Izbruh koronavirusa bi lahko v letalstvu pomenil velik izpad prihodkov, celo več kot 100 milijard evrov, ocenjuje združenje IATA. Če bo izbruh po svetu uspelo omejiti, bo do prihodki iz naslova potniškega prometa manjši za 56 milijard evrov, če se bo virus še naprej širil, pa se utegne številka približati omenjenim 100,5 milijardam evrov. Največji padec prometa pričakujejo v Aziji in Evropi, IATA napoveduje, da se bo število potnikov zmanjšalo za 24 odstotkov. To je precejšnje povišanje ocen glede na zadnjo napoved izpred nekaj dni, ko je 20. februarja združenje govorilo o prvem globalnem upadu povpraševanja po letenju po letu 2009, izpad prihodkov pa ocenjevalo v višini 26,5 milijard evrov.
Tudi prvi mož Southwest Airlines Gary Kelly opaža zmanjšanje prodaje letalskih vozovnic v takšnem obsegu, da letalska družba razmišlja o odpovedi letov. Ameriški prevoznik Southwest opravlja pretežno regionalne polete.
Ameriški letalski prevoznik JetBlue je zaradi koronavirusa za 5 odstotkov zmanjšal število letov. Ustavili so tudi vse načrtovane zaposlitve. Družbi Delta in American Airlines sta ob United objavili, da ne bodo leteli na več čezoceanskih destinacij.
Koronavirus tudi v Srbiji in Vatikanu, na Nizozemskem prva smrtna žrtev
Na Nizozemskem je danes zaradi bolezni covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus, umrl 86-letni moški. To je prva žrtev koronavirusa v tej državi. Moški je umrl v bolnišnici v Rotterdamu, kje se je okužil, ni znano. Vse, ki so bili v stiku z umrlim pacientom, vključno z obiskovalci bolnišnice in zdravstvenimi delavci, sprašujejo o njihovem zdravju. Vse, ki so bili v stiku s pacientom in so prehlajeni ali pa imajo vročino, so pozvali, naj ostanejo doma. Po potrebi jih bodo tudi testirali na okužbo.
Iz Vatikana poročajo o prvem potrjenem primeru okužbe z novim koronavirusom. Kliniko, kjer so odkrili bolnika, ki je bil na testu v četrtek pozitiven, so danes začasno zaprli in jo bodo razkužili.
Ministri EU o usklajevanju ukrepov za zajezitev koronavirusa
Ministri EU za zdravje se zaradi širjenja novega koronavirusa danes v Bruslju sestajajo na drugem izrednem zasedanju v manj kot mesecu dni. Cilj je izboljšati usklajevanje, zlasti izmenjavo informacij. Eden ključnih izzivov je zagotoviti dovolj zaščitne opreme.
Od prvega izrednega zasedanja ministrov 13. februarja so se razmere zaostrile, virus se je od takrat močno razširil. Po svetu je okuženih skoraj 100.000 ljudi, največ na Kitajskem, v Južni Koreji, Iranu, na Japonskem in v Italiji. Covid-19 je doslej terjal okoli 3400 življenj. Primere okužb so potrdili v 26 članicah EU, kjer so po jutranjih podatkih zabeležili 159 smrti, je stanje v uniji povzela direktorica Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) Andrea Ammon.