V decembrskih popoldnevih, ki jih hitro objame tema, naše poglede privablja bela omela, ki zdaj zasije v vsej svoji lepoti. Nič ni užaljena, če smo jo čez leto prezrli, ve, da je zdaj njen čas. Čas udobja, počitka, miru, bela omela je luč v tem mrzlem, meglenem, temnem delu leta. Že od nekdaj je bila simbol sreče, ljubezni, prijateljstva, prinaša energijo upanja, toplote in obilja.
Velik ugled je imela že v srednjem veku, pomembna je njena vloga v nordijski mitologiji, kjer se zrcali v poetičnem opazovanju narave. V času, ko druge rastline počivajo, je bela omela polna življenjske moči. Najbolj so jo častili keltski druidi, bila je najsvetejša rastlina, ki je prinašala zdravje in blagoslov. Tudi v grški mitologiji zaseda omela pomembno mesto, Trojanski junak Enej je z njeno pomočjo odprl vrata podzemlja. Pozimi je njeno zelenje ohranjalo upanje na pomlad, na novo življenje, simbolizirala je rodovitnost. Mnogi zdravniki, naravoslovci so jo opisovali, med njimi Teofrast, Dioskurid, Plinij, sv. Hildegarda, Paracelsus, nato je šla v pozabo; šele Kneipp jo je obudil. Zdaj velja za eno najbolj znanih in raziskanih zdravilnih rastlin. Naseli se na drevo.
Najzanimivejša zdravilna rastlina
Bela omela, lat. Viscum album, spada med omelovke, ne raste iz zemlje, naseli se in živi na različnih drevesih; rada ima sadno drevje, pogosta je na jablanah, hruškah, slivah, lipah, topolih, javorjih, vrbah, brestih, jelšah, jelkah, smrekah, borih, hrastih, brezah, redko se naseli na bukvah.
Drevesu, na katero se pritrdi, ne škodi
Tinktura
Sveže lističe bele omele potolčemo, napolnimo steklenico do dveh tretjin z narezanim svežim zeliščem in prelijemo s 50% domačim žganjem. Steklenico večkrat pretresemo, po treh tednih precedimo in shranimo.
Lahko pa naredimo tinkturo iz suhega zelišča, v tem primeru vzamemo 10 g posušene bele omele, jo namočimo za tri tedne v 1 dl žganja, precedimo in hranimo na temnem, hladnem prostoru. Jemljemo 15 kapljic tinkture, to je enakovredno eni skodelici čaja.
Bela omela v vinu
50 gramov svežih listov nasekljamo v en liter belega vina, pustimo stati 24 ur, nato precedimo in pijemo trikrat dnevno, en deciliter pred jedjo.
Omelo nabiramo še v prvi polovici decembra
Zdravilni deli rastline so vejice z listi, nabiramo jih od oktobra do sredine decembra ter marca in aprila. Plodove pa nabiramo od novembra do februarja. V preostalih mesecih omela nima zdravilnega učinka.
Vsebnost zdravilnih snovi se z rastiščem bele omele močno spreminja. Največ zdravilnih učinkovin ima bela omela, ki raste na hrastih, topolih, jelkah, borovcih in na sadnem drevju.
Polna življenja
Belo omelo so v zdravilne namene uporabljali že v 5. stoletju pred našim štetjem. Njene zdravilne učinke priznava tudi uradna medicina. Gre za eno najbolj raziskanih naravnih zdravil. Mogoče jo je uporabljati v obliki čaja, praška, tinkture, soka, vina, kreme, kopeli.
Je najboljše sredstvo za krepitev srca in krvnega obtoka, pomaga tudi pri hudih motnjah v krvnem obtoku. Omela vsebuje snovi, ki uravnavajo delovanje našega telesa, zato niža visok pritisk in viša nizkega, tako se nemirno srce umiri in okrepi. Pomaga tudi pri vseh drugih težavah s krvnim tlakom, kot so na primer nenaden pritisk krvi v glavo, omotice, motnje vida, šumenje v ušesih. Obenem bela omela preprečuje okvare srca, motnje srčnega ritma, hude motnje v krvnem obtoku, visok pritisk, upehanost, omotičnost, izgubo energijskega zagona. Nujno jo potrebujemo v časovnih stiskah, v katerih se znajdemo zaradi hitrega življenjskega ritma in preobremenjenosti.
Čaj iz bele omele
Čaj pripravimo samo s hladnim namakanjem! S segrevanjem se zmanjšuje njegova zdravilnost. Zvrhano čajno žličko bele omele namočimo v četrt litra vode čez noč, počakamo deset ur, zjutraj ga precedimo in rahlo pogrejemo. Na dan lahko spijemo največ tri skodelice čaja. Pijemo nesladkanega, po požirkih.
Bela omela se pogosto uporablja tudi v čajnih mešanicah. Če jo uporabljamo z drugimi rastlinami, jo hladno namočimo in nato primešamo poparku drugih zelišč. V mešanici z glogom in njivsko preslico pomaga pri težavah s povišanim krvnim tlakom in pri poapnenju žil.
Mešanica iz bele omele, njivske preslice in plešca pomaga pri odpravljanju notranjih krvavitev, pa naj izhajajo bodisi iz pljuč, maternice ali nosu.
Mešanico čaja za krepitev srca pripravimo iz bele omele, gloga, šentjanževke in melise.
Sok
Sveži sok iz omele pripravimo tako, da omelo operemo, in ko je še vlažna, iz nje s sokovnikom iztisnemo sok. Na dan vzamemo dve do štiri čajne žličke soka z nekaj vode, zjutraj na tešče in zvečer pred spanjem. Pijejo naj ga ženske, ki imajo težave z zanositvijo zaradi motenj v delovanju maternice, zaradi tumorjev in krvavitev iz maternice. Kapljice lahko dobimo v lekarni in si prihranimo zamudno pripravo.
Na vratih odganja zle duhove
Bela omela nas varuje pred zlom, v ta namen jo uporabljamo kot kadilo in jo žgemo. Obešena nad vhodna vrata bo odganjala zle duhove. Njena čarobna moč je tudi v tem, da nas varuje pred požari, udari strele. Pustimo jo obešeno nad vrati celo leto in jo nato zamenjamo s svežo omelo. Je prinašalka luči, ljubezni, blaginje, miru. Vikingi so verjeli, da ima moč, ki obudi mrtve. Je simbol nesmrtnosti in življenjske biti.
V Ameriki in Veliki Britaniji je razširjena tradicija poljubljanja pod omelo. Če boste svojo ljubezen pod njo poljubili, bo ta ostala živahna, vroča, zanimiva; če boste to storili na novega leta dan, bo žarela tudi v prihodnjem letu. Privoščite si veliko sladkih poljubov, in ko boste plezali po drevju do omele, pazite, da ne padete.