Planinke in planinci so v letošnjem glasovanju, ki se je izteklo konec junija, za naj planinsko pot izbrali Rečiško planinsko krožno pot v vzhodnem delu Posavskega hribovja.
Zmaga je bila prepričljiva, spletni glasovalci so tej poti namenili največ glasov, tako je zamenjala lansko zmagovalko izbora, krožno pot Planina Blato-Planina pri Jezeru-Planina Dedno polje-Vrata (pod Zelnarico)-Prehodavci-Dvojno jezero-Štapce-Ovčarija-Planina pri Jezeru-Planina Blato. Na drugo mesto se je letos uvrstila Slovenska pot na Mangart, na tretje pa Koroška planinska pot.
Planinska zveza Slovenije je po posvetu z oskrbniki planinskih poti pripravila nabor enajstih planinskih poti oziroma obhodnic, ki bi bile potrebne vzdrževanja. Zmagovalko so tudi letos odločili glasovi na spletni strani akcije Očistimo naše gore, ki je letos stopila že v svojo deseto sezono.
Po vrhovih okrog Rečiške doline
Rečiška pot po vrhovih vzhodnega dela Posavskega hribovja obkroži Rečiško dolino, ki nosi ime po potoku Rečica in je bila vse od 19. stoletja znana po rudarstvu. Pot obhodi deset vrhov: Govško brdo, Zavrate, Babo, Ostri vrh, Kal, Mrzlico, Gozdnik, Šmohor, Tolsto in Malič. Pohodniki lahko med potjo opazijo sledi rudarske kulturne dediščine in se odpočijejo v kateri od treh planinskih koč. Vrhovi ponujajo lepe razglede na okoliške vasi in hribovja, ob lepem vremenu pa na celotne Kamniško-Savinjske Alpe ter Julijce s Triglavom na čelu. Ker je krožna pot dolga 35 kilometrov, si jo lahko planinci razdelijo na več etap ali pa jo obhodijo v enem dnevu, za kar bodo potrebovali devet do dvanajst ur. Pot je označena kot lahka z nekaj zahtevnimi odseki.
Na poti so tri planinske koče
Do konca leta še lepša in varnejša
S pomočjo akcije Očistimo naše gore, ki poteka pod okriljem Zavarovalnice Triglav, in v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije bo zmagovalna pot do jeseni dobila še lepšo, predvsem pa varnejšo podobo. Na obhodnici bodo zopet vzpostavili želeno stanje, ki bo zagotovilo varnost tako pohodnikom kot vse številnejšim kolesarjem. Z erozijskimi zaščitami bodo obnovili in dodatno nadelali več odsekov v skupni dolžini nekaj več kot 600 metrov. Na dveh odsekih bodo obnovili dotrajane jeklenice, pot na novo označili s Knafelčevimi markacijami in zamenjali dotrajane smerne table.
Tudi v gorah brez plastike
Letošnjo jubilejno sezono akcije Očistimo naše gore bo zaznamoval postopen umik podajalnikov z vrečkami, ki so bili nameščeni na 74 točkah po Sloveniji (ob planinskih kočah, domovih in zgornjih postajah žičnic). V začetku leta je namreč pri nas začela veljati evropska direktiva, ki omejuje porabo plastičnih vrečk in prepoveduje brezplačne plastične nosilne vrečke, z umikom podajalnikov pa se ji pridružujejo tudi v akciji Očistimo naše gore.
Na točke, kjer so bile sedaj nameščene vrečke, bodo namestili lesene ozaveščevalne table, ki bodo planince spodbujale k odgovornemu ravnanju z odpadki. "Glede na to, da smo skupaj s planinci in planinkami deset let razvijali kulturo odgovornega pohodništva in da opažamo, da so slovenske gore postale zelo čiste, verjamemo, da se bodo smeti planincev z njimi v nahrbtnikih vračale v dolino," je prepričana vodja akcije Ana Cergolj Kebler.