Kako se najbolje pripraviti na noč čarovnic: Ne upirajte se temnim silam!

Denis Živčec Denis Živčec
23.10.2022 01:00

Od izdolbene repe k plastičnim bučam, a noč čarovnic je očitno prerasla trend in pospešeno postaja eden najljubših praznikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Majhno pokopališče, velik vtis. Ponudba dekoracije je na spletu in v prodajalnah iz leta v leto večja.
Profimedia

Jih slišite? Že rožljajo s kostmi, verigami in rohnijo iz onostranstva. Duše umrlih se skupaj z drugimi prikaznimi, čarovnicami, vampirji, volkodlaki in ostalimi bitji iz nekega drugega sveta vračajo med nas. In mi na polno okrašujemo. Če ste med tistimi, ki vas je val noči čarovnic zajel na polno, potem boste počasi morali zavihati rokave in sprožiti priprave na najbolj grozljivo noč v letu. Če pripravljate halloweensko zabavo ali pa bi radi z dekoracijo le popestrili dom, ulico in si privoščili ščepec zdrave mračne prismuknjenosti, potem se podvizajte, saj dekorativni predmeti in maske v prodajalnah že naglo pohajajo. Kar se je sprva zdelo le kot afnarija prismojenih Američanov, je danes že skoraj samoumevno praznovanje pri nas. Noč čarovnic ni več modni trend, ampak je postala zabaven vsakoletni ritual v dneh, zlasti pa v noči pred dnevom vseh svetih.

Z veliko gotovostjo lahko rečemo, da noč čarovnic v Sloveniji ne bo nikoli dosegla ameriških dimenzij, se bo pa brez težav obdržala, najbrž kot nekakšna malo bolj črnohumorna alternativa pustu, ki z leti v krajih, ki niso Ptuj, precej izgublja priljubljenost. Bolj kot čarovniške maske nam je ljub hišni dekor. Izrezljane prave in keramične buče, čarovnice in tematska hrana. S tem lahko ta nenavadni dan počastimo med domačimi štirimi stenami, ne da bi z okostnjaki in odsekanimi gumijastimi udi vznemirjali morebitne bolj zadržane sosede. In ker v resnici ne gre zgolj za eno noč, temveč celotedensko pričakovanje, si lahko svoj odmerek onostranstva privoščite na polno.

Par iz nočne more? Umetnik je v bučo izrezljal princa Harryja in Meghan. Vaša je lahko seveda bistveno bolj preprosta.
Profimedia
S pretiravanjem ne morete zgrešiti. Dajte si duška s senčili, belim pudrom in črno šminko.
Profimedia

Jack, ki je dušo prodal za pijačo

Če se vas je halloweenski duh polotil na sveže in ne veste, kako se priključiti temu norčavemu vlaku v pogubo, potem najprej nekaj teorije. Angleška beseda halloween predstavlja okrajšavo za all hallow's eve, kar bi lahko prevedli kot večer vseh svetih. Običaj premore veliko norčavosti, ki jo Slovenci poznamo iz pustnega časa, le da ima noč čarovnic še morbiden pridih. Najintenzivneje se slavi v angleško govorečih deželah, kot so ZDA, Irska, Anglija, Kanada, Avstralija in Nova Zelandija, kjer si otroci, pa tudi odrasli, na predvečer dneva spomina na mrtve nadenejo strašljive maske - pogosto gre za vampirje, žive mrliče, mumije, čarovnice in vse ostalo, kar povezujemo s smrtjo in življenjem po njej - in obiščejo hiše v soseščini, kjer jim praviloma podarijo sladkarije ali denar. Na prvi pogled nekoliko nesmiseln in pootročen običaj pa ima kar dolgo zgodovino. Prvi november je za stare Kelte predstavljal začetek novega leta, ki so ga počastili z obredno proslavo, posvečeno bogu sonca, včasih pa tudi gospodarju smrti. Verjeli so, da se ob polni luni, še posebno to velja, če ta nebo razsvetli v noči 31. oktobra, mrtvi predramijo in se odpravijo obiskat svoje nekdanje domove. Ljudje v smrtnem strahu, da se bo v njihovi dnevni sobi pojavil živi mrlič, so si nadeli grozljive maske in ustvarjali velik hrup, da bi nenavadnega gosta odgnali. S prihodom Rimljanov je ta praznik dobil stalen datum, ki ni vezan na polno luno. Po starem izročilu naj bi na ta dan mračni bog lova Samain zavladal svetu, ubil boga sonca in odpeljal boginjo vegetacije v podzemlje, kjer je revica morala ždeti do pomladi in bdeti nad še nekalečimi semeni, spečimi živalmi in dušami mrtvih ljudi. Halloween tako nakazuje vstop v temnejšo polovico leta. Običaji so se skozi čas spreminjali. Tako so v tej noči ponekod pričeli simbolično ugašati ognjišča in verjeli, da se bodo od njih prišli še poslednjič poslovit mrtvi svojci. Pripravite sladkarije, torej. V pričakovanju strašljivega obiska so nekateri izdolbli peso, repo ali krompir ter v njih vstavili sveče, da bi dobrim dušam olajšale pot v onostranstvo in obenem odgnale grešne.

Pripravite sladkarije, otroci namreč hodijo s praznimi peharji od vrat do vrat tudi v Sloveniji.
Profimedia
Bi radi praznovali bolj diskretno? Strašljivi piškoti bodo v vaš dom prinesli staršljivo pričakovanje.
Profimedia

Buča, ki danes predstavlja najbolj znan simbol noči čarovnic, je v ta praznik vstopila šele v 16. stoletju, čez lužo, kjer jo danes imenujejo Jackova laterna. Ime se navezuje na irsko legendo o kovaču Jacku, ki je daleč naokoli slovel kot izjemen skopuh. Ena od pripovedi o njem pravi, da je nekoč svojo dušo prodal vragu v zameno za pijačo. Vrag se je spremenil v kovanec, s katerim naj bi bil žejni Jack plačal svojo pijačo. Kovanec je vtaknil v žep, a ker je bil v njem tudi križ, se zlodej ni mogel spremeniti nazaj. Šele ko mu je obljubil, da bo njegovo dušo terjal čez deset let, se je Jack omehčal. Ko je kovač umrl, so ga zaradi grešnega življenja pred vrati raja odslovili. Pred vhodom v pekel ga je pričakal stari znanec vrag in ga poslal nazaj v mrak. Da bi mu pomagal, mu je dal žerjavico. Jack je v svojem žepu k sreči imel repo, izdolbel jo je in spremenil v svečnik ter si z bledim sojem svetil. A poti domov nikdar ni našel. Bojda še vedno tava naokoli z žarečo repo in tu in tam ga kakšno pozorno oko lahko opazi v mraku. Buča, ki je medtem izpodrinila repo, tako danes predstavlja simbol preklete duše, ki v nedogled tava med svetovi.

Kako se hitro in poceni pogršati

Bi šli na tematsko zabavo? Nikar brez maske. Brez nje boste izstopali bolj, kot si mislite. Izbira mask je iz leta v leto večja. Moški težke naloge nimajo, še več duška pa si v domači kopalnici že z osnovnimi ličili dajo dame. Če bi se prvič rade iznakazile same, imamo nekaj nasvetov. Četudi niste virtuozinje ličenja in filmske maske. Dobra osnova za strašljiv mejkap sta svinčnik in čopič. Potrebujete barvo za obraz in črtalo za oči. Lahko bi uporabili tudi samo barvo, a je črtalo bolj natančno. Pred poslikavo si dobro oglejte obliko svojega obraza. Če imate manjše čelo, izpustite poslikavo na čelu ali pa naj bodo tam narisani samo majhni detajli. Včasih je dovolj že, če si omislite samo dramatično temno zasenčene veke. Uporabite črni kajal in naredite močno obrobo okrog oči ter črto nekoliko podaljšajte preko vek, da ustvarite videz mačjih oči. Uporabite lahko kombinacijo črnega, temno rjavega, sivega ali rdečega senčila za veke, ki ga nanesete do obrvi. Dobro je, če je barva vaše polti čim bolj bleda, če ne že kar bela, malce modrikasta ali pa vleče na zeleno. Pomagajte si s svetlo osnovo ali uporabite belo šminko, ki bo ustvarila še bolj izrazito bledico. Ustnice poudarite z intenzivno rdečo, mehkeje delujeta rožnata ali pink. Pri pripravi strašljive pričeske boste imeli najmanj dela, če boste v svojo opravo vključili črn pajčolan ali mrežico. Potegnete jo čez lase ali pa jo v vdovskem slogu usmerite na obraz. Delovali boste skrivnostno in zapeljivo. To noč si lahko privoščite tudi ekstremen volumen. Naj gre za velike kodre, grivo ali visoko speto pričesko z natupiranimi lasmi na zadnjem delu lasišča. Bolj ko so lasje XXL, bolj je učinek dramatičen in prej se boste prebili do prve nagrade na zabavi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta