Združeni narodi potrdili, da so novinarko Al Jazeere ubile izraelske sile

STA, A.L.
24.06.2022 13:23

51-letna novinarka je bila ubita med poročanjem s prizorišča racije izraelske vojske v palestinskem begunskem taborišču Dženin na območju zasedenega Zahodnega brega.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Združeni narodi so po neodvisni preiskavi danes sporočili, da informacije, ki so jih zbrali, kažejo, da so palestinsko-ameriško novinarko katarske televizije Al Jazeera Širin Abu Akleh 11. maja ubili streli izraelskih varnostnih sil.

"Vse informacije, ki smo jih zbrali - tudi od izraelske vojske in palestinskega generalnega državnega tožilca - potrjujejo dejstvo, da so streli, ki so ubili Abu Akleh in ranili njenega kolega Alija Samudija prišli od izraelskih varnostnih sil in da niso bili posledica neselektivnega streljanja oboroženih Palestincev, kot so sprva sporočile izraelske oblasti," je danes v Ženevi na novinarski konferenci sporočila tiskovna predstavnica urada ZN za človekove pravice Ravina Shamdasani.

Poudarila je, da niso našli informacij, "ki bi kazale na kakršno koli dejavnost oboroženih Palestincev v neposredni bližini novinarjev". Kot zelo zaskrbljujoče je izpostavila dejstvo, da izraelske oblasti še niso sprožile sodne preiskave.

Ubita med poročanjem s prizorišča racije izraelske vojske

S tem so končali neodvisno preiskavo smrti dolgoletne ugledne novinarke Al Jazeere, v okviru katere so preučili fotografije, video in tonske posnetke, obiskali kraj dogodka, se posvetovali s strokovnjaki in se pogovorili s pričami ter pregledali uradna sporočila.

51-letna novinarka je bila ubita med poročanjem s prizorišča racije izraelske vojske v palestinskem begunskem taborišču Dženin na območju zasedenega Zahodnega brega. Palestinsko zdravstveno ministrstvo je takrat sporočilo, da je bila ustreljena v glavo, ranam pa je podlegla kmalu po prihodu v bolnišnico. Ko je bila ubita, je nosila čelado in zaščitni jopič z napisom, da je novinarka.

Za njeno smrt so palestinska stran, Al Jazeera in Katar obtožile izraelsko vojsko. V to smer je pokazalo tudi več novinarskih preiskav, medtem ko je Izrael obtožbe zanikal.

Združeni narodi so danes sporočili, da so ugotovili, da je na zahodni vhod begunskega taborišča Dženin 11. maja kmalu po 6. uri prišlo sedem novinarjev. Pol ure kasneje, ko so štirje novinarji zavili v eno od ulic, so "proti njim iz smeri izraelskih varnostnih sil izstrelili več posamičnih, na videz dobro usmerjenih nabojev". En naboj je v ramo zadel Alija Samudija, drugi naboj pa je zadel Abu Akleh v glavo in jo takoj ubil.

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Michelle Bachelet je Izrael pozvala k preiskavi smrti novinarke in vseh drugih smrti v operacijah izraelskih sil na Zahodnem bregu in na območju Gaze.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta