Vučić pozval opozicijo k posvetovalnemu referendumu o njegovi razrešitvi

STA, Va
14.01.2025 15:57

Po raziskavi, objavljeni konec tedna, bi na referendumu zaupanje predsedniku Srbije odreklo 52 odstotkov državljanov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je danes pozval opozicijo k vložitvi zahteve za posvetovalni referendum o podpori, ki jo ima med državljani. Poziv prihaja po objavi javnomnenjske raziskave, po kateri bi njegovo razrešitev podprla več kot polovica državljanov. Več kot polovica jih podpira tudi študentske proteste.

Raziskava srbske nevladne organizacija Center za raziskovanje, transparentnost in odgovornost (Crta), ki so jo objavili konec tedna, je pokazala, da bi na posvetovalnem referendumu zaupanje Vučiću odreklo 52 odstotkov državljanov, 34 odstotkov pa bi ga podprlo.

Vučić: Moja ponudba je več kot poštena

Vučić je v odzivu na rezultate ankete na družbenem omrežju instagram predlagal posvetovalni referendum in ponudbo ocenil več kot pošteno.

"Boril sem se za ljudstvo in ljudstvo je moja moč. Če te navedbe Crte držijo, je zame nemogoče, da bi ostal na položaju predsednika Srbije, zato morajo opozicijske stranke predati le 67 podpisov, imajo pa jih več kot 80, za izvedbo posvetovalnega referenduma o predsedniku Srbije," je zapisal na instagramu.

Srbska tiskovna agencija Tanjug poroča, da bo predsednica srbske narodne skupščine Ana Brnabić že v sredo predala sto podpisov poslancev vladajočih strank za izvedbo referenduma.

Crta se je v raziskavi osredotočila na podporo državljanov študentskim protestom in zasedbam fakultet po državi. Ti so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi.

Študenti od vlade med drugim zahtevajo objavo celotne dokumentacije o prenovi novosadske železniške postaje, zavrnitev obtožb zoper aretirane in pridržane študente med protesti po nesreči, vložitev kazenskih ovadb proti napadalcem na študente in profesorje fakultete za dramske umetnosti ter 20-odstotno povečanje sredstev za visokošolske ustanove. Vučić je večkrat ponovil, da so izpolnili vse zahteve študentov, za nadaljevanje protestov pa obtožil opozicijo.

Skoraj 60 odstotkov anketiranih meni, da gre Srbija v napačno smer

Študentske proteste po raziskavi Crte podpira 61 odstotkov vprašanih. Podpira jih tudi vsak deseti državljan, ki je bližje strankam vladajoče koalicije, in četrtina tistih, ki spremljajo le režimske medije. Po mnenju 48 odstotkov anketiranih bi morali za zrušenje nadstreška odgovarjati resorni ministri, 39 odstotkov pa jih meni, da bi za to moral odgovarjati Vučić. Kazensko bi po mnenju skoraj 70 odstotkov vprašanih morali odgovarjati izvajalci del, deset odstotkov manj pa jih meni, da so kazensko odgovorni nadzorni organi.

Skoraj 60 odstotkov jih meni tudi, da gre Srbija v napačno smer, tretjina anketiranih pa prepoznava korupcijo kot največji problem države, še kaže anketa, ki jo je Crta izvedla med 20. in 28. decembrom na vzorcu 1030 vprašanih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta