Črna detelja (Trifolium pratense L.) spada v družino stročnic, po domače ji rečemo travniška detelja. Zraste do 50 centimetrov visoko, ima zelo razvita podzemna stebla in zelo razrasla pokončna nadzemna stebla. Listi so dolgopecljati in tridelni, na njih običajno opazimo bele lise. Pri dnu listnega peclja najdemo dva kožnata prilistka. Cvetovi so škrlatno rdeči in drobni, združeni so v gosta glavičasta socvetja. Čaša je cevasta in ima pet ščetinastih zobcev. Bledo rdeči venec je pri dnu zrasel v cevko. Plod je zelo majhen, v stroku sta po eno ali dve semeni. Strok je ovit z uvelimi cvetnimi deli. Črna detelja cveti od maja do septembra, nabiramo jo do oktobra. Raste na travnikih in pašnikih; lepo diši, na cvetovih običajno najdemo čmrlje. Uporabna je v čaju in juhi, kot prikuha, solata, sok, mazilo, olje in tinktura.
Zdravilni učinki
Učinkovine, ki jih najdemo v črni detelji, so: izoflavoni, flavoni, kumarini, tanini, fenoli, flavonoidi, selen, kofeinske kisline, kalcij, krom, magnezij, kositer, vitamini B1, B3, vitamin C, fosfor, baker.
Mladi listi in cvetovi črne detelje se obnesejo tudi za solate z dodatkom toplega krompirja
ČAJ ZA ČIŠČENJE IN RAZSTRUPLJANJE
Iz naslednjih rastlin naredimo mešanico: 50 g črne detelje (cvet), 30 g navadnega repinca (korenina), 20 g navadnega žajblja (list). Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 do 15 minut, precedimo. Čaj pijemo trikrat na dan.
ČAJ IZ ČRNE DETELJE
Čajno žličko posušenih in zdrobljenih socvetij črne detelje prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut, nato precedimo. Topel čaj pijemo trikrat na dan, po glavnih obrokih. Pomagal bo pri boleznih, povezanih z vnetji, pri težavah v menopavzi, očistil bo kri in razstrupljal telo. Spodbujal bo izločanje žolča in urina ter pospeševal prebavo, zmanjšal bo krče in napetost v mišicah ter lajšal izkašljevanje pri bronhitisu in oslovskem kašlju. Blažil bo vneto žrelo in razjede v ustih.
ČAJ PRI ŽENSKIH TEŽAVAH
Dve čajni žlički cvetov in listov črne detelje prelijemo s skodelico vrele vode in po desetih minutah precedimo. Popijte tri skodelice čaja dnevno.
TINKTURA ZA ČIŠČENJE IN RAZSTRUPLJANJE
V kozarec s širokim grlom nadevamo po 15 g: črna detelja - cvet, jerebika - plod, poprova meta - zel, rdeči bor - iglice, navadni repinec - korenina, višnja - list, po 10 g: breza - list, lipa - cvet, črni bezeg - cvet, kopriva - list, krhlika - lubje, lapuh - cvet in list, navadni rman - zel, ognjič - cvet, šentjanževka - cvet.
Posušene rastline prelijemo s 50% žganjem, kozarec dobro zapremo, pretresemo in postavimo v senco, kjer naj stoji 21 dni. Po tem času tinkturo precedimo. Uporabljamo tako, da dvakrat na dna popijemo po eno čajno žličko tako pripravljene tinkture.
MAZILO ZA OTEČENE LIMFE (MEZGOVNICE)
Potrebujemo vodno kopel (malo večji lonec z vodo in manjši lonec, ki gre v večjega), beli čebelji vosek, olja (macerat iz črne detelje), po potrebi eterično olje limone.
Čebelji vosek postavite v vodno kopel, da se stopi. Ob neprestanem mešanju počasi dodajajte olje (macerat). Mešajte toliko časa, da zmes postane kremasta in se ohladi (pod 40 °C), nato pa dodajte po želji tudi eterična olja, ki bodo učinkovitost mazila še povečala. Z mazilom si dvakrat na dan utiramo mazilo v limfne žleze.
NAPITEK IZ CVETOV ČRNE DETELJE
Tri pesti svežih cvetov črne detelje namočimo v litru dobrega jabolčnega kisa, pustimo stati čez noč. Po tem času dobljen sok precedimo, vanj dodamo 15 kapljic sveže limone in vse skupaj razredčimo v razmerju 1:1 s hladno mineralno vodo in napitek je gotov. Še hladnega postrežemo.
POMLADANSKA SOLATA
Za pripravo solate potrebujemo: 1 pest očiščenih in opranih cvetov črne detelje, 2 pesti narezanih listov ozkolistnega trpotca, 2 pesti regratovih listov in 1 pest očiščenih in opranih mladih listov trobentice, nekaj lističev rmana, 2 pesti listov divje čebule ali drobnjaka.
Rastline dobro operemo in jih rahlo posušimo na kuhinjski krpi. Zabelimo jih z dobrim oljčnim oljem, dodamo razredčen domač jabolčni kis, ščepec soli in vse skupaj dobro premešamo. Solata se uporablja za čiščenje krvi in celotne presnove.
Opozorilo!
Pripravkov iz črne detelje ne smemo jemati sočasno s sredstvi, ki preprečujejo strjevanje krvi. Izogibajte se fermentirani črni detelji, ker lahko povzroči notranje krvavitve. Če ste noseči ali dojite, je ne uživajte. Lahko ima estrogene učinke.