Divjemu luku (Allium scorodoprasum L.) po domače rečemo divja čebula. Ima od 50 do 80 centimetrov visoko steblo, ki je nad zemljo. Listi so ozko podolgovati. Čebulica je okroglasta in obdana s številnimi malimi čebulicami. Cvetovi na dolgih pecljih so temno rdeči, združeni so v socvetja, kjer se razvijejo tudi čebulčki. Na tak način, ko odpadejo zreli čebulčki, se rastlina tudi razmnožuje.
Divji luk cveti od junija do septembra. Raste po travnikih, vinogradih, med grmičevjem, na gozdnih obronkih. Vsebuje vitamin C, provitamin A, eterično olje. Mlade čebulice, cvetove s čebulčki in liste lahko uporabljamo kot zelenjavo in začimbo, za juhe, prikuhe, solate, namaz,
Divja čebula zdravi pike insektov. Uživamo jo za zdravje srca in žil, pri trombozi, zamašenih arterijah in strjevanju krvi. Priporočajo jo pri simptomih alergije na cvetni prah, pri bolečinah v ušesu, proti kašlju. Uravnava težavno uriniranje in blaži obolelost ledvic, čisti dihalne poti, zdravi mandlje, pljuča. Uživamo jo zoper hripavosti in če težko dihamo ali pa smo prehlajeni.
Ljudje, ki imajo težave z želodcem, ga ne smejo veliko jesti
Divji luk priporočajo za zdrave lase, za krepitev las, pri odstranjevanju sončnih peg in kurjega očesa, pri glavobolu. Preganja glistavost, znižuje krvni tlak, pomaga pri arteriosklerozi in ureja prebavo.
SOK IZ ČEBULIC DIVJEGA LUKA
Pet strokov čebulic divjega luka zmečkamo in jim dodamo pet žličk sladkorja in nekoliko vode. Vse skupaj segrevamo, dokler ne zavre. Po petih minutah odstavimo in odcedimo. Tekočino pijemo po žličkah. Sok pomaga pri kašlju in bronhitisu ter bronhialni astmi.
SIRUP
Potrebujemo 20 čebulic divjega luka, 2 dl dobrega jabolčnega kisa, 2 dl gozdnega medu. Čebulice divjega luka dobro operemo in odcedimo. Najboljše je, da jih obrišemo v suhi krpi. Dobro jih zmeljemo, dodamo jabolčni kis in med ter dobro premešamo. Nalijemo v kozarec s širokim grlom in dobro zapremo. Kozarec postavimo na okensko polico za en teden. Po tem času je sirup pripravljen za uporabo. Dve čajni žlički sirupa damo v kozarec tople vode, dobro premešamo in popijemo vsako jutro na prazen želodec - takoj, ko se zbudimo. Sirup je zelo močno sredstvo pred morebitnimi boleznimi. Izboljša imunski sistem ter niža krvni tlak in holesterol. Je za zaščito pred prehladi in okužbami.
KAPLJICE
Pet zdrobljenih čebulic divjega luka prelijemo s pet jedilnimi žlicami hladne vode, pustimo stati od šest do osem ur. Tekočino precedimo. Uporabljamo jo pri vnetju sinusov; štiri ali pet kapljic nakapljamo v vsako nosnico dva-, trikrat na dan.
ZOPER ČREVESNE KRČE
Pet zdrobljenih strokov česna in kavno žličko zmlete kumine skuhamo v 3 dl mleka, pustimo stati 10 minut, odcedimo in popijemo.
TINKTURA
Potrebujemo pol kilograma čebulic divjega luka in liter 60-odstotnega alkohola. Čebulice divjega luka očistimo, stremo z lesenim kladivom in damo v kozarec s širokim grlom, prelijemo z alkoholom in kozarec dobro zapremo. Postavimo ga v temen prostor, kjer naj stoji 21 dni. Večkrat ga pretresemo. Tinkturo precedimo skozi gazo ali filter papir. Nalijemo jo v manjše stekleničke s kapalko. Tinktura naj stoji še en teden pred uporabo. Tinktura znižuje krvni pritisk. Uživamo jo tako, da 30 kapljic zmešamo v decilitru vode. Pijemo vsaj tri mesece, dvakrat na dan pred vsakim obrokom.
V SOLATI
Sveže liste divjega luka narežemo, zabelimo z oljem, okisamo s kisom ali limono, dodamo sol po okusu in zmešamo. Solata ne sme predolgo stati.
OMAKA IZ DIVJEGA LUKA
Potrebujemo: 2 žlici oljčnega olja, 2 žlici moke, 3 žlice drobno narezanih listov ali čebulic divjega luka, juho, 1 žlico kisle smetane, limonin sok, sol. Moko in liste ali čebulice divjega luka rahlo prepražimo na olju, zalijemo z juho in pokuhamo. Nato precedimo, dodamo žlico kisle smetane ter okisamo z limoninim sokom. Omako ponudimo h kuhani govedini ali govejim zrezkom.
PESTO Z DIVJIM LUKOM
Potrebujemo: ½ kg svežih čebulic divjega luka, ½ l oljčnega olja, 20 g soli. Čebulice divjega luka dobro pregledamo, operemo, odcedimo in damo v multipraktik in zmeljemo. Zmlete odcedimo in dolijemo olje, dosipamo sol in vse dobro premešamo. Dobljeno maso damo v kozarčke in dobro zapremo. Hranimo v hladnem prostoru, ne v hladilniku.
NAMAZ IZ DIVJEGA LUKA
Potrebujemo: 2 sirna namaza s smetano, 2 žlici oljčnega olja, 6 žlic na drobno narezanih listov ali čebulic divjega luka. Sirni namaz s smetano, oljčno olje in drobno narezane liste ali drobno narezane čebulice zmešamo in namaz je gotov.
DIVJI LUK Z JAJCEM
Eno pest drobno narezanih čebulic divjega luka zmešamo z dvema razžvrkljanima jajcema, solimo po okusu in pečemo v ponvi, dokler se ne speče na eni strani, nato obrnemo na drugo stran in spečemo do konca.
JUHA IZ DIVJEGA LUKA
Potrebujemo: 4 žlice narezanih čebulic divjega luka, 1 mesnat paradižnik, 10 dag jurčkov, 1 žlico oljčnega olja, ¼ l instant juhe, 1 žlico peteršilja, nariban sir, beli kruh. Paradižnik za hip potopimo v vrelo vodo, ga olupimo in drobno narežemo. Gobe očistimo in narežemo na tanke rezine. Na segretem oljčnem olju dušimo narezane čebulice divjega luka, narezan paradižnik in gobe. Potem zalijemo z juho in pustimo, da počasi vre približno 10 minut. Juhi iz divjega luka dodamo peteršilj, beli kruh, narezan na kocke, in naribani sir.
KRČE
Pet zdrobljenih strokov česna in kavno žličko zmlete kumine skuhamo v 3 dl mleka, pustimo stati 10 minut, odcedimo in popijemo.