Slovenci smo pregovorno izjemni ljubitelji gob in gobarjenja. Vsak zagreti gobar ima svoj nabor receptov za različne jedi z gobami. Teh je v sezoni teh gozdnih sadežev izobilju, za čas, ko gob ni v naravi, pa so pri roki zamrznjene, vložene ali sušene gobe. Gobe so vsestransko uporabne. Lahko jih kuhamo, pečemo, cvremo, uporabimo za juhe, omake in rižote, imenitne in v Sloveniji še posebej priljubljene so take z ajdovo kašo. Vlagamo jih in kisane uporabimo ob hladnih jedeh, lahko jih sušimo in zmeljemo ter uporabimo kot gostilo za juhe in omake, zelo uporabne so zamrznjene gobe. Pri uporabi zamrznjenih gob se držimo pravila, da jih ne odtajamo, ampak jih v posodo dodamo kar zamrznjene. Ko jih shranjujemo v zamrzovalnik, jih damo v plastične vrečke in jih dobro zapremo ali, še bolje, vakuumiramo.
Ajdove palačinke z gobjim nadevom
Gobe kombiniramo s testeninami in krompirjem, s polento, proseno kašo; zdrave, sveže narežemo in primerno začinimo in že imamo gobji karpačo. Seveda ne gre pozabiti vsesplošno priljubljene jajčne omlete z gobami, tudi ne različnih namazov z gobami. Da ga ne bi vselej mazali le na kruh ali toast, si za spremembo lahko pripravimo zvitke iz ajdovih palačink z gobjim nadevom. Ajdove palačinke pripravimo sila preprosto, dovolj je, da ajdovo moko (prej je ni treba popariti) zmešamo s toliko vode, da dobimo gosto testo kot za običajne palačinke, dodamo še ščepec soli. Spečemo tanke palačinke poljubne velikosti in jih nadevamo z namazom iz jurčkov; tega pripravimo tako, da na maslu prepražimo malo šalotke, dodamo majaron ali timijan, solimo in popramo, dodamo še en strok stisnjenega česna in gobe (najbolj aromatični so jurčki, če jih nimamo, bodo tudi šampinjoni prišli prav). Ko se gobe zmehčajo in povre tekočina, ki jo spustijo med praženjem, s paličnim mešalnikom naredimo namaz. V tankem sloju ga namažemo na ajdove palačinke in jih tesno zvijemo. Narežemo na tanke kolobarje in ponudimo kot hladno predjed.
Juho zgostimo
Za gobovo juho obstaja verjetno toliko receptov, kot je tistih, ki jo pripravljajo. Osnova je seveda podobna - na maščobi prepražena čebula, gobe, malo česna, timijan ali majaron, lovor, na kocke narezan krompir. Sol in poper sta tudi obvezna, nadaljevanja pa so potem različna.
Kurkuma in kari oplemenitita gobjo omako
Musaka z gobami
Za odmik od gobje klasike, kot so juha, rižota in ajdova kaša z gobami ter omaka iz gob k mesnim jedem, velja morda poskusiti z musako z gobami. Držimo se recepta za klasično musako iz krompirja in mletega mesa, le da na plast praženega mletega mesa dodamo gosto omako iz gob. Na plast kuhanega krompirja, narezanega na kolobarje, damo najprej meso, na meso gobe in to dvakrat ponovimo. Po vrhnji plasti krompirja zlijemo mešanico iz jajc, smetane in sesekljanega peteršilja, pekač malo stresemo in pečemo v pečici pri 200 stopinjah 40 do 45 minut oziroma dokler se krompir ne zmehča. Če pa se nam kombinacija gob z mesom in krompirjem zdi preveč nasitna, lahko pripravimo testenine z gobami, jih naložimo v namaščen pekač, potresemo s parmezanom ali drugim sirom in zapečemo v pečici.
Tisti, ki radi pokusijo tudi kaj novega ali vsaj za naše kraje neobičajnega, lahko gobjemu golažu ali gobji omaki podobno jed pripravijo z dodatkom kurkume, ki bo jedi dala intenzivno rumeno barvo, ali uporabijo mešanico karija, v tem primeru tudi dodatek sladke smetane ne bo odveč.
Golaž iz jurčkov
60 dag svežih jurčkov
10 dag suhih jurčkov
1 večja čebula
1 strok česna
sol, poper
1 žlica masti ali 3 žlice belega olja
1 dl vina
1 jušna žlica sesekljanega lista peteršilja
1 mala žlička timijana
1 lovorjev list
ščepec mlete paprike
1 žlica paradižnikove mezge
Suhe gobe damo v skledo in jih prelijemo s toliko vroče vode, da so komaj pokrite. Namakajo naj se 20 do 30 minut. Ko jih odcedimo, tekočino prihranimo. Sveže gobe očistimo in narežemo na večje kose. Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. V primerni posodi segrejemo maščobo in pražimo čebulo, dokler ta ne začne rjaveti. Potem dodamo narezane sveže in odcejene suhe gobe ter na zmernem ognju pražimo. Dodamo timijan in polovico peteršilja ter lovorjev list. Ko tekočina, ki jo gobe izpustijo med praženjem, povre, dolijemo vino. Rahlo premešamo, solimo in popramo ter v pokriti posodi na zmernem ognju dušimo gobe 15 do 20 minut. Potem posodo odkrijemo, gobe potresemo z mleto rdečo papriko in dodamo še paradižnikovo mezgo ter dolijemo toliko vode, da so gobe komaj pokrite. Po potrebi dodamo malo soli, popra in timijana, pri začinjanju se ravnamo po lastnem okusu. Jed naj se v napol pokriti posodi kuha še pet minut, potem jo odstavimo z ognja, potresemo s preostankom sesekljanega peteršilja in postrežemo. Kot priloga se zraven poda polenta, lahko pa gobji golaž postrežemo tudi s kuhanim krompirjem, skutnimi cmoki ali zgolj s kruhom. Gobji golaž bo še boljši, če bomo uporabili več različnih vrst gob. Če želimo bolj izdaten golaž, lahko na čebuli najprej prepražimo na kocke narezan krompir ali pa pred koncem kuhanja dodamo žličnike iz jajc, moke in vode.