"Ostanite v cvetju tudi brez alkohola" vzhodno od raja pač ne vžge in pika

Aljoša Stojič Aljoša Stojič
17.11.2024 05:00

Statistični podatki, izgubljeni med in pod vinogradi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trg Leona Štuklja, 11. 11. 2024
Sašo Bizjak

Preživeli ste še eno martinovanje, sklepam že zato, ker to berete. Parade štajerskega ponosa se osebno letos nisem udeležil, mi je pa sveti Martin milostno opravičil izostanek od sicer obveznih vaj čaščenja rujnega (zaradi hudobne bakterije). Da smo v Mariboru degustacijo vinskega letnika raztegnili na štiri dni, je sprožilo različne komentarje, širšo Slovenijo pa utrdilo v stereotipu, da na mestu štiridnevne sreče ni bilo Štajerke in Štajerca, ki bi bil upravičen do brezplačne vstopnice za koncert Policijskega orkestra. Akcija "Slovenija piha 0,0 že deveto leto, vsako leto; ostanite v cvetju tudi brez alkohola" vzhodno od raja pač ne vžge in pika. Če se je enajstega enajstega zdelo, kot da v totem mestu nihče nič ne dela (čeprav, stokrat privzdigniti kozarec v razdalji od popka do ust je tudi neke vrste fizično delo, predvsem pa ponavljanje enoličnih gibov utrudi možgane), so v Statističnem uradu RS zavihali rokave in nam za martinovo postregli z zanimivi podatki in številkami.

V Sloveniji imamo 22 ulic, ki imajo v svojem imenu besedo vinograd. So pa še ceste, poti, kleti ... Vinogradniška cesta v Orehovi vasi. Vinogradniška pot v Razvanju in Spodnjem Dupleku. Med vinogradi v Morju pri Framu. Pod vinogradi v Bresternici ... V Pekrah imajo Viničarsko ulico, v Mariboru Vinarsko. Vinarje najdemo v Mariboru in Slovenski Bistrici. Za martinovo pa zmaga Vino, naselje s 155 prebivalci v občini Grosuplje. Oprostite, preveč ste popili, vas raje peljemo domov, samo povejte, od kod ste doma. "V Vinu."

Sašo Bizjak

Kaj pa pove podatek, da je slovensko gospodinjstvo za nakup vina leta 2022 v povprečju porabilo 51 evrov? To, da če je eno gospodinjstvo za vino namenilo 510 evrov, preostalih devet pa nič, dobimo eno tako fino slovensko vzdržno povprečje.

Lani smo za liter "kakovostnega vina" v gostilni v povprečju odšteli 19,52 evra. Za ta znesek je bilo treba delati 135 minut. Kar nam pove, da smo morali za tri litre delati osem ur. Preveč ali premalo ali ravno dovolj? Odvisno od kulture pitja, ki je zlasti na štajerskem koncu v stalnem vzponu, od EPK-ja naprej pa itak.

Ker smo tu že po statistiki bolj žejne sorte, je nadvse razveseljiv naslednji podatek: razpoložljiva količina vina na prebivalca (v vinski sezoni 2022/23) je znašala 29 litrov. Torej okrogel liter na dan, če jih je preostalih enajst zunaj štajerskega vinopitnega okoliša abstiniralo.

Pa srečnega in zdravega, Štajerska. In po pameti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta