Hrvaški trgovci pravijo, da živil ne morejo prodajati po cenah, ki jih je prejšnji teden določila vlada. "Takšnih izgub si ne moremo privoščiti," je za spletni portal Dnevnik.hr povedala lastnica trgovine Magdalena Kralj.
Pojasnila je, da so olje kupili po ceni 19,47 kune (2,59 evra), prodajati pa bi ga morali po 15,99 kune (2,12 evra). Poudarila je še, da so trgovci imeli pred tem vladnim ukrepom v skladiščih za najmanj en mesec zalog.
"Sladkorja imamo na voljo petsto kilogramov, saj ga za trgatve in ozimnice ni nikoli dovolj. Kupila sem ga za skoraj kuno dražje, kot pa ga lahko prodajam," nadaljuje Kralj in poudarja, da mora maloprodajna cena vsebovati tudi maržo.
Omejitev za devet vrst živil
Hrvaška vlada je cene omejila za devet vrst živil: jedilno sončnično olje, mleko, za ostro in gladko moko, celega piščanca, svinjski vrat s kostjo, svinjsko lopatico brez kosti in mleto svinsko meso.
Tako je bila prisiljena umakniti blago s polic, saj bi v povprečju ustvarjala za okoli 20 odstotkov izgube. In take težave imajo tudi druge manjše vaške trgovine. "Naši sovaščani in tudi mi nismo finančno močni," je dejala. Prepričana je, da bi morala strošek izgube trgovcev plačevati vlada, pri tem pa opozarja na zaloge.
Minister za promet Oleg Butković je za televizijo Nova TV povedal, da ga ni strah, da bi hrana izginila s polic. "Govorili smo tako s trgovci kot s prehrambeno industrijo. Rešitev smo dosegli s kompromisom. Videli ste, da so na policah olje in ostali proizvodi na voljo po nižjih cenah," je povedal in izrazil prepričanje, da so ukrepi dobri in uravnoteženi ter da bodo v času energetske krize pomagali državljanom in gospodarstvu.