Voda je za naše telo življenjskega pomena. Predstavlja 50 do 70 odstotkov naše telesne teže in je nepogrešljiva pri večini telesnih funkcij.
Že najmanjše pomanjkanje tekočine v telesu - zaradi dehidracije, bolezni, telovadbe ali vročinskega udara - lahko povzroči izčrpanost. Najprej smo žejni in utrujeni, rahlo nas lahko začne boleti glava. To vodi v slabo razpoloženje ter psihično in fizično oslabelost. Še naprej izgubljamo vodo iz telesa z dihanjem, uriniranjem, odvajanjem in skozi pore na koži. Zdravi ljudje odlično uravnavajo količino vode v telesu z zaužito hrano in pijačo, k temu pa jih spodbujata tudi žeja in lakota. A to je težje pri dojenčkih in malčkih, bolnikih, starejših ljudeh, športnikih in pri vseh, ki so zelo fizično aktivni, zlasti v vročini.
Kaj se zgodi pri dehidraciji
Ko začutite žejo, je vaše telo že zelo dehidrirano, saj naš mehanizem za žejo zaostaja za nivojem hidracije v telesu. Raziskave kažejo, da že samo en odstotek dehidracije negativno vpliva na naše razpoloženje, pozornost, spomin in koordinacijo.
Sklepati je mogoče, da pri dehidraciji upade količina tekočine v možganskem tkivu, s čimer se zmanjša volumen možganov, kar začasno vpliva na delovanje celic. Če izgubimo tekočino v telesu in je ne nadomestimo, postane kri gostejša, kar na neki točki sproži, da ledvice zadržujejo vodo. Posledica: manj uriniramo.
Najprej nas začne rahlo boleti glava
Napotki za nadziranje hidracije telesa
• Spremljajte si telesno težo in poskrbite, da ne bo nihala za več kot odstotek. Svojo povprečno težo določite, če se ob istem delu dneva (najbolje zjutraj, pred zajtrkom) stehtate tri dni zapored.
• Kontrolirajte svoj urin. Urinirati morate redno (tri- do petkrat na dan), urin pa mora biti bledo rumen ali svetlo rumen in brez močnega vonja. Če urinirate redkeje in je urin temnejše barve ali ostrega vonja, je to znak, da premalo pijete.
• Spremljajte, koliko tekočine na dan popijete, in poskrbite, da je zaužijete dovolj. Vnos tekočine bi moral preprečiti zaznavanje žeje.
Koliko tekočine na dan potrebujemo
Potrebe po tekočini se zelo spreminjajo zaradi številnih dejavnikov, na primer zaradi sestave telesa, metabolizma, prehranjevanja, klimatskih razmer in oblačil. Zanimivo je, da je bilo prvo uradno priporočilo o količini dnevno popite vode objavljeno šele leta 2004. Po smernicah medicinskega inštituta je priporočljivo, da odrasli moški vnesejo v telo 3,7 litra tekočine na dan, ženske pa 2,7 litra. Okrog 80 odstotkov skupne tekočine, ki jo čez dan zaužijemo, mora zajemati pijača, vključno z vodo in napitki brez kofeina in brez alkohola, preostalih 20 odstotkov tekočine pa lahko vnesemo v telo tudi s hrano. A to so seveda samo grobe smernice.