Zmagovalka letošnjega izbora Naj planinska pot je Bambergova pot na Triglav čez Plemenice. To je ena najlepših, najbolj atraktivnih, a tudi najtežjih poti v naših gorah. Velja celo za najbolj plezalno od nealpinističnih smeri, tako da je primerna le za izkušene gornike. Prav pred vrhuncem sezone v visokogorju je doživela prepotrebno obnovo.
Tehnična ekipa sedmih markacistov Planinske zveze Slovenije je ob pomoči markacistov Planinskega društva Ptuj, ki skrbi za to pot, in helikopterske enote slovenske vojske, ki je na delovišče pripeljala kar tono materiala in opreme, od tega 400 kilogramov jeklenih varoval, opravila zares zahtevno delo. Na več kot treh četrtinah 2,7 kilometra dolge poti so zamenjali ali prenapeli 290 metrov jeklenice, porezali rušje ob poti, s trase odstranili padlo kamenje in dva kubična metra skal, ki so zapirale pot zaradi podora naravne police, zvrtali 62 lukenj in na novo namestili 44 različnih vrst klinov. Obnovo Bambergove poti z Luknje čez Plemenice na Triglav je v sklopu akcije Očistimo naše gore podprla Zavarovalnica Triglav.
Če dvomite, da boste zmogli naprej, se raje obrnite
Preko na videz neprehodne stene
Bambergova pot čez Plemenice se začne na prevalu Luknja, ki na višini 1758 metrov ločuje dolino Vrat od doline Zadnjice v Trenti oziroma Gorenjsko od Primorske. Do prevala je od Aljaževega doma v Vratih dve uri in pol hoda, iz Zadnjice pa dobre tri ure. Že s prevala se odpira lep pogled proti Triglavski severni steni in okoliškim vrhovom predvsem na trentski strani.
Markacisti pomlajujejo svoje vrste
Izbor naj planinske poti je letos potekal tretjič, prvi dve zmagovalki sta bili Rečiška planinska krožna pot in pot iz Logarske doline na Okrešelj. Z obnovo letošnje naj poti, poti čez Plemenice, pa je epilog dobila tudi že 11. sezona akcije Očistimo naše gore. V teh letih je akcija pridobila skoraj 36 tisoč ambasadorjev, ki na družabnih omrežjih dejavno soustvarjajo skupnost ljubiteljev čistih planin. Od začetka vseslovenske akcije Očistimo naše gore so planinci z gora odnesli že približno 30 ton smeti.
Akcija Naj planinska pot je namenjena tudi pomladitvi vrst markacistov. "Sofinancirali smo izobraževanje bodočih markacistov, financirali obnove poti in z zgodbami dela markacistov želeli osvetliti zanimive plati tega življenja. V času našega sodelovanja se je za delo markacista na novo odločilo kar 154 ljudi, povprečna starost dejavnih markacistov se je znižala za tri leta, z 59 let na 56," je povedala Ana Cergolj Kebler, vodja akcije Očistimo naše gore. Predstavniki PZS ob tem sporočajo, da se markacistom lahko pridružijo prav vsi člani njihove zveze, ki so starejši od 16 let. Pri tem morajo opraviti usposabljanje, ki zajema tako teoretični kot praktični del.
Organizatorji akcije namenijo veliko pozornosti tudi varnosti v gorah, letos so v sodelovanju z Gorsko reševalno zvezo Slovenije posneli več video vsebin za večjo varnost planincev, med drugim tudi Kako plezati po feratah. Letos so se posvetili tudi požarni varnosti. Zavarovalnica Triglav je v sodelovanju s PZS 152 planinskih koč opremila s protipožarnimi ampulami.
Premagati je treba 1849 višinskih metrov
Vsem, ki se želijo na naj planinsko pot 2020 podati še letos, pri Planinski zvezi Slovenije (PZS) svetujejo, da se doma najprej dobro prepričajo, ali jo zmorejo opraviti, in se nanjo ustrezno pripravijo. Pot je primerna le za izkušene pohodnike, ki so fizično in psihično dobro pripravljeni na njene izzive. Po mnenju predsednika PZS Jožeta Rovana, ki je vodil tudi tehnično ekipo markacistov, ki so pot obnavljali, je njena največja težava v tem, da ni vseskozi varovana, kot sta na primer Tominškova pot ali Pot čez Prag, ampak so zavarovani samo najnujnejši deli, medtem ko je na vmesnih delih še vedno treba plezati, včasih gre celo za prvo stopnjo. Pot dodatno otežijo velika višina in skalne police, zato jo Rovan odsvetuje tistim, ki jim globina povzroča kakršnekoli težave.
Za vzpon je potrebna osnovna oprema za visokogorje, kar pomeni visoke ali polvisoke čevlje z dobrim podplatom, čelado, plezalni pas in samovarovalni komplet ter rokavice, da si ne poškodujemo rok. V mokrem je na poti nevarno za zdrs, spomladi in v zgodnjem poletju so na osojnih mestih, grapah in podih snežišča, zato naj bodo cepin in dereze v tem času v nahrbtniku.
"Če razmišljate o tem, da bi se podali po naj planinski poti 2020, svoje sposobnosti najprej preizkusite in dobro izpilite na zahtevnih in zelo zahtevnih planinskih poteh, ki ne predstavljajo tako velikega izziva. Pripravite se že doma, pri čemer v nahrbtnik vključite vse potrebno za tak pohod. Pas in samovarovalni komplet ter čelada na glavi so bistveni, da poskrbite za svojo varnost. Zaupajte svojemu občutku. Če dvomite, da boste zmogli naprej, se raje obrnite," še svetuje Jože Rovan.
Seveda je pomembno, da ste dolgi in zahtevni poti tudi kondicijsko kos. Za pot od izhodišča v dolini Vrat mimo prevala Luknje do Triglava boste namreč potrebovali med šest in sedem ur, iz Trente še nekaj več, vmes pa ni planinskih koč, kjer bi se okrepčali in odpočili. Tudi višinska razlika, ki jo boste premagali, je markantna: čaka vas namreč kar 1849 višinskih metrov. Pred odhodom pa ne pozabite preveriti tudi vremenske napovedi.