Letalstvo je eden od sektorjev, ki jih je širjenje novega koronavirusa najbolj prizadelo. Letalske družbe po vsem svetu pričakujejo škodo, ki bo veliko večja od tiste, ki so jo utrpele zaradi zaprtja zračnega prostora nad ZDA in motnjami v mednarodnem prometu po terorističnih napadih 11. septembra 2001 ali pandemijo sarsa ter finančni krizi leta 2008. Analitično podjetje OAG, ki zbira podatke o zračnem prometu po svetu, je preverilo, kako širitev koronavirusa oziroma omejitve, ki trenutno marsikje veljajo za letalski promet, vplivajo na panogo.
IATA: Letalske družbe nujno potrebujejo 183 milijard evrov
Za reševanje letalskih družb, ki jih je izbruh novega koronavirusa močno prizadel, je na globalni ravni potrebna takojšnja pomoč v višini 183 milijard evrov), je opozorilo mednarodno združenje letalskih prevoznikov IATA. Če pomoči ne bo, se po navedbah združenja najslabše piše letalskim družbam v Afriki in na Bližnjem vzhodu, ki imajo glede na svojo velikost v povprečju najskromnejše finančno zaledje. IATA je že v začetku meseca marca ocenila, da bi lahko izbruh koronavirusa v letalstvu pomenil velik izpad prihodkov, celo več kot 100 milijard evrov.
Lufthansa ima trenutno prizemljenih okoli 90 odstotkov letal.
Tovor bi prevažali s potniškimi letali
Letalski prevoznik Air Canada je danes sporočil, da bodo začasno ukinili večino svojih mednarodnih letov, iz Luksemburga pa prihaja odločitev oblasti, da bodo še ta teden zaprli mednarodno letališče. Nedavno je tudi avstralski prevoznik Qantas sporočil, da začasno ukinja vse mednarodne lete, dve tretjini od skupno 30.000 zaposlenih pa bo do konca maja poslal na čakanje. Iz ameriškega prevoznika Delta Air Lines pa so sporočili, da se je doslej okoli 10.000 njihovih zaposlenih odločilo za prostovoljni neplačani dopust. Kakšnih 80 odstotkov zaposlenih pri izraelskem letalskem prevozniku El Al Israel, bo do nadaljnjega na neplačanem dopustu, medtem ko je latvijski letalski prevoznik airBaltic zaradi manjšega obsega dela moral začasno odpustiti 250 zaposlenih. easyJet približno 1400 članov letalskega osebja za naslednjih 9 mesecev občasno pošilja na neplačani dopust.
Nemčija vrača na tisoče svojih turistov
Nemška vlada v okviru največje tovrstne akcije v zgodovini države izvaja prve evakuacije nemških državljanov, ki so zaradi krize s koronavirusom obtičali v tujini. Tako se je iz Tunizije, Egipta, Maroka in Azerbajdžana v sredo vrnilo sedem čarterskih letov s približno 1500 Nemci, skupno pa nameravajo vrniti več deset tisoč nemških državljanov. Že danes nameravajo s posebnimi letali vrniti nemške turiste iz Filipinov in Dominikanske republike, večino turistov doslej so umaknili iz Severne Afrike, iz Egipta naj bi vrnili že okoli 20.000 dopustnikov, skupno naj bi nemške letalske družbe izvedle med 30 in 40 letov iz držav, ki so zaprle svoje meje in ustavile letalski promet. Za "zračni most" bo nemška vlada namenila 50 milijonov evrov. Nemški zunanji minister Heiko Maas je ob tem pojasnil, da da že pri vkrcanju potnikov pazijo, ali morda kažejo kakšne simptome obolelosti za koronavirusno boleznijo.