Oproščena pol stoletja po atentatu na Malcolma X

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
28.11.2021 06:30

Borec za pravice temnopoltih je bil ustreljen 21. februarja 1965. Zaradi atentata nanj je bila obsojena trojica, dvojica je zdaj očitkov oprana.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Muhammad Aziz je končno spoznan za nedolžnega. Foto: Profimedia

Profimedia

V ZDA so več kot pol stoletja po atentatu na temnopoltega aktivista za državljanske pravice Malcolma X oprostili moška, obsojena za njegov umor. Newyorška sodnica Ellen Biben je oprostila Muhammada Aziza in Khalila Islama, ki sta od začetka vztrajala pri nedolžnosti. Oprostilno sodbo so zahtevali odvetniki Aziza in družine pokojnega Islama, strinjalo pa se je tudi tožilstvo, potem ko je preiskava odkrila dovolj dokazov, ki so spodkopali temelje obsodbe. "To, zaradi česar smo danes na sodišču, se ne bi smelo nikoli zgoditi. Sem 83 let stara žrtev kazenskega pravosodnega sistema," je dejal Aziz.

Sinova pokojnega Islama, Ameen Johnson in Shahid Johnson, sta dejala, da bi bil oče navdušen nad oprostilno sodbo, vendar je na žalost ni doživel. Olajšana sta tudi sama, ker jima ni več treba skrbeti, da bi ju napadel kdo, ki misli, da sta sinova morilca Malcolma X.

Malcolma X so po strelih na nosilih prenesli v bolnišnico na drugi strani ceste.

Profimedia

Malcolm X je zaslovel kot najbolj znana javna oseba organizacije Islamska nacija. Temnopoltim je za dosego državljanskih pravic priporočal vsa potrebna sredstva, tudi oborožen upor. Kasneje se je od Islamske nacije ločil, romal v Meko in se vrnil z drugačnimi pogledi. Nasilja ni več zagovarjal in si je prizadeval za pomiritev.

Eden priznal, dva zanikala

Nekaterim v Islamski naciji to ni bilo všeč. Na začetku govora v Harlemu je bil v starosti 39 let ubit 21. februarja 1965. Marca naslednje leto so zaradi umora na dosmrtni zapor obsodili Aziza, Islama in mudžahida Abdula Halima, znanega tudi kot Thomas Hagan. Hagan je umor priznal, pa tudi, da je imel dva sodelavca, vendar pa je zagotavljal, da to nista bila Aziz in Islam, ki sta imela celo alibi, prav tako policija ni našla nobenega dokaza. Hagana so leta 2010 izpustili na pogojno prostost. Aziza so izpustili leta 1985, Islama leta 1987, umrl pa je leta 2009.

Po dveh letih ponovne preiskave newyorške policije in FBI so odkrili, da je imel FBI dokumente, ki so kazali na druga dva osumljenca. Skrivali so tudi ključne dokaze, ki bi preiskavo obrnili v drugo smer, proč od obeh kasneje obsojenih moških. Tožilci prav tako niso razkrili, da so bili v času umora v dvorani tudi policisti v civilu, policisti pa so vedeli, da je nekdo nekaj ur prej poklical časopis Daily News z informacijo, da bo Malcolm X ubit med govorom, vendar ga niso prekinili.

Malcom X je bil borec za pravice temnopoltih. Foto: Profimedia

Profimedia

Malcolm X se je rodil kot Malcolm Little leta 1925. Potem ko je bil oče brutalno umorjen, se je njegovo domače življenje zapletlo in kmalu je prodajal drogo in bil vpleten v manjše zločine. Leta 1946 so Malcolma X aretirali in ga obsodili na deset let zapora. Malcolm X je v zaporu izvedel za Islamsko nacijo (NOI) in začel pisati vsakodnevna pisma vodji NOI, Eliji Muhammadu, znanemu kot "Alahov poslanec". Malcolm X, ime, ki ga je pridobil po NOI, je bil izpuščen iz zapora leta 1952.

Deset let je bil izrazit član NOI, s svojo retoriko je ustvarjal polemiko po vsej državi. Vendar so se tesne vezi med Malcolmom X in Muhammadom začele rahljati leta 1963. Končni razkol se je zgodil 4. decembra 1963. Ves narod je žaloval ob smrti predsednika Johna F. Kennedyja, Malcolm X pa je atentat na predsednika javno komentiral z besedami, da ni bil presenečen, saj gre za "piščance, ki se zvečer spravljajo spat". Zaradi te izjave je Muhammad Malcomu X prepovedal javno nastopati. Malcom X je zato izstopil iz NOI in ustvaril svojo črno muslimansko skupino, Organizacijo afroameriške enotnosti. Muhammadu in NOI to ni bilo všeč, pričela sta kampanjo za diskreditacijo Malcolma X.

Decembra 1964 je v časopisu NOI izšel članek, v katerem naj bi med drugim pisalo: "Tak človek, kot je Malcolm, je vreden smrti in bi se srečal s smrtjo, če ne bi Muhammad zaupal v Alaha za zmago nad sovražniki." Mnogi člani NOI so menili, da je sporočilo jasno: Malcolma X je treba ubiti. V letu, ko je Malcolm X zapustil NOI, je bilo v New Yorku, Bostonu, Chicagu in Los Angelesu več poskusov atentata nanj. Le en teden pred atentatom, 14. februarja 1965, so neznani napadalci požgali hišo Malcolma X, medtem ko so on in njegova družina spali. Na srečo so vsi lahko pobegnili nepoškodovani.

Na prizorišču atentatata so prijeli le Thomasa Hagana. Foto: Profimedia

Profimedia

Streli v prepolni dvorani

Malcolm X se je v nedeljo, 21. februarja 1965, prebudil v hotelski sobi v hotelu Hilton v New Yorku. Okoli 13. ure se je odjavil iz hotela in se napotil proti Audubonu Ballroomu, kjer naj bi govoril na sestanku Organizacije afroameriške enotnosti. Ko je stopil na oder in spregovoril nekaj besed, je moški v množici potegnil puško in ga ustrelil pred očmi njegovih treh hčera in noseče žene. Nato sta na oder stopila še dva moška in na Malcolma X streljala še s pištolama. V množici je nastal kaos, zato je dvema napadalcem uspelo zbežati, aretirali pa so Hagana, ki ga je ustrelil eden od telesnih stražarjev Malcolma X. Malcolma X so z nosili prenesli čez cesto do medicinskega centra Columbia, kjer so ga zdravniki oživljali, a zaman.

Malcolm X na grafitu v Brooklynu Foto: Profimedia

Profimedia

Ustreljenega in pretepenega Hagana - po atentatu ga je namreč napadla razjarjena množica in so ga policisti komaj rešili - so odpeljali za rešetke. Za umor so poleg njega obtožili še Aziza in Islama. Hagan je umor Malcolma X priznal, medtem ko sta se njegova sodelavca na sodišču zanikala krivdo. Tudi Hagan je trdil, da sta nedolžna, a kljub temu so bili vsi trije obsojeni na 20 let zapora. Več kot deset let po atentatu je Hagan pojasnil, da se je Malcolma X odločil ubiti, ker naj bi bil "hinavec", ki je deloval proti Elijahu Muhammadu.

Halim, zdaj star 80 let, je v svojem domu v Brooklynu oprostitev soobsojenih pospremil z besedami: "Bog vas blagoslovi, oproščeni so," je tiho dejal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta