Prehranski nasveti Marije Merljak: Z ravnovesjem do plodnosti

Marija Merljak
06.04.2025 04:10

Neplodnost je eno najtežjih vprašanj modernega sveta. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od osem do deset odstotkov svetovnega prebivalstva.

Poslušaj
Raznoliko je v prehrani učinkovito.
Ivan Merljak

V Sloveniji se, podobno kot drugod po Evropi, z neplodnostjo sreča vsak šesti par. Vzroki za neplodnost so enakomerno porazdeljeni med spoloma: pri tretjini parov je neploden moški, pri tretjini ženska, pri tretjini pa sta oba. Naj takoj povem: nikakor ne moremo trditi, da imamo prehranski strokovnjaki rešitev na dlani, če pa se z njo ukvarjajo številni zdravniki in psihologi, včasih tudi neuspešno. Toda če organskih in psiholoških ovir ni, je lahko kriva tudi neustrezna prehrana s hudimi nesorazmerji zaradi napačnega in neuravnoteženega prehranjevanja. Porušeno ravnovesje, ki pa ga je mogoče spet vzpostaviti.

Moški

Moški imajo lahko premalo gradiva za moški spolni hormon testosteron. Zanj potrebujejo beljakovine iz živalskih in rastlinskih virov, vitamin B6 ter cink in mangan. Če imajo premalo vitamina A, ne nastaja dovolj sperme; nastajanje spodbuja inozitol (vitamin B16) iz skupine vitaminov B. Če je premalo vitamina C, je preveč zlepljenih, slabih in premalo gibljivih semenčic. Selen je nujen za zdravo semensko tekočino in skupaj z antioksidanti zmanjšuje toksičnost kovin. Vitamin E spodbuja cirkulacijo krvi za erekcijo in magnezij pripomore k razširjenim žilam. Če moški uživajo preveč nasičenih maščob, se zmanjša koncentracija testosterona. Velik ropar vitaminov je stres, ki močno zmanjša vitamine in minerale.

Ženske

Pri ženskah se pogosto srečujemo s pomanjkanjem esencialnih maščobnih kislin omega 3, kar je lahko vzrok tudi pri moških. Veliko žensk se izogiba maščobam in imajo zato premalo holesterola LDL - celo za menstruacijo. Pri pomanjkanju vitamina E in selena je moteno delovanje maternice. Če imajo premalo vitamina A, ne nastaja dovolj progesterona, ki pripravi žensko na nosečnost. Če ni dovolj magnezija, je ženska spolno hladna, podobno je, če ima prenizek krvni sladkor. Pri pomanjkanju vitaminov skupine B, zlasti B6, ženska nima dovolj spolnih hormonov. In kot pri moškem: hud stres žensko oropa vitaminov. Nevarne so vse enostranske shujševalne diete, slabokrvnost, premalo spanja in neravnovesje mikroflore v telesu.

Losos s šparglji
Ivan Merljak

Kako si lahko pomagamo

Pri pomanjkanju goriva za moški testosteron je treba okrepiti uživanje beljakovin, cinka in vitamina B6. Če je cinka premalo, se spremeni presnova testosterona v prostati; če ni cinka, ni sperme. Ugotovili so, da je aminokislina histidin ''osnovna surovina za ljubljenje''; ta je do pubertete esencialna, nato jo telo samo proizvaja. Bioaktivna oblika histidina je histamin, ki ga je veliko v arterijah na območju spolovil. Prav zaradi histamina doživljamo orgazem. Zato je pri mladih moških ob obilici histamina hitrejši izliv.

Po 30. letu telo ženske izdeluje manj histamina, zato naj uživajo več beljakovin s histidinom. To so krvavice in sir. Vendar je samo to premalo. Če cinka ni, se živčne celice v hipotalamusu razgrajujejo podobno kot pri alkoholikih, ko se cink porabi za razgradnjo alkohola. Zato alkoholiki pogosto trpijo zaradi spolne nemoči.

Največ cinka imajo ostrige, ovčetina, svinjina in drugo rdeče meso, jetra, jajca in mleko. Od zelenjave krompir, fižol, šparglji, zelje in leča, bučna semena in olje iz njih ter aloe vera, vendar je cink iz rastlinskih virov manj izkoristljiv. Ugotovili so tudi, da sta se moškim v šestih mesecih izboljšali spolna moč in plodnost, če so uživali hrano s cinkom. V tesni povezavi s cinkom je vitamin B6, zato ga je dobro uživati sočasno. Vitamina B6 je veliko v lososu in drugih ribah, rdečem mesu in jetrih, v puranjem in piščančjem mesu, orehih, proseni kaši, pivskem kvasu, v bananah in zelju.

Kivi je bogat vir vitamina C.
Ivan Merljak

Za zdravo spolnost so nujne tudi aminokisline iz beljakovin in med njimi ima veliko vlogo arginin. Če ga je veliko, potem je veliko tudi semenčic v spermi; v semenski tekočini naj bi bilo kar 80 odstotkov arginina. Veliko arginina je v oreščkih, orehih, lešnikih in semenih sezama in sončnic, v rozinah, rjavem rižu, čokoladi, ovseni klaši, pšeničnem zrnju, v svinjskem mesu, piščančjih prsih in v jastogu.

Uživajmo kivi, ki ima odlično kombinacijo med magnezijem in vitaminom C. Tudi magnezij pospešuje dinamične procese na celičnih receptorjih, zato se sporočila hitreje prenašajo in spolna sla se prebudi. Z magnezijem so bogata semena sezama, sončnic, lanu in buč, arašidi in arašidno maslo, kakav in otrobi.

Za dvig testosterona moramo omeniti še mangan. Če ga ni dovolj, številni encimi ne morejo delovati; zato smo utrujeni, razdražljivi in brez spolnega poželenja. Najboljši vir mangana so jagode, melone, lubenice in zelje ter zeleni čaj, oreščki in lešniki, mandlji, kokos, soja in čičerika.

Šipek in pomaranče imajo veliko selena, magnezija, flavonoidov, železa, kalcija in vitamina B1 za okrepitev delovanja spolnih žlez in spolnosti.

Če smo v stresu ali se ukvarjamo z adrenalinskimi športi, andrenalin stiska žile, kar je eden najpogostejših vzrokov za impotenco. Vsi, ki so izpostavljeni stresu, bi morali uživati jedi z vitaminom B5. Tega je veliko v telečjih jetrih, v jurčkih, arašidih, brokoliju, polnovrednem žitu, sezamovem semenu, orehih, avokadu, suhih figah, marelicah in jabolkih. Odlična kombinacija je koruza, ker ima veliko vitaminov B5 in B3 za dvig testosterona in B1 za razgradnjo ogljikovih hidratov, od mineralov veliko mangana, cinka in selena. Uživajmo polento!

Grah z mladim krompirjem
Ivan Merljak

Za spermo sta poleg selena nujna tudi inozitol ali vitamin B16. Če ga ni, je moški neploden. Inozitol je v jetrih, rdečem mesu, mleku, pivskem kvasu, fižolu, žitu, grenivkah, rozinah, arašidih, soji in zelju. Včasih so mladoporočencem dajali grah za povečanje plodnosti, ker vsebuje veliko magnezija in nukleinskih kislin.

Za progesteron, ki pripravlja žensko na nosečnost, moškemu pa izboljša kvaliteto sperme, je nujen vitamin A. Če ga primanjkuje, je ženska hladna, moški pa ima premalo sperme. Osnova za vitamin A so karotenoidi, vendar potrebujemo še cink, železo, vitamin E in ščitnični hormon. Zato je slabokrvnost problem. Vitamin A dobimo tudi v jetrih, maslu, polnomastnem mleku, sirih, jajcih in ribjem olju ... Vitamin E pospešuje delovanje vitamina A. Če ga je premalo, so ženske nagnjene k splavu ali prezgodnjemu porodu.

Včasih ženskam izostane menstruacija zaradi prenizkega krvnega sladkorja. Če vam ''zapaše'' slaščica, si jo privoščite, če le nimate diabetesa. Tudi ta je lahko eden izmed vzrokov za neplodnost in v tem primeru je treba zdraviti sladkorno bolezen. Večji problem pa je preveč nasičenih maščob. Te zmanjšajo koncentracijo moškega spolnega hormona, pospešujejo mašenje žil in s tem pride manj krvi v penis. Po drugi strani pa nenasičene maščobne kisline omogočajo pravilno nastajanje hormonov in komunikacijo med celicami. Pomanjkanje nenasičenih esencialnih maščobnih kislin je pri obeh spolih pogosto vzrok za neplodnost. Torej, maščobe da, toda več nenasičenih! Poleg maščob je močan razlog za neplodnost tudi kajenje.

Rakovi repki
Ivan Merljak

Za konec omenimo, da so za vse večjo neplodnost v sodobnem svetu v določeni meri poleg razvad (kajenje, zloraba alkohola in drog) krivi tudi vplivi onesnaženega okolja, zlasti hormonski motilci. To so kemikalije in snovi, ki jih uporabljajo v industriji plastičnih mas, so pa lahko tudi v plastenkah za pijačo, kar najbolj prizadene moško plodnost. Med motilce sodijo bisfenoli (BPA), ki lahko prodirajo v pijačo, in strupi iz vrst PCB, ki se nalagajo v maščobnem tkivu, ter ostanki pesticidov. Motilcem se ne moremo povsem izogniti, a prav je, da se jim izogibamo. Uživajmo raje pestro in raznoliko ekološko pridelano hrano!

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.