Letos v 15 planinskih kočah: Postrežba brez dlake na jeziku

Zvezdana Bercko Zvezdana Bercko
30.06.2019 06:18

Akcija Gluhi strežejo v planinskih kočah želi pokazati, da so gore dostopne za vse, tudi za gluhe in naglušne, in da smo kot družba zmožni delovati vključujoče.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po lanskih pozitivnih odzivih so vsi udeleženi želeli, da se akcija nadaljuje.
Arhiv PZS

Nikar ne bodite presenečeni, če vas bosta to poletje v nekaterih slovenskih planinskih kočah na mizi pričakala jedilnik v slikah in komunikacijski valjček. Brez skrbi, ne boste ostali žejni in lačni. Le sporazumevali se boste na drugačen način, s komunikacijskim valjčkom boste sporočili, ali želite naročiti, plačati ali pa le uživate in ne potrebujete ničesar. Naročili boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku ali pa boste uporabili domišljijo in s pantomimo pokazali, kaj želite naročiti.
Maja so tak način komunikacije že preizkusili obiskovalci koče na Planini nad Vrhniko, prejšnji konec tedna planinci v domu na Zelenici, v posameznih vikendih do sredine septembra pa bo akcija Gluhi strežejo v planinskih kočah potekala še v trinajstih postojankah v sredogorju in visokogorju. Partnerji projekta želijo z vključevanjem prostovoljcev, oskrbnikov in obiskovalcev koč pokazati, da so gore dostopne za vse, tudi za gluhe in naglušne, in da smo kot družba zmožni delovati vključujoče.

Komunikacijski valjček, ki sporoča, kdaj si želite naročiti, plačati ali ne potrebujete ničesar.
PZS

Lani pisali zgodovino

Začetki akcije segajo v leto 2017, ko se je ideja porodila na usposabljanju kadra Odbora Pin/OPP, kjer so bili tudi trije gluhi udeleženci. Njihova zamisel je bila sprejeta, z glavnim nosilcem akcije, Planinsko zvezo Slovenije, kjer deluje tudi odbor Pin/OPP, so nato kovali načrte od idejne zasnove do realizacije. V ta namen so oblikovali delovno skupino Gluhi strežejo v planinskih kočah. Prva akcija je potekala 22. in 23. septembra lani, v desetih planinskih kočah je sodelovalo 90 prostovoljcev, med njimi so bili gluhi, naglušni, osebe s polževim vsadkom in slišeči.

Znakovni jezik je materni jezik gluhih

Akcija nagovarja vse planince, prispeva k vključevanju vseh, zato je slogan akcije Bodimo inkluzivni. Z njo tudi pridobijo vsi. "Gluhi imajo priložnost, da s prilagoditvami in zaupanjem gospodarjev, oskrbnikov oziroma najemnikov planinskih koč pridobijo nove izkušnje in kompetence. Gluhi pohodniki se vedno odzovejo, četudi je slabo vreme ali pa sicer niso zagrizeni pohodniki. Všeč jim je zamisel, da jim bodo stregli gluhi, počutijo se domače. So pa glede načina dela in vsega ostalega brez dlake na jeziku. Povedo stvari, ki jih običajno ne bi. S tem vsi osebnostno rastemo, spoznavamo prednosti in pomanjkljivosti timskega dela, pa tudi lastne veščine, kompetence in samozavest," poudarja Maja Kuzma.

Minuli konec tedna so gluhi in naglušni postregli tudi slepim in slabovidnim.
Arhiv PZS

Zadovoljni tudi oskrbniki koč

Zanimanje med gluhimi za strežbo je bilo že lani veliko, sodelovalo je okoli 90 prostovoljcev, letos jih bo več kot sto. "Ko smo odprli prijave za prostovoljno delo v strežbi, so se seveda najprej odzvali vsi tisti, ki so si tega močno želeli. Ti prostovoljci so nato spodbudili svoje prijatelje, da se jim pridružijo v kočah. Po usposabljanju prostovoljcev pred vseslovensko akcijo so se širile spodbudne novice in tako smo zapolnili vse koče. Čeprav je namen akcije ravno strežba, smo to delo nadgradili z animatorstvom in vodenjem ekipe, kar se je pokazalo kot odlična priložnost in izziv za gluhe, da se preizkusijo v teh vlogah in ugotavljajo svoje spretnosti in sposobnosti. Posamezniki se sami odločijo, kaj bi želeli delati - kot vodja koče, natakar, animator ali tolmač. Veliko prostovoljcev ni imelo izkušenj s strežbo, zato sta jim delo med usposabljanjem predstavili izkušeni natakarici, med akcijo v kočah pa so se učili v praksi."

Akcija Gluhi strežejo v planinskih kočah bo to poletje zaznamovala utrip v 15 planinskih kočah.
PZS
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta