(Kolumna Marka Crnkoviča) Zakletva Janši: Paranoja je močnejša od pragmatičnosti

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
18.02.2024 02:16

Ker za SDS ni alternative.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Da so morali poslanci SDS podpisati izjavo, "da bodo do konca aktualnega sklica Državnega zbora v parlamentu in zunaj njega delovali kot člani SDS in člani poslanske skupine SDS" - "ne žaleći da u toj borbi daju i svoj život" -, je totalitarna disciplinska bizarnost, kakršne se lahko spomni samo vodilna desničarska stranka.

Od 27 poslank in poslancev SDS jih je 24 podpisalo zakletvo, trije pa ne. Ti trije so Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh.

In to smo izvedeli takoj. Akcija je bila bliskovita. Deadline za podpis je potekel v sredo opolnoči, že zjutraj pa so iz podkletene centrale SDS poslali medijem seznam dveh ducatov podpisnikov.

"Virant 2"

Janševa interpretacija tega preverjanja privrženosti je bila še kar diplomatska in skorajda subtilna, čeprav tudi za lase privlečena. Rekel je namreč, da si ne želijo presenečenj tipa "Virant 2", ker češ "na desni strani volilnega telesa je več naivnosti kot na levi, zato je zadeve treba razčistiti prej kot nekaj mesecev pred volitvami".

Aha, že razumem. Janša se še po enajstih letih boji, da bi se ob prvi priliki spet pojavil nek Brutus, zato je dal vsem sedemindvajsetim potencialnim storilcem podpisati izjavo, da ga ne bodo nikoli zaštihali v hrbet. In čeprav je Logar že dolgo glavni osumljenec, da bo točno to storil, je z nepodpisom svečane zaobljube legitimiral Janševo preventivno bojazen.

Ni pa mi jasno, v čem sploh vidi paralelo med Logarjem in Virantom. Logar je za zdaj še vedno SDS, Virant pa nikoli ni bil.

Good cop, bad cop

Obstaja pa še preprostejša in konkretnejša razlaga, zakaj so poslanci SDS morali podpisati izjavo. Tem njihovim naivnim volivcem - kot jih je presenetljivo (samo)kritično označil Janša - je to razložil Žan Mahnič: "Logarjev projekt je projekt rušenja SDS." Da ne bi kdo slučajno pomislil, da SDS ni več tako zvesta svojim radikalnim idealom, ali celo, da jim sploh ni jasno, kaj se dogaja.

Robert Balen

Obe razlagi sta logični in se dopolnjujeta. Good cop, bad cop. Tako Janša kot Mahnič opisujeta obliko pritiska na neodločnega, dvomljivega, prelepo vzgojenega wannabe odpadnika Logarja, ki že célo večnost bi pa ne bi.

Ampak kaj konkretno hoče SDS od njega? So ga hoteli postaviti pred dejstvo, da se končno izjasni, res samo zato, da bi izvedeli, na koga smejo pred volitvami računati?

Ampak zakaj?

Ne. Janša ni tako naiven, da bi pričakoval, da bo Logar podpisal izjavo o neomajni zvestobi in pripadnosti SDS. Imamo vse razloge za domnevo, da je pričakoval, da je ne bo podpisal. Ves ta PR s podpisovanjem so si tako ali tako izmislili samo zaradi Logarja, da bi lahko s prstom pokazali nanj kot na (potencialnega) izdajalca. Ker saj menda ne dvomijo v Grimsa ali Mahniča?

Toda zakaj pravzaprav mečejo Logarja iz stranke?

S tem se lahko resda znebijo nezanesljivega, zaupanja nevrednega člana, toda Logar jim ne more narediti škode, dokler je v SDS. Več škode jim lahko naredi, če gre in ustanovi svojo stranko. Zakaj torej pospešujejo njegov izstop oziroma povečujejo verjetnost njegovega izstopa?

Konfrontacija

Že ob samem začetku špekulacij o Logarjevi od SDS neodvisni politični poti je bilo volivcem - ne desnim, seveda, ampak tistim bolj pronicljivim - jasno kot beli dan, da bi si Logar lahko kupil kredibilnost samo z nedvoumnim razkolom z Janšo. Prav bi mu prišlo, če bi se z njim in s stranko konfrontiral. Če bi to storil, bi mu ljudje verjeli, da resno misli.

Robert Balen

Logarju se ni treba postaviti na glavo in postati levičar. Naj kar ostane, kar je, ampak zunaj SDS. K njim itak ne paše, ker je za njihove moralne in politične standarde še preveč sprejemljiv in normalen.

SDS pa se zdaj sama konfrontira z Logarjem. V bistvu mu delajo uslugo. In če ne bo končno sprevidel, da v tej stranki nima kaj iskati - že zato, ker ga ne marajo in mu ne zaupajo -, potem lahko res naredimo križ čez njega.

Snubitveni manever

Levi volivci gojijo do Logarja pomisleke, da je njegovo odhajanje in morebitni odhod iz SDS samo snubitveni manever za desne volivce, ki jih sicer ne bi mogli ohraniti. Janša je omenil tudi to in seveda zanikal. Da ne gre za manever.

Toda ali to pomeni, da SDS ne bi sklenila koalicije z Logarjevo stranko, če bi rezultati volitev to omogočili? Ker bi se Janša bal, da mu bo Logar na lepem - tako kot nekoč Virant - zabodel nož v hrbet? Je paranoja močnejša od politične pragmatičnosti?

No, saj je vseeno. Zahtevano podpisovanje zakletve je simptom tega, da SDS na desnici ne priznava nobene alternative. Za vsak slučaj so skregani z NSi, zdaj pa se že vnaprej kregajo s stranko, ki je še ni in je morda sploh ne bo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta