ZN: V Siriji zaradi potresa prizadetih skoraj devet milijonov ljudi

STA, A.L.
19.02.2023 12:13

Po podatkih Združenih narodov je v Siriji zaradi nedavnega uničujočega potresa prizadetih kar 8,8 milijona ljudi, večina pa bo verjetno potrebovala humanitarno pomoč.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Od začetka potresa pa je Sirijo in Turčijo streslo že okoli 6000 popotresnih sunkov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Med obiskom prizadetih regij v Siriji je koordinator za humanitarno pomoč pri ZN Martin Griffiths priznal, da ZN niso naredili dovolj za prizadeta območja, predvsem tista, ki jih nadzorujejo uporniške milice, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

K dodatni pomoči so poročanju dpa danes pozvali tudi v mednarodni nevladni organizaciji Zdravniki brez meja (MSF), saj količina humanitarne pomoči, ki je bila dostavljena na prizadeta območja v Siriji ne dosega niti količine pomoči iz obdobja pred potresom.

Vodja MSF v Siriji Hakim Kaldi je dejal, da je količina humanitarne pomoči trenutno zanemarljiva, organizacija pa je svoje zaloge porabila v zgolj treh dneh.

Regija se sicer še naprej sooča z popotresnimi sunki, doslej jih je bilo po podatkih turške agencije za naravne nesreče AFAD že okoli 6000. Generalni direktor agencije Orhan Tatar je pojasnil, da popotresne sunke zabeležijo vsakih nekaj minut, ljudi pa je pozval, naj se izogibajo poškodovanim zgradbam.

Nad oddajo nepremičnin bodo bdele lokalne oblasti

Opazovalci opozarjajo na mnoge birokratske in logistične ovire za dostavo humanitarne pomoči na prizadeta območja. Za zdaj namreč pomoč dostavljajo v težkih tovornjakih, ki niso primerni za uničene ceste v tem delu Sirije.

Od potresa je na območja v Siriji prispelo 140 tovornjakov z nujno humanitarno pomočjo, ker pa je bilo v potresu uničenih več kot 9000 zgradb, ljudje na teh območjih po ocenah ZN nujno potrebujejo predvsem šotore.

S podobnimi težavi se soočajo tudi v Turčiji, kjer je podpredsednik Fuat Oktay pozval lastnike nepremičnin, naj jih pod ugodnimi pogoji oddajajo prizadetim v potresih. Nepremičnine morajo biti prizadetim v potresih na voljo vsaj tri mesece, Oktay pa je opozoril, naj lastniki ne zaračunavajo oderuških najemnin, saj bodo sicer kazensko preganjani.

Nad oddajo nepremičnin bodo sicer bdele lokalne oblasti, ki bodo prostor najprej zagotovile starejšim, invalidom in bolnim, še poroča dpa.

Število žrtev potresa z magnitudo 7,8, ki je območje na meji med Sirijo in Turčijo prizadel 6. februarja, je preseglo 46.000, od tega okoli 6000 v Siriji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta