Ste se v frizerskem salonu že kdaj znašli v zadregi, ker niste vedeli, kako bi pojasnili, kakšno pričesko pravzaprav želite? Zagotovo niste edini. Morebiti vam bo koristilo nekaj nasvetov o tem, kako se pogovarjati s frizerko ali frizerjem, da boste domov odšli zadovoljni in s prav takšno frizuro, kakršno ste želeli.
Le malo stvari nas še lahko spravi na rob obupa - ena od njih je prav gotovo ta, da frizerski salon zapustimo s frizuro in barvo las, ki si jih še zdaleč nismo želeli. Potem pa smo še tedne ali celo mesece prisiljeni te napake frizerjev nositi na glavi. Razpoloženje je potem seveda v skladu z našim videzom - klavrno. Najprej nasvet: že na začetku izberite pravi frizerski salon. Naslednji korak pa je, da se s frizerko ali frizerjem znate pogovarjati, da znate pojasniti svoje želje in da ste dojemljivi tudi za kakšen nasvet (seveda ne zmeraj in ne vsakega). Ne le, da boste čedni, tudi počutili se boste dobro.
Ozrite se po salonu in opazujte druge stranke
Da bi ugotovili, ali ste v "pravem" frizerskem salonu, je včasih primerno pogledati glave ljudi, ki vas obkrožajo in ki zapuščajo salon. Če potrebujete dodatno potrdilo, si ob prvem obisku izberite frizuro brez barvanja in brez striženja. Če ste z delom frizerja zadovoljni, lahko naslednjič preizkusite še barvanje in striženje. Pomembno je tudi, kdaj obiščete salon. Izogibajte se času, ko je frizerski salon prenatrpan. S tem si boste zagotovili dovolj časa, da se boste o svoji pričeski lahko v miru pogovorili. Tudi frizer bo imel na voljo več časa, da bo preučil vaše lase, obliko obraza in vam na podlagi tega znal pravilno svetovati. Dobro je, če boste s seboj prinesti dve ali tri fotografije. Vedeti morate, kaj od katere želite: barvo, dolžino ...
Frizer se vam posveti in ima dovolj časa, da mu pojasnite svoje želje.
Govorita s frizerjem isti jezik?
Obogatite svoj frizerski besednjak. "Ravno" striženje pomeni natančno to, vendar ničesar ne pove o dolžini las - ta je lahko dolga do ramen ali do čeljusti. Pogosto se pomešata izraza, kot sta "stanjšano" in "stopničasto": stanjšati pomeni ostriči lasne konice (z britvico ali s škarjami, kar je velika razlika), stopničasto pa pomeni, da lase ostrižemo na različne dolžine. Stanjšamo lahko konice dolgih ali kratkih las. Takšno striženje da frizuri volumen. Ženske se pogosto pritožujejo, da jim je frizer preveč skrajšal lase. Včasih je to potrebno, zlasti če se želimo znebiti izsušenih in razcepljenih konic. Natančno je torej treba povedati, kakšno dolžino si želite. A nikar ne pozabite, mokri lasje imajo drugačno dolžino od posušenih.
Nadvse pomemben je pogovor o barvi las. Če želite denimo rdečkasto barvo z bakrenim sijajem, zagotovo natančno veste, kakšen odtenek želite. Vaš frizer pa morda ob tem misli na popolnoma drugačen odtenek. Da bi se izognili nesporazumu, je najbolje, da v katalogu pokažete natanko tisto barvo, ki jo želite. Če imate že pobarvane lase, jih je pred novim barvanjem treba velikokrat posvetliti, a vedite, da so ti postopki dokaj agresivni. Že kar na začetku tudi povejte, kakšno sušenje želite. Želite ravne, gladke lase ali kodraste? Če imate že po naravi valovite ali kodraste lase, povejte frizerju, ali želite, da vam jih posuši s krtačo in sušilnikom (frizura bo bolj čvrsta) ali želite morda naraven videz. Takrat vam bo lase posušil s sušilnikom, ki ima razpršilec zraka. Napačno posušeni lasje ali napačno oblikovana frizura so namreč še najmanjša napaka, ki se vam lahko pripeti v frizerskem salonu. Razen tega, seveda, da ste porabili veliko dragocenega časa in denarja.
Kako veste, da so vaši lasje v dobrih rokah
Naj vam zaupamo nekaj skrivnosti, ki vam bodo razkrile, ali ste v pravem frizerskem salonu:
* Frizer se vam posveti in ima dovolj časa, da mu pojasnite svoje želje. Pazljivo vas posluša, hkrati pa svetuje določene spremembe. Ne vzame takoj škarij v roke.
* Nikoli ni neprijazen in slabe volje. Ne izraža mnenja in pripomb o videzu in kakovosti vaših las ali frizure, ki jo imate. Če vam svetuje, kakšno frizuro in barvo nositi ter kako negovati lase, deluje precej bolj strpno in prijazno.
* Ne poskuša vam vsiliti svojih idej pod pretvezo, da je to "trenutno najbolj moderna frizura in barva". Namesto tega nekatere moderne podrobnosti prilagodi vašemu tipu las.
* Pripravljen je odkloniti postopek, ki ga želite in ki bi lahko poškodoval vaše lase (denimo popolnoma nova barva las ali beljenje, kodranje las ipd.).
* Vzdržuje red in čistočo v frizerskem salonu. Glavniki, škarje in brisače so zmeraj čisti.
* Pri umivanju in po barvanju lase temeljito izpere. Sušilnik za lase drži na primerni razdalji od las, tako da prepreči stik z vročim zrakom.
Za lepe in zdrave lase se moramo potruditi tudi sami
Pred poletjem kar naprej poslušamo opozorila o nevarnih ultravijoličnih žarkih, ki škodijo naši koži, veliko redkeje, in to po krivici, pa govorimo o tem, da je treba pred soncem, pa tudi morsko vodo in klorom zaščititi tudi naše lase. Tudi lasje so torej občutljivi na škodljive vplive UV-žarkov, zato jih je treba pred njimi zaščititi. Tržišče ponuja veliko izdelkov, ki so namenjeni zaščiti las pred soncem pa tudi pred morsko vodo in klorom. Strokovnjaki opozarjajo, naj se sončnim žarkom še posebej ognejo tisti, ki imajo barvane lase - barva las se lahko poleti spremeni, lasje zaradi izpostavljanja soncu pobledijo, klor pa dodatno poškoduje lase in jim spremeni barvo. Zato velja, da lase po vsakem kopanju splahnemo z mlačno vodo, zvečer pa nanje nanesemo vlažilni balzam. Izogibamo se tudi vsakodnevnemu šamponiranju - uporabljamo blage šampone in izdelke, ki so posebej namenjeni zaščiti las pred UV-žarki in negi las po sončenju. Kajti če las ne bomo varovali, se bodo poškodovali in izsušili, nastalo škodo pa bodo lahko popravile le škarje. Poletje in njegove tople temperature omogočajo, da si lase čim večkrat sušimo na zraku, tako si bodo vsaj malo odpočili od električnih sušilnikov, navijalcev in ravnalcev las, ki iz las že tako ali tako iztiskajo vlago, svoje pa potem dodajo še sončni žarki.
Uporaba pravih pripomočkov je ključna
Zato lase na soncu pokrijemo s čepico ali rutico, tako da jih žarki ne bodo dosegli. Enako velja za vodo. Lahko jih namakamo in umivamo, a vanje vtremo balzam ali negovalno kremo za lase. Če tega nimamo pri roki, si pomagajmo z navadno kremo za sončenje, ki jo nato dobro speremo z las. Da bodo naši lasje lepi, zdravi in svetleči, moramo zanje tudi nekaj narediti. Najprej se moramo zavedati, da lahko lase poškodujemo že pri umivanju. Takrat namreč zunanja plast lusk na lasu nabrekne in postane zelo občutljiva, in če nismo previdni, lahko lasem zelo škodimo. Zato lase pred umivanjem razčešemo in tako odstranimo delce umazanije in kozmetična sredstva. Lase zmeraj umivamo z mlačno vodo, saj vroča iz las vleče vlago. Uporabimo le malo šampona, ki ga najprej razmažemo med dlani in šele nato enakomerno nanesemo na lase, ki jih nežno gnetemo. Šampon obvezno temeljito speremo. Mokre lase po umivanju nežno stisnemo, narahlo obrišemo in ovijemo v brisačo.
Pomembna je tudi izbira ustrezne krtače za razčesavanje las; z neprimerno krtačo lahko lasem naredimo več škode kot koristi. Glavnike z redkimi zobmi, na primer, uporabljamo za česanje mokrih las ter gostih kodrov, glavnik z različno dolgimi zobmi je za tupiranje, krtače iz naravnih ščetin povečajo lesk in so primerne za gladke, dolge lase, s krtačami iz plastičnih ščetin, ki so sicer preproste za uporabo in se dobro oprimejo las, zlahka oblikujemo pričesko. Kljub kakovostni domači negi pa je treba vsaj občasno k frizerju. Dober frizer je zlata vreden.