Volodimir Zelenski je v svojem rednem nagovoru dejal, da je ruska vojska z vsemi silami pritisnila na Donbas. "Liman, Popasna, Severodoneck, Slovjansk - okupatorji želijo uničiti vse, kar je tam še ostalo." Zato, je nadaljeval, je dobava težkega orožja Ukrajini najboljša naložba za ohranjanje stabilnosti v svetu in preprečevanje številnih hudih kriz, ki jih Rusija še vedno načrtuje ali pa jih je že izzvala."
Guverner vzhodne ukrajinske regije Lugansk Sergej Hajdaj je povedal, da je mesto Severodoneck pod udarom ruskih letal, raket, artilerije in minometov. Rusi po njegovem želijo v tem mestu utrditi nadzor nad regijo in se pomakniti naprej v Ukrajino.
"Razmere so zelo težke in žal se samo še slabšajo," je dejal Hajdaj in v videoposnetku na Telegramu opisal "obsežno ofenzivo v vseh smereh". "Ruska vojska se je odločila, da popolnoma uniči mesto. Severodoneck preprosto brišejo z obličja Zemlje," je dodal, medtem ko mediji po svetu mestu prognozirajo usudo Mariupola. Ljudem primanjkuje hrane, vedno bolj so v svojem mestu ujetniki ...
Medtem je rusko obrambno ministrstvo sporočilo, da je pristanišče v Mariupolu očiščeno min in da je spet začelo obratovati. Odstranili, deaktivirali naj bi bili več kot 12.000 eksplozivnih sredstev.
Kuleba: Vsak dolar in evro, ki ga zasluži, Rusija vlaga v vzdrževanje stroja za vojne zločine
Danes je predsednik Zelenski po videopovezavi nagovoril zbrane na dobrodelnem dogodku Fundacije Viktorja Pinčuka ob robu Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu in poudaril, da se je pripravljen pogajati z Rusijo, toda zgolj direktno z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, brez posrednikov in mediatorjev. Zahodu je obenem očital "pomanjkanje enotnosti" pri vojaški pomoči Ukrajini.
"Ukrajina se bo borila, dokler ne dobi nazaj vsega svojega ozemlja," je zatrdil. Pripravljen je na pogovore s Putinom, toda le v primeru, če se Rusija umakne na območja, ki jih je zasedala pred začetkom vojne. Po njegovih besedah se Rusija trenutno ne pogaja resno. V Moskvi tovrstne trditve zanikajo in pravijo, da je Ukrajina tista, ki ni pokazala dovolj resnosti pri pogajanjih.
Zelenski je dejal tudi, da je Zahod še vedno razdeljen glede obsega podpore Ukrajini pri njeni obrambi pred rusko invazijo. ZDA in številne evropske države so sicer Ukrajini doslej že poslale orožje in opremo v skupni vrednosti več milijard dolarjev.
"Enotnost je povezana z orožjem. Moje vprašanje je, ali ta enotnost obstaja v praksi? Ne vidim je. Naša velika prednost pred Rusijo bi bila, če bi bili resnično enotni," je Zelenski dejal med panelno razpravo o Ukrajini na Svetovnem gospodarskem forumu. Posebej je omenil Madžarsko, ki nasprotuje embargu na rusko nafto po vsej Evropski uniji, kar je še ena ključna ukrajinska zahteva.
Tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je v Davosu pozval k popolni prekinitvi trgovanja med Zahodom in Rusijo.
"Svet bi moral prenehati kupovati rusko blago in storitve ter trgovati z Rusijo, saj vsak dolar in evro, ki ga Rusija zasluži, vlaga v vzdrževanje Putinovega režima in vzdrževanje ruskega stroja za vojne zločine," je dejal Kuleba. "Koncept sankcij proti Rusiji bi moral temeljiti na zelo preprostem načelu: uničiti ruski izvoz. Odrezati jih je treba od glavnih priložnosti za zaslužek na svetovnem prizorišču," pravi ukrajinski zunanji minister.
V Davos je prišel tudi slovaški premier Eduard Heger in postregel z zloveščo napovedjo. Pravi, da bo Slovaška naslednja tarča Rusije in Putina, če bo Ukrajina padla. Heger je bil kritičen do članic EU, češ da se preveč naslanjajo na rusko energijo in zato v poslih z Rusijo sklepajo kompromise.
"Kompromis s Putinom se je iztekel v vojno v Ukrajini. Agresivno vojno, v kateri ljudje umirajo," tako slovaški premier.
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je medtem kritizirala nekatere države, ker še vedno izkoriščajo vrzeli v sankcijah proti Rusiji, česar po njenem mnenju ne bi smeli dovoliti. Zavzela se je tudi za to, da bi Ukrajino obravnavali kot kandidatko za članstvo v EU.
Ruska ofenziva zdaj osredotočena na skrajni vzhod Ukrajine
Ruske sile trenutno poskušajo obkoliti Severodoneck in sosednji Lisičansk, ki sta med zadnjimi oporišči ukrajinskih oboroženih sil v regiji Lugansk. Ruska vojska bombardira, obkoli in s svojo številčno premočjo zavzame vas za vasjo in mesto za mestom, navaja BBC.
Ruska vojska je sporočila, da so ponoči uničili ukrajinsko tovarno motorjev, več železniških postaj ter poveljniških in komunikacijskih centrov. Tudi mesto Zaporožje na jugovzhodu Ukrajine je davi zadelo več raket, so sporočile lokalne oblasti. Vsaj ena oseba je v napadu umrla, tri so bile ranjene.
Ruska ofenziva je osredotočena predvsem na skrajni vzhod Ukrajine, vendar ruske sile nadzorujejo tudi del velike regije Zaporožje, ki med drugim vključuje mesti Melitopolj in Berdjansk, obsežni del obale ob Črnem morju ter veliko jedrsko elektrarno na južnem bregu reke Dneper.
Ukrajinske oblasti trdijo, da je Rusija zbrala tri bataljonske taktične skupine v Vasiljevki približno 50 kilometrov južno od Zaporožja, vendar še ni jasno, ali nameravajo ruske sile začeti ofenzivo na mesto.
Vodja obveščevalne službe povedal, kdaj pričakuje preobrat
Analitiki na ameriškem Inštitutu za vojne študije (ISW) podobno kot Hajdaj ocenjujejo, da ruska vojska na območju regije Lugansk v Donbasu na vzhodu Ukrajine zbira svoje sile iz različnih smeri. Ruske enote so po ocenah ISW v zadnjem tednu v Lugansku pridobile več ozemlja kot v celotni prvi polovici maja.
Predstavniki ukrajinskih oboroženih sil ob tem opozarjajo, da je ruska ofenziva na vzhodu Ukrajine v najintenzivnejši fazi in bi lahko odločila o usodi tega dela države. Po besedah vodje ukrajinske vojaške obveščevalne službe Kirila Budanova zaradi zamud pri dobavi na fronto Kijevu "katastrofalno primanjkuje težkega orožja". Vendar pa pričakuje, da bo do avgusta prišlo do preobrata, je povedal za časopis Ukrajinska pravda.
Ukrajinske oblasti trdijo tudi, da je bilo v treh mesecih od začetka ruske invazije v Ukrajini prijavljenih 20.000 domnevnih vojnih zločinov. Samo policijski preiskovalci so zabeležili 13.500 primerov, je v torek dejal ukrajinski notranji minister Denis Monastirski: "Sodelujemo s tujimi tožilci, skupaj s preiskovalnimi skupinami in strokovnjaki, vendar večino dela opravijo ukrajinski policisti. Zbrani dokazi bodo posredovani mednarodnim organom."