ZDA Kubancem ponovno izdajajo vizume za priseljevanje

STA
04.01.2023 11:56

Od leta 2017 so se Kubanci pri pridobivanju vizuma za ZDA soočali s številnimi ovirami, samo v zadnjih 12 mesecih pa jih je v Združene države nezakonito vstopilo približno 326.000.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Havana
Reuters

Ameriško veleposlaništvo v Havani je danes Kubancem ponovno začelo izdajati vizume za priseljevanje v ZDA. Poteza Washingtona sledi letošnjemu valu nezakonitega priseljevanja v ZDA, drugih znakov normalizacije odnosov med državama pa za zdaj ni videti - Kuba je še vedno podvržena sankcijam ZDA.

"ZDA si prizadevajo zagotoviti varno, zakonito in urejeno priseljevanje Kubancev s širitvijo konzularnih storitev," je v petek sporočilo veleposlaništvo ZDA v Havani in danes potrdilo obnovitev postopkov izdajanja vizumov.

"Kot je bilo napovedano, bo veleposlaništvo od 4. januarja 2023 dalje ponovno začelo v celoti procesirati vizume za priseljence, vključno s kategorijami vizumov za bližnje sorodnike, prednostnih družinskih vizumov, vizumov za zaročence oziroma zaročenke ter vizumov v primeru izgubljene, ukradene ali poškodovane zelene karte," je zapisano na spletni strani veleposlaništva ZDA v Havani.

V Washingtonu so marca lani oznanili ponovno odprtje konzulata na Kubi, ki je bil zaprt od leta 2017 zaradi zdravstvenih težav ameriških diplomatov, ki so jih označili kot "havanski sindrom", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Potem so opravili več srečanj na visoki ravni, najprej v Washingtonu in nato v Havani, da bi ponovno vzpostavili migracijske sporazume med državama, ki so jih ZDA enostransko prekinile v času nekdanjega predsednika Donalda Trumpa.

Maja lani je nato ameriški konzulat ponovno začel izdajati "omejene vizume" za Kubance in napovedal popolno obnovitev postopkov. Od leta 2017 so se Kubanci pri pridobivanju vizuma za ZDA soočali s številnimi ovirami, saj morajo zanj na lastne stroške zaprositi v tretji državi.

Kuba, ki jo je prizadela gospodarska kriza, se letos sooča z valom izseljevanja brez primere. Po podatkih ameriških oblasti je v zadnjih 12 mesecih - do začetka decembra 2022 - v ZDA nezakonito vstopilo približno 326.000 Kubancev, kar so skoraj trije odstotki od 11,2 milijona prebivalcev otoka.

Namestnik kubanskega zunanjega ministra Carlos Cossio je novembra dejal, da je zagotavljanje migracij po varnih in zakonitih poteh skupni cilj obeh držav. Ob tem je krivdo za množični beg ljudi z otoka pripisal tudi ameriškim sankcijam in dodal, da "ni dvoma, da je politika, katere namen je znižati življenjski standard prebivalstva, neposredno gonilo migracij".

Odnosi med Kubo in ZDA so bili vedno napeti, vendar so se leta 2017 po zaprtju veleposlaništva ZDA v Havani in zaostritvi sankcij proti Kubi še poslabšali, navaja tiskovna agencija Associated Press.

Pod predsednikom Joejem Bidnom so ZDA sicer omilile nekatere omejitve, kot so finančna nakazila in potovanja družin s Floride na Kubo, vendar niso izpolnile pričakovanj mnogih na Kubi - ekonomske sankcije in številne druge omejitve namreč ostajajo v veljavi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta