Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) zaradi nove različice novega koronavirusa B.1.1.529, ki se je pojavila v Južni Afriki, slovenskim državljanom, ki so v tej državi, svetuje, naj se čim prej vrnejo v domovino ter aktivno spremljajo razmere, saj je mogoče pričakovati, da bo vse več držav uvedlo omejitvene ukrepe za potnike s tega območja. Tistim, ki so nameravali potovati v države z zaznano novo različico virusa, pa MZZ svetuje, da nenujna potovanja odložijo ali opustijo.
Članice EU za začasno ustavitev letov iz sedmih držav južne Afrike
Države članice EU so se zaradi nove različice novega koronavirusa danes dogovorile, da začasno ustavijo lete iz sedmih držav z območja južne Afrike, so potrdili pri Evropski komisiji. Za potnike iz teh držav naj bi veljala stroga pravila karantene in testiranja.
Omejitve bodo veljale za Bocvano, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibijo, Južno Afriko in Zimbabve, je na Twitterju sporočil govorec komisije Eric Mamer.
Odločitev o tem je bila sprejeta na popoldanskem srečanju v okviru skupine članic za skupno odzivanje na krize. Tega je na pobudo Evropske komisije sklicalo slovensko predsedstvo Sveta EU.
Kot so pri tem zapisali na Twitterju, so se na srečanju dogovorili o sprožitvi zasilne zavore in uvedbi začasnih omejitev za vsa potovanja v EU iz južne Afrike.
Kot je znano, je južnoafriški inštitut za nalezljive bolezni NICD je v četrtek sporočil, da so v Južni Afriki odkrili prvih 22 primerov okužbe z novo različico virusa B.1.1.529. Kot opozarjajo znanstveniki, bi lahko nova različica zaradi mutacij zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je danes sporočil, da v Sloveniji zaenkrat še niso potrdili primera okužbe z novo različico novega koronavirusa B.1.1.529, ki so jo nedavno odkrili v Južni Afriki, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa jo je danes označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron.
Nova različica dobila ime omikron
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je različico novega koronavirusa B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Glede na prve ugotovitve bi bila lahko različica, ki so jo najprej potrdili v Južni Afriki, bolj nalezljiva kot druge, so sporočili po posvetovanju s strokovnjaki.
Za različice novega koronavirusa, ki jih WHO označi kot skrb vzbujajoče, velja, da so bodisi bolj nalezljive bodisi povzročijo težji potek bolezni. Poleg tega pri tovrstnih različicah obstaja nevarnost, da so obstoječa cepiva in zdravila proti njim manj učinkovita.
Glede na navedbe WHO so novo različico v Južni Afriki odkrili na podlagi genetske analize, ki sega v 9. november. Vsega skupaj so jo doslej dokazali v manj kot sto primerih. Njeno veliko število mutacij bi lahko pomenilo lažjo prenosljivost, a kot poudarja WHO, bi lahko trajalo še več tednov, preden bo povsem jasno, kakšni so njihovi točni učinki.
Doslej je WHO za skrb vzbujajoče označila že štiri različice: alfo, beto, gamo in nazadnje delto, ki je zaradi svoje velike prenosljivosti bistveno prispevala k četrtemu valu pandemije covida-19.
Obenem sta še dve različici, ki so ju ob lanskem prelomu leta potrdili v Južni Ameriki, predmet opazovanja.
Ema: Ni še znano, ali nova različica potrebuje novo cepivo
Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes sporočila, da pozorno spremlja novo različico novega koronavirusa B.1.1.529, ki so jo najprej potrdili v Južni Afriki. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali nova različica potrebuje tudi novo cepivo.
Ema je še sporočila, da potrebuje več podrobnosti, da bi ugotovila, ali so štiri cepiva proti covidu-19, ki so dovoljena v EU, učinkovita tudi proti novi različici, ki ima "številne mutacije". "Trenutne informacije so nezadostne, da bi ugotovili, ali se bo ta varianta znatno širila in v kolikšni meri lahko zaobide imunost, ki je nastala zaradi cepljenja," so se sporočili pri Emi. Dodali so, da menijo, da je "trenutno še prezgodaj predvidevati potrebo po cepivu z drugačno sestavo, da bi zaustavili širjenje te različice".
Novo odkrita različica, ki se je doslej pojavila v več afriških državah, pa tudi v Izraelu, Hongkongu in Belgiji kot prvi evropski državi, vsebuje veliko število mutacij, izmed katerih so zlasti nekatere zaskrbljujoče.
Trenutni podatki kažejo, da pri njej obstaja večje tveganje za ponovno okužbo kot pa pri drugih prav tako skrb vzbujajočih različicah, med katere denimo šteje tudi trenutno prevladujoča različica delta.
V Izraelu potrdili okužbe z novo koronavirusno različico iz Južne Afrike
Izraelsko ministrstvo je še sporočilo, da so bile vse tri osebe, pri katerih so potrdili okužbo z novo različico virusa, cepljene proti covidu-19 in so trenutno v karanteni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izrael je zaradi pojava nove različice že omejil potovanja iz držav na jugu Afrike.
Modernin požitveni odmerek prilagojen proti omikronu?
Farmacevtska družba Moderna je napovedala, da bo razvila poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, ki bo prilagojen tudi novi različici novega koronavirusa, ki so jo poimenovali omikron.
To je sicer le ena od možnosti, s katero se želijo v družbi odzvati na pojav omenjene nove različice. Druga možnost je, da bi le povečali primarne odmerke obstoječega cepiva.
Različica kaže "izjemno veliko" število mutacij in "vidimo, da se lahko zelo hitro širi," je v četrtek v Johannesburgu opozoril virolog Tulio de Oliveira. Njegova ekipa iz raziskovalnega inštituta KRISP, ki ga podpira Univerza Kwazulu-Natal, je lani odkrila zelo nalezljivo različico beta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V Belgiji potrdili prvi primer različice B.1.1.529 v Evropi
V Belgiji so potrdili prvi primer nove različice novega koronavirusa B.1.1.529, ki prihaja iz Južne Afrike. Novico je sporočil belgijski minister za zdravje Frank Vandenbroucke, ki je tudi pozval k previdnosti, a ne k paniki. Belgijski premier Alexander De Croo je že napovedal omejitve potovanj z juga Afrike.
Belgijski minister za zdravje je še sporočil, da je prvi primer z novo različico v državi povezan z necepljeno osebo. Po poročanju časnika Le Soir, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa, gre za žensko, ki se je v Belgijo vrnila iz Egipta prek Turčije in ni bila v Južni Afriki.
Belgija se je sicer že pred tem zaradi slabih epidemioloških razmer odločila za zaostritev protikoronskih ukrepov. Stroge omejitve tako veljajo za gostinske lokale, nočno življenje in tudi zasebne zabave, deloma je obvezno delo od doma.
"Razmere so slabše od vseh scenarijev, ki so jih predvidevali strokovnjaki," je stanje v Belgiji opisal De Croo.
Kljub zaostrenim ukrepom za zajezitev okužb z novim koronavirusom Belgija z 11,5 milijona prebivalci beleži veliko število novih okužb. Glede na zadnje podatke so zabeležili več kot 25.000 novih okužb dnevno, kar je največ od začetka pandemije covida-19.
Velika Britanija zaradi nove različice danes popoldne prekinja lete iz Južne Afrike, Namibije, Lesota, Bocvane, Esvatinija in Zimbabveja, vseh šest držav pa bo dodanih na rdeči seznam, je v četrtek zvečer sporočil zdravstveni minister Sajid Javid. Obstajajo znaki, da je ta različica še bolj nalezljiva kot različica delta in da so razpoložljiva cepiva manj učinkovita, je opozoril.
V Izrael pa zaradi nove koronavirusne različice ne morejo več potovati tujci iz Južne Afrike, Lesota, Bocvane, Zimbabveja, Mozambika, Namibije in Esvatinija, so sporočili iz urada premierja Naftalija Beneta. Izraelci, ki se od tam vračajo, pa morajo biti v 14 dni v karanteni.
WHO svari pred omejevanjem potovanj zaradi nove koronavirusne različice
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) svari pred prehitrim omejevanjem potovanj zaradi pojava nove koronavirusne različice, ki so jo ta teden odkrili v Južni Afriki. Pri organizaciji sicer ocenjujejo, da bo minilo še nekaj tednov, preden bodo lahko razumeli novo različico in kakšen vpliv bo imela na razvoj pandemije.
"Raziskovalci delajo na tem, da bi bolje razumeli mutacije in kaj to morebiti pomeni glede kužnosti," je sporočil tiskovni predstavnik WHO Christian Lindmeier.
Kljub temu da glede nove različice še ni znano veliko, pa WHO svari pred prehitrim omejevanjem potovanj. "Zaenkrat so še zadržki glede omejevanja potovanj," je dejal Lindmeier.
Če se bo izkazalo, da trenutno cepivo ni tako učinkovito, bi ga lahko zelo hitro prilagodili
Prepričani so, da trenutno omejitveni ukrepi še ne bi smeli po nepotrebnem vplivati na mednarodni promet in potovanja.
Pri organizaciji so ravno začeli virtualno srečanje, na katerem se bodo odločili, ali bi novo koronavirusno različico uvrstili na seznam različic novega koronavirusa, ki so skrb vzbujajoče.
Pri proizvajalcu cepiv BioNTech so danes sporočili, da že preučujejo, kako učinkovito je njihovo cepivo proti novi različici. Več podatkov o učinkovitosti cepiva Pfizer/BioNTech pričakujejo v dveh tednih, so dodali.
Če se bo izkazalo, da trenutno cepivo ni tako učinkovito, bi ga lahko zelo hitro prilagodili, so poudarili.
Tudi Hrvaška, kjer je za posledicami virusa v zadnjih 24 urah umrlo največ bolnikov v tem valu, 75 (več kot 80 odstotkov jih ni bilo cepljenih), "zaradi pojava nove različice virusa, o kateri ni veliko podatkov, potencialno pa bi lahko bila še bolj nalezljiva od delte", že uvaja 14-dnevno karanteno za potnike iz Južnoafriške republike, Bocvane, Hongkonga, Namibije, Zimbabveja ter nekaterih držav na jugu Afrike.
Podobno so se odločile tudi Nemčija, Avstrija, Italija, Francija, Malta, Češka, Francija, Nizozemska ... Predsedujoči Svetu EU, slovenski premier Janez Janša, je na twitterju objavil, da Evropska unija usklajuje enotno blokado letalskega prometa iz južnoafriške regije. "Varianta B.1.1.529 se širi izjemno hitro in predstavlja novo skrb v naslednjih tednih in mesecih," je objavil in pozval k odgovornemu ravnanju, torej cepljenju. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je tvitnila, da bo Evropska komisija v tesnem sodelovanju z državami članicami predlagala sprožitev zasilne zavore za ustavitev poletov zaradi skrb vzbujajoče različice B.1.1.529.
Hrvaški imunolog Zlatko Trobonjača pa je za časnik Jutarnji list povedal, da je problem te mutacije koronavirusa, da protitelesa, ki jih uporabljajo pri standardnih testih, ne prepoznajo S-proteina mutiranega virusa.