Glasbeniki in občinstvo željni koncertov, prireditelji v težkem položaju

Bojan Tomažič Bojan Tomažič
10.05.2020 04:11

V Sloveniji je običajno letno v kulturnih domovih, gledališčih, glasbenih ustanovah 5 tisoč prireditev. Ogleda si jih več kot 4,7 milijona obiskovalcev. V letu dni je po 241 festivalov, od tega glasbenih in plesnih skoraj 116 s 1200 prireditvami. Zdaj je vse zastalo. In razmere puščajo trpke sledi. "Po 25-letnem organiziranju kulturnih dogodkov niti v sanjah nisem pomislil, da se nam bo zgodilo to, kar se nam zdaj dogaja," pravi Igor Fekonja - Feki, glasbenik in organizator kulturnih dogodkov iz Maribora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tako je zdaj: Eva Boto pred Domom pod gorco
Andrej Petelinšek

Tako glasbeniki kot prireditelji lahko samo čakajo, kdaj bo vlada sprostila ukrepe in bo omogočeno delo. "Marec je bil nočna mora. Najprej je prišel ukrep, s katerim so bili prepovedani dogodki z več kot 1000 obiskovalci, potem so mejo postavili pri 500, zatem pri 100. Nazadnje so bile prepovedane vse javne prireditve." Takrat je pripravljal koncerta skupin Pankrti in Psihomodo pop, stvari so bile dogovorjene, vloženega že veliko dela in bili so stroški. "Oba koncerta smo prestavili v pozno pomlad, vendar nisem prepričan, da bosta izvedljiva. Zdaj se tudi jesen že kaže za optimistično varianto. Vsi stroški, ki so bili do zdaj s temi prireditvami, bodo očitno šli v pozabo. Kdo mi bo povrnil ta denar?" Pravi, da so organizatorji že doživljali šoke, da pa takšne krize še ni bilo. "Z odlokom vlade smo za nedoločen čas zaprti oziroma na čakanju s publiko vred." Kot brezposeln se je prijavil na zavodu za poslovanje.
Da so prireditelji koncertov, predvsem tisti, ki živijo samo od tega dela, v težkem položaju, opozarjajo tudi v združenju prirediteljev. Gospodarsko interesno združenje koncertnih organizatorjev Slovenije (GIZ KOS), ki ga vodi Igor Vidmar, je zato na vlado naslovilo poziv za pomoč in več informacij. "Zaradi odpovedi nas že bremenijo stroški, ki so nastali v času priprav, stroški izvajalcev programov oziroma nastopajočih na prireditvah, izvajalcev storitev prodaje vstopnic, promocije, druge obveznosti, nastale v času priprav prireditev, ki jih moramo plačati, kljub temu da prireditev ne moremo realizirati in ne bomo imeli nobenih prihodkov," so iz združenja, ki se je pridružilo tudi pozivu k izredni in trajnostni podpori slovenskemu glasbenemu sektorju več kot sto slovenskih glasbenih organizacij, napisali v pismu vladi. "Poleg organizatorjev koncertov, nosilcev projektov in glasbenikov so zaradi prepovedi prireditev brez dela in prihodkov ostali vsi izvajalci storitev, potrebnih za realizacijo, kot so izvajalci tehnične podpore, ozvočevalci, osvetljevalci, tisti, ki se ukvarjajo s scenami, videi in drugi, pa tudi izvajalci nujne medicinske pomoči in obvezne službe varovanja, izvajalci gostinskih storitev in tudi izvajalci storitev, povezanih s turizmom."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.