Tri najbolj praznično obarvane rastline, ki prinašajo barvo, veselje in lepoto v naše domove

Matic Sever Matic Sever
15.12.2024 04:10

Top 3 praznične rastline so: božična zvezda, božični kaktus in vitezova zvezda

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nekaterim se božični kaktusi zdijo staromodni, a s pravim izborom in načinom postavitve so lahko še kako sodobni.
Flower Council Of Holland

Praznični čas kar kliče po tem, da si polepšamo bivalni prostor. Naj bodo lepo okrašeno drevesce, venček in žareče lučke osnova, pravo življenje pa naj v prostor doprinesejo tudi lepe sobne rastline. Čeravno je prav, da smo z zelenjem obkroženi vse leto, je zdaj pravi čas, da si privoščimo še nekaj več razkošja - tudi če gre le za posamezno cvetočo rastlino, ki decembra na mizi nadomesti šopek. Tokrat sem izbral tri najbolj praznično obarvane sobne rastline, ki prinašajo obilo barve, veselja in lepote v naše domove.

Danes je s sodobno tehnologijo gojenja v zavarovanih prostorih tudi pozimi na voljo veliko cvetočih lončnic, a le nekaj jih prepoznamo kot prazničnih, ker so bile že v preteklosti običajno na voljo predvsem ali pa samo v prazničnem času. Dve od teh že z imenom nakazujeta na cvetenje ali pa, bolje rečeno, rabo v božičnem času, tretja pa simbolično tudi ni tako daleč od tega.

Pri božičnih zvezdah se lahko poigramo z različnimi odtenki.
Flower Council Of Holland

Božična zvezda

Božična zvezda je izjemno privlačna in razkošna sobna rastlina s temno zelenimi listi in močno obarvanimi (rdeče, belo, rožnato, krem) ovršnimi lističi, ki decembra in januarja obdajajo drobne zeleno-rumene cvetove. Je ena najbolj tipičnih sobnih rastlin za božično okrasitev doma.

Božične zvezde, ki izvirajo iz Mehike, je težko ohraniti pri življenju dalj časa in večino jih zavržemo, potem ko rdeči ovršni listi zbledijo in se praznovanja končajo. Vendar pa je z malo nege in pozornosti mogoče ohraniti vašo božično zvezdo živo vse leto in celo spodbuditi rdeče ovršne liste in cvetove, da se pravočasno oblikujejo za naslednji božič.

Zadnja leta je na voljo vse več sort vitezovih zvezd, tudi pisane niso redkost.
Flower Council Of Holland

Božično zvezdo gojite na mestu brez prepiha s svetlo, indirektno svetlobo in temperaturo okoli 15 °C. Zalivajte jo zmerno, ko se površina komposta začne sušiti. Liste in ovršne liste redno pršite, da povečate vlažnost in ohranite barvite ovršne liste dlje časa v najboljšem stanju.

Po božiču vsak mesec hranite svojo božično zvezdo s tekočim gnojilom za sobne rastline, še posebno jim ustreza gnojilo z večjo vsebnostjo fosforja. Ne pozabite je tudi presaditi v malce večji lonček in ji dodati kakovosten svež substrat.

Zanimivo zgrajen cvet božičnega kaktusa.
Pixabay

Božični kaktus

Božični kaktusi (Schlumbergera) cvetijo od konca novembra do januarja. Po obdobju cvetenja so dobili tudi ime. Cvetovi so kot nekakšne sestavljene trobente, poznamo pa različne sorte v odtenkih rdeče, bele, rožnate, vijolične in celo rumenkaste. Njihova ploščata, členjena stebla so videti privlačna vse leto in nadomeščajo klasične liste, ki so pri teh rastlinah odsotni.

Šlumbergere so gozdni kaktusi, saj v naravi rastejo v tropskih deževnih gozdovih, kjer so pritrjeni na drevesa. Zaradi tega jih ne morem dati v isti koš z ostalimi kaktusi, ki so pogosto puščavskega porekla in jih moramo gojiti v drugačnih pogojih. Hraniti jih je treba stran od močne sončne svetlobe. Najbolje uspevajo v vlažnem okolju, ne smejo pa stati v morebitni odvečni vodi. Najbolje jih je nekajkrat na teden popršiti z mehko vodo.

Da bi božični kaktusi cveteli vsako leto, potrebuje dve obdobji počitka. To pomeni, da jih po cvetenju pozno pozimi in ponovno septembra postavimo na malce hladnejše mesto in jih manj zalivamo.

Ogromen rdeč cvet vitezove zvezde je verjetno najbolj razkošna cvetlična pojava v tem letnem času.
Pixabay

Vitezova zvezda

Bujni cvetovi vitezove zvezde ali amarilisa (Hippeastrum) ustvarijo enega najbolj vpadljivih cvetličnih prizorov med sobnimi rastlinami. Njihovo cvetenje sicer ni nujno vezano na praznični čas, a ravno v tem obdobju, ko pogrešamo sveže barve, si jih navadno najbolj zaželimo. Enostavno jih je gojiti, in če smo se odločili za kakovostno sadiko ali čebulico, cvetenje traja tudi več tednov.

Pravi cvetovi božičnih zvezd se skrivajo na sredini, kjer najdemo drobcene rumenkaste tvorbe.
Flower Council Of Holland

Čeprav je za cvetenje v prazničnem času čebulice treba posaditi že jeseni, si vseeno poglejmo osnovni postopek, ki ga bomo lahko uporabili naslednje leto. Čebulice amarilisa namočite za nekaj ur, da pomagate rehidrirati korenine in pospešite proces rasti. Napolnite lonec s kompostom in postavite čebulico na vrh, dodajte kompost in dobro zalijte. Pustite čebulico amarilisa na toplem in temnem mestu nekaj tednov in jo nato, ko požene poganjek, prinesite noter. Pričakujete lahko, da bo rastlina zacvetela v šestih do osmih tednih. Če pa ste zamudili jesensko cvetenje, nam preostane nakup že pripravljenih sadik ali pa celo rezano cvetje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta