"Skupno število smrti je najmanj od dvakrat do trikrat tolikšno, kot znašajo uradni podatki," je povedala pomočnica generalnega direktorja, pristojna za podatke Samira Asma. Ocenjujejo, da bi lahko zaradi pandemije covida-19 umrlo od šest do osem milijonov ljudi, je dejala po poročanju tujih tiskovnih agencij.
To so ocenili na podlagi prvih ocen števila presežnih smrti v letu 2020, ki jih je mogoče pripisati pandemiji covida-19. Ocenjujejo, da je umrlo tri milijone ljudi, to je 1,2 milijona več od uradnih podatkov. Ocena vključuje tudi vse, ki so umrli zaradi preobremenjenosti zdravstvenih sistemov, socialno-ekonomskih posledic pandemije ali psihičnih težav, povezanih z njo.
"Presežna umrljivost nam daje boljšo sliko, ker zajema tako neposredne kot posredne učinke," je povedal analitik podatkov pri WHO William Msemburi.
EU revnejšim državam obljubila 100 milijonov odmerkov cepiv
V Rimu se je začel svetovni zdravstveni vrh, ki ga gostita Evropska komisija in Italija kot trenutno predsedujoča skupini G20. EU je na srečanju, ki se ga večinoma virtualno udeležujejo vidni predstavniki številnih držav in organizacij, obljubila revnejšim državam 100 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19.
"Evropa namerava do konca leta 2021 darovati najmanj 100 milijonov odmerkov državam z nizkimi in srednjimi dohodki," je naznanila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. EU bo cepivo darovala mednarodni pobudi za pravično razdelitev cepiv Covax.
Gostitelj vrha, italijanski premier Mario Draghi je v govoru ob odprtju srečanja dejal, da je kriza, ki jo je povzročil novi koronavirus, pokazala, kako pomembno je mednarodno sodelovanje v boju proti pandemiji.
"Ko se pripravljamo na naslednjo pandemijo, moramo zagotoviti, da vsi skupaj premagamo sedanjo. Cepiti moramo svet - in to hitro," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Draghi.
Na vrhu bodo predvidoma potrdili t. i. rimsko deklaracijo. Načela deklaracije bodo po navedbah Bruslja predstavljala pomemben smerokaz za nadaljnje večstransko sodelovanje in skupno ukrepanje s ciljem preprečiti prihodnje svetovne zdravstvene krize in zgraditi bolj zdrav, varen, pošten in trajnosten svet.