Kako v digitalni dobi zaščititi svoje oči

Kot se povečuje naša odvisnost od digitalnih naprav za delo, izobraževanje in socialno interakcijo, se povečuje tudi tveganje za zdravje naših oči.

Poslušaj
Pravilo 20-20-20 je preprosta, vendar učinkovita strategija za zaščito oči pred digitalnim naporom. Vsakih 20 minut naredite 20-sekundni odmor in se osredotočite na nekaj, kar je 6 metrov stran.
Profimedia

V času, ko zasloni prevladujejo v naših vsakdanjih življenjih, se svet sooča s tiho epidemijo. Digitalni očesni napor je postal velik zdravstveni problem in vpliva na milijone ljudi po vsem svetu. Kot se povečuje naša odvisnost od digitalnih naprav za delo, izobraževanje in socialno interakcijo, se povečuje tudi tveganje za zdravje naših oči. Nedavne študije so pokazale skrb vzbujajočo sliko: do 50 odstotkov uporabnikov računalnikov bi lahko razvilo tako imenovani digitalni očesni napor. To stanje z različnimi simptomi, vključno s suhostjo, solzenjem oči, srbenjem, pekočim občutkom v očeh in zamegljenim ali celo dvojnim vidom, ni zgolj vprašanje nelagodja - morda kaže na kronične težave, ki lahko pomembno vplivajo na kakovost življenja in produktivnost posameznika.

Pandemija covida-19 je le še poslabšala ta trend, saj so delo od doma in ukrepi socialne distance povzročili, da smo bili z očmi praktično ves čas povezani z ekrani. Opazen porast uporabe digitalnih naprav med pandemijo je v korelaciji z naraščanjem bolezni očesne površine, vizualnih motenj in digitalnega očesnega napora.

Kaj se torej zgodi z našimi očmi, ko dolgo gledamo v zaslone? Odgovor je v zapleteni biologiji našega vidnega sistema. Ko se osredotočimo na digitalne zaslone, se hitrost utripanja vek zmanjša, naše oči pa se napnejo, da ohranijo fokus na bližnjih predmetih - in to za daljše obdobje. Zmanjšano utripanje in dolgotrajno gledanje na bližnje predmete sproži kopico očesnih težav, od blagih draženj do kronične suhosti.

V digitalni dobi je pomembno, da sprejmemo ukrepe za zaščito našega vida.

Simptomi digitalnega očesnega napora so raznoliki in pogosto skrivnostni. Gibljejo se od takoj opaznih simptomov, kot so utrujenost oči, suhost in zamegljen vid, do bolj subtilnih znakov, kot so glavoboli in bolečine v vratu. Čeprav so ti znaki pogosto prehodni, lahko postanejo trajni, če ne ukrepamo oziroma jih ne zdravimo. Modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni, nasprotno od splošnega prepričanja ni glavni razlog za digitalni očesni napor. Čeprav lahko modra svetloba prispeva k utrujenosti oči in moti spalne vzorce, ni trdnih dokazov, da povzroča trajno poškodbo oči. Pravi krivci so dolgotrajno delo pred zasloni z osredotočenostjo na bližnje predmete in zmanjšano utripanje vek.

Kako torej zaščititi svoj vid v tem novem svetu, kjer so v ospredju digitalni zasloni? Rešitev je v večplastnem pristopu, ki združuje vedenjske spremembe, prilagoditve okolja in medicinske intervencije, kadar je to potrebno.

Pravilo 20-20-20 je preprosta, vendar učinkovita strategija za zaščito oči pred digitalnim naporom. Vsakih 20 minut naredite 20-sekundni odmor in se osredotočite na nekaj, kar je šest metrov (20 čevljev) stran. Ta kratki počitek omogoči mišicam oči, da se sprostijo, kar zmanjša napetost, povezano z dolgotrajnim gledanjem na bližnje predmete. Čeprav je to pravilo široko sprejeto, omenimo, da njegova učinkovitost ni bila temeljito preučena, vendar je načelo pogostih odmorov v vsakem primeru dobrodošlo.

Okoljski dejavniki imajo ključno vlogo pri ohranjanju udobja oči med uporabo zaslonov. Ustrezna osvetlitev, primerna vlažnost in dobra kakovost zraka lahko pomembno vplivajo na zdravje oči. Uporabite nastavljive svetilke (da svetloba ne bo usmerjena v oči), vlažilnike za vzdrževanje vlažnosti v prostoru in razmislite o uporabi čistilnikov zraka za odstranjevanje dražečih delcev.

Ergonomske prilagoditve so prav tako pomembne. Postavite zaslon na dolžino roke in nekoliko pod nivojem oči, da zmanjšate napetost v vratu. Povečajte velikost pisave in poskrbite, da vaše naslonjalo nudi ustrezno podporo za dobro držo.

Za tiste, ki imajo trajne simptome, je ključnega pomena strokovna pomoč. Okulisti lahko opravijo celovite preglede, da ugotovijo morebitne osnovne težave, kot so refrakcijske napake - pogoste težave z očmi, pri katerih oblika očesa prepreči, da bi svetloba pravilno padla na mrežnico, kar povzroči zamegljen vid - ali suhe oči. Specialist za oči lahko predpiše ciljno usmerjene tretmaje, od specializiranih očal do zdravil, ki odpravljajo specifične težave z zdravjem oči.

Novosti v terapijah ponujajo upanje za bolj učinkovito obvladovanje digitalnega očesnega napora. Zdravila (TRPM8) obetajo olajšanje neugodja zaradi suhih oči, saj aktivirajo hladilne receptorje na površini očesa. Hkrati se razvijajo nosljivi biosenzorji, ki se prilegajo kot obliž pod očesom ali so pritrjeni na kontaktne leče, da spremljajo biomarkerje solz v realnem času. Solze lahko odražajo zdravje očesne površine in potencialno tudi celotnega telesa, zato bi ta tehnološki razvoj lahko spremenil diagnozo in zdravljenje bolezni očesne površine.

V digitalni dobi je pomembno, da sprejmemo ukrepe za zaščito našega vida. S prepoznavanjem znakov digitalnega očesnega napora, izvajanjem zaščitnih strategij in pravočasno strokovno pomočjo lahko zmanjšamo tveganja, povezana z našim življenjskim slogom, ki je odvisen od zaslonov. Z ozaveščenostjo, izobraževanjem in zavezanostjo k zdravju oči lahko še naprej izkoriščamo prednosti digitalne tehnologije, ne da bi ogrozili naš vid. Ko gledamo v prihodnost, lahko integracija tehnologij, prijaznih do oči, in ergonomskih oblikovanj v naših digitalnih napravah ponudi dodatno zaščito. Vmes pa ne pozabite na odmore, pogosto utripanje z vekami, če pa imate težave, čim prej poiščite strokovno pomoč.

 

Daniela Oehring je docentka na področju optometrije, Univerza Plymouth.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.