bolj je izpostavljena odsotnost voditeljev velikih onesnaževalk, kitajskega predsednika Xi Jinpinga

Čas se izteka opozarja združena svetovna znanost. Planet se je že ogrel za več kot stopinjo in temperatura se ne dviguje povsod enako. Tudi Slovenija se segreva hitreje od povprečja. 

Pogajalci bodo morali dokončati knjigo pravil in navodil za začetek izvajanja tega sporazuma. Med cilji konference pa so tudi sprejetje zavez o ambicioznejših ciljih za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030, razprava o ukrepih za prilagoditev neizogibnim posledicam podnebnih sprememb ter povečanje obsega finančne pomoči državam v razvoju za podnebno prilagajanje. Trenutno namreč zastavljeni prostovoljni cilji držav ne zadostujejo za ustrezno omejitev dviga globalne temperature, prav tako je svet še daleč od obljubljenih 100 milijard dolarjev finančne podnebne pomoči revnejšim državam letno.

Vremenski vzorci se spreminjajo vse hitreje in ekstremni dogodki so vse bolj pogosti tudi na našem pragu. Nedavne poplave v Nemčiji, neurja na Siciliji. Vse to so le začetki, napovedujejo znanstveniki. Žal pa se je v 30 letih od začetka pogajanj, podnebni proces premaknil le za malenkost. V Glasgowu bodo tudi zato pogajanja spremljali množični in glasni protesti. Tja je tudi že prispela Greta Thunberg

EPA
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta