Če bi sodili po vse večjih kupih reklam in katalogov, ki jih dobivamo v naše nabiralnike, je black friday oziroma črni petek nekaj, kar se začne že proti koncu oktobra, sega čez ves november in se potem decembra prevesi v Miklavževa in božična znižanja. Kajti pri nas ne samo da smo spet povsem nekritično prevzeli še eno od zahodnih potrošniških navad, zdi se, da smo pri tem postali še veliko bolj ameriški od Američanov. Podatek, da je črni petek dejansko šele 29. novembra, se zdi nepomemben.
V ZDA četrti četrtek v novembru praznujejo zahvalni dan, ki temelji na nekdanjem izrazu hvaležnosti ob žetvi. Praznik ima večstoletno tradicijo, prvi dokumenti o njegovem praznovanju med belimi naseljenci Amerike segajo v začetek 17. stoletja. Še vedno se na ta dan Američani zberejo v družinskem krogu in si privoščijo pojedino, ki jo večinoma sestavljajo puran, sladki krompir, brusnična omaka in različne pite. Zahvalni dan je državni praznik, vmesni dan med praznikom in vikendom, torej v petek, pa si je večina zaposlenih že pred desetletji vzela dopust in se že navsezgodaj zapodila v trgovine po nakup božičnih daril. Tako ta dan že od začetka 50. let velja za začetek božičnih razprodaj, fenomen črnega petka pa je novejšega datuma.
Prva omemba črnega petka sicer sploh ni povezana z nakupovanjem. Leta 1951 in nato še leto kasneje so v strokovni reviji Factory Management and Maintenance tako poimenovali množično "obolevanje" zaposlenih na dan po zahvalnem dnevu, da so si tako zagotovili štiri proste dni. A takrat je izraz hitro potonil v pozabo.
Črni petek je dejansko šele 29. novembra
Med mitom in resničnostjo
Prvo razprodajo na petek po zahvalnem dnevu so pripravili leta 1924 v newyorški veleblagovnici Macy’s.
2. Ker petek po zahvalnem dnevu pomeni začetek božične prodaje, je ameriški predsednik Roosevelt leta 1939 zahvalni dan prestavil z zadnjega na četrti četrtek v novembru. To vsaj v letih, ko ima november pet četrtkov, pomeni teden prej in daljšo božično prodajo.
3. Trgovci so zaradi negativnega prizvoka skušali ime črni petek spremeniti v big friday (veliki petek), a se izraz med ljudmi ni uveljavil.
4. V ZDA na črni petek znižajo cene tudi za 70 do 90 odstotkov, pri nas pa trgovci najpogosteje ponujajo cene, znižane za 30 do 40 odstotkov. Nekateri se odločajo za drugačne ugodnosti.
5. Britanska potrošniška agencija Which je ugotovila, da kar 87 odstotkov cen na črni petek sploh ni najnižjih v letu.
Pa še spletni ponedeljek
Črni petek je danes največji nakupovalni praznik na svetu, ki se je razpotegnil na pet dni in traja od zahvalnega četrtka pa vse do spletnega ponedeljka, ki mu pravijo cyber monday. Začelo se je v začetku tisočletja, ko so leta 2004 v raziskavi, ki so jo opravili pri ameriškem spletnem trgovcu Shop.org, opazili, da največ nakupov ni bilo opravljenih na črni petek, ampak naslednji ponedeljek. To so bili časi, ko je večina ljudi doma imela le počasno spletno povezavo, mnogi pa dostopa do interneta sploh niso imeli. Tako so po vikendu nakupovalne abstinence v ponedeljek prišli na delovna mesta, in ker je bil tam boljši dostop do spleta, naročili želeno blago. Izraz cyber monday, spletni ponedeljek, naj bi bila skovala Ellen Davis iz ameriškega trgovskega združenja in Scott Silvermann, direktor podjetja Shop.org, ki ga je leta 2005 tudi prvič uporabilo za oglaševanje. Podobno idejo je sicer že leta 2003 imel Tony Valado, ki je delal pri spletnem podjetju 1800Flowers.com. Valado si je omislil white wednesday, belo sredo, dan za spletno nakupovanje pred zahvalnim dnevom, a ta ideja se ni obnesla tako kot cyber monday.
Stoodstotno prihraniš, če ne kupiš nič
Na črni petek oziroma ponekod dan kasneje poteka tudi dan brez nakupov (buy nothing day), neformalni dan protesta proti čezmernemu potrošništvu, ki ga svet zaznamuje od leta 1992. Začetnik ideje je bil Ted Dave, umetnik iz Vancouvra, v veliki meri pa je za promocijo poskrbela kanadska revija Adbuster.
Prvi dan brez nakupov je bil v septembru 1992 kot dan, namenjen "premisleku sodobne bogate družbe o težavah in posledicah, ki jih prinaša čezmerno potrošništvo". Leta 1997 je bil dogodek prestavljen na petek po zahvalnem dnevu.
Aktivnosti proti čezmernemu zapravljanju so se kmalu razširile po svetu. Čeprav kritiki ideje trdijo, da bodo ljudje nakupovali pač naslednji dan, pa privrženci dneva brez nakupov poudarjajo, "da ne gre le za to, da spremeniš svoje navade za 24 ur, temveč da izkoristiš ta dan kot odskočno desko k vseživljenjskemu zmernejšemu potrošništvu in posledičnemu ustvarjanju manjše količine odpadkov".
Dan brez nakupov je lahko nepozaben med ustvarjanjem spominov, ki jih bomo s seboj nosili za vedno. Pri tem pa denarnica ostane nedotaknjena. In če si nekateri dneva zunaj trgovskega centra ne morejo predstavljati, je tu nekaj namigov, kaj lahko na ta dan počnemo: gremo s prijatelji na sprehod, si privoščimo kavo ali čaj ter preberemo dobro knjigo ali igramo že skoraj pozabljene družabne igre.
Česa ne kupujte na črni petek
Čeprav se zdi, da so nekatere ponudbe v okviru razprodaj na črni petek res ugodne, pa si velja zapomniti, da ni vse zlato, kar se sveti, opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije. Nekatere cene so lahko zaradi nakupovalne mrzlice še višje kot sicer, zato je bolje, da nakup preložite.