Navadnemu bršljanu (Hedera helix L.) po domače rečemo tudi bljuš, bršlen, bršlin, brštan, obršilj. Je grmovnata ovijalka, ki se s številnimi oprijemalnimi koreninami vzpenja po tleh in drevesih. Kmetje ga ponekod uničujejo, ker mislijo, da zažira gozdno drevje, vendar bršljan s svojimi koreninami na drevesu ne srka hrane ali vode, kot to počne bela omela s svojimi sesalnimi koreninami. Drevo je bršljanu samo opora, po kateri se vzpenja proti svetlobi.
Pomirja kašelj
Bršljan pri notranji uporabi zdravi kašelj, bronhitis, oslovski kašelj in astmo. Ženske ga uporabljajo pri premočni menstruaciji. Pospešuje izločanje žolča, deluje protibakterijsko, protivnetno, protivirusno, protiglivično. Blaži krče, preprečuje vnetja, odvaja seč, zavira vodeničnost, deluje pri razstrupitvi s pesticidi in z radioaktivnim sevanjem. Priporočajo ga pri revmatičnih obolenjih. Uravnava imunski sistem, ker uničuje parazite. Pomaga pri težavah z želodcem in z drugimi prebavnimi organi.
Bršljanovo mast uporabljamo pri otečenih nogah
Opozorilo
Bršljanove jagode so strupene! Še zlasti so nevarne za otroke, v preteklosti je že bilo nekaj zastrupitev s smrtnim izidom.
ČAJ PROTI PREHLADU
Čajno žličko posušenih narezanih bršljanovih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Čaj precedimo. Pri prehladu popijemo po požirkih skodelico čaja, oslajenega s hojinim, smrekovim ali gozdnim medom, dvakrat na dan.
ČAJ ZA OTROKE
Žlico posušenih bršljanovih listov prelijemo z dvema skodelicama vrele vode, po 15 minutah precedimo. Čaj sladkamo z medom. Pomaga pri otrocih, ki kašljajo.
OLJE I.
Pest svežih bršljanovih listov bršljana sesekljamo in prelijemo s ¼ litra dobrega hladno stiskanega oljčnega olja. Damo v kozarec s širokim grlom in dobro zapremo. Kozarec za 6 tednov postavimo na okensko polico na sonce. Po tem času precedimo in dodamo 5 kapljic eteričnega olja rožmarina, dobro premešamo in olje je gotovo. Olje uporabljamo za masažo pri celulitu in problematični koži.
OLJE II.
Potrebujemo 5 dag bršljanovih listov in ½ litra olivnega olja. Na drobno narezane bršljanove liste prelijemo z olivnim oljem, dobro zapremo. Steklenico ali kozarec za mesec dni postavimo na sonce, večkrat pretresemo. Po enem mesecu precedimo. Olje uporabimo za masažo.
PRI ZOBNI GNILOBI IN ZOBOBOLU
Dve pesti svežih listov navadnega bršljana razrežemo in poparimo z litrom vrele vode. Posodo pokrijemo in počakamo, da se voda ohladi do mlačnosti. Nato jo precedimo, solimo z dvema dvema jedilnima žlicama jodirane morske soli, razmešamo in voda je pripravljena za grgranje. Ko grgramo, moramo paziti, da čaja ne popijemo, temveč ga vsakič izpljunemo.
BRŠLJANOVA TINKTURA
V kozarec s širokim grlom narežemo in stolčemo za tretjino bršljanovih listov, prelijemo jih z 80% alkoholom do vrha in dobro pretresemo. Kozarec postavimo na okensko polico, tam naj počiva 3 tedne. Večkrat dobro pretresemo. Tinkturo precedimo in nalijemo v manjše stekleničke. Uporabljamo jo pri artritisu, trikrat na dan pred vsakim obrokom 15-20 kapljic na 1 dl vode.
BRŠLJANOVA MAST
Potrebujemo 5 jedilnih žlic bršljanovih listov in liter kurje maščobe.
Kurjo maščobo raztopimo na pari, dodamo na drobno narezane bršljanove liste in na rahlo segrevamo 15 minut. Pokrito pustimo stati čez noč. Zjutraj še enkrat na rahlo segrejemo in skozi gazo precedimo. Mast nalijemo v manjše kozarčke. Uporabljamo jo pri otečenih nogah.