Letala Boeing 737 Max so bila prizemljena marca letos, potem ko sta strmoglavili dve letali tega tipa. Prva nesreča se je zgodila v Indoneziji oktobra lani, druga marca v Etiopiji, v obeh je umrlo skupno 346 ljudi. Strmoglavljenje je zakrivila napaka na sistemu MCAS, ki ga je ameriški proizvajalec razvil za omenjeno serijo letal; sistem je namenjen avtomatičnemu preprečevanju izgube vzgona letala, in če ima letalo premalo vzgona, avtomatsko potisne nos letala navzdol. Kljub nekaterim optimističnim napovedim, da bi lahko ustrezno posodobljena potniška letala Boeing 737 Max že kmalu spet videli v zraku, polna potnikov, je Reuters objavil informacijo, da se to še ne bo zgodilo kmalu. V vsako prizemljeno letalo naj bi bilo namreč treba vložiti še do 150 ur dela, kar bi za 387 letal tega tipa zahtevalo več kot 58.000 delovnih ur. V to pa naj ne bi bil vključen čas, ki je potreben za šolanje pilotov.
Hitenje se ne obnese
Da bi odpravili vzrok za omenjeni strmoglavljenji, je bilo treba posodobiti sistem MCAS. Boeing je delovanje nadgrajene programske opreme razkril ameriški Zvezni upravi za letalstvo in drugim regulatorjem, vendar uradno softver naj ne bi bil še potrjen. Ne glede na to je predvsem od ZDA prihajalo veliko optimističnih napovedi, da bo letalo Boeing 737 Max v zraku že konec junija. A Bloomberg je nedavno sporočil, da je komercialna vrnitev tega letala ponovno zamaknjena, saj FAA ocenjuje postopke za nujne primere ne samo za družino Max, ampak tudi za starejše generacije letal 737.
Pri skoraj polovici nekvalitetna predkrilca
Zvezna uprava za letalstvo je v skupni preiskavi s podjetjem Boeing ugotovila, da ima okrog 300 potniških letal Boeing 737, ki so povsod po svetu, vgrajene pomanjkljive sestavne dele v krilih in jih morajo zamenjati. Letalskim družbam, ki omenjena letala uporabljajo, so svetovali, naj jih natančno pregledajo. Po poročanjih tujih medijev naj bi bilo prizadetih 133 boeingov 737 NG (predhodnik maxa) in 179 boeingov 737 max.
Še najmanj deset tednov ne bodo v zraku
Visoke odškodnine in preklici naročil
Nemška družba TUI je 13 letal 737 Max prizemljila v Bruslju, Amsterdamu in Manchestru, kjer lahko mehaniki skrbijo zanje, po eno letalo pa je ostalo v Sofiji in na Kanarskih otokih, kjer so skrb zanju prevzeli pogodbeni izvajalci. Tako imenovano podaljšano parkiranje je opisano na več kot sto straneh priročnika, ki ga je pripravila družba Boeing. Skupno je ameriški proizvajalec s sedežem v Čikagu zaradi posledic strmoglavljenja dveh letal tega tipa izgubil že nad 41,5 milijarde ameriških dolarjev. Grozi jim izplačilo odškodnine letalskim družbam v višini 1,4 milijarde dolarjev, če bodo letala ostala na tleh do konca septembra, je za Bloomberg izračunal analitik George Ferguson. Kmalu bodo imeli na dvorišču spravljenih za 12 milijard vrednih letal, "v nedogled ne morejo nadaljevati proizvodnje", zaključi Ferguson.