Zdravilni ognjič (Calendula officinalis L.) pripada družini nebinovk, poznamo ga tudi pod domačimi imeni babji prstanec, mejseček, meseček, neven, obroček, ogenjc, primožek, rigelc, vremenar, vrtni ognjič.
Je enoletna rastlina. Zraste do 70 cm visoko, njeno pokončno, dlakavo steblo je razvejano in nosi premenjalno nameščene, prav tako dlakaste liste. Žareča rumena koškasta socvetja so velika, dosežejo premer do 4 cm. Cveti od junija do oktobra. Rastlino gojimo okrasno po vrtovih, kot zdravilno pa v večjih nasadih. Nabiramo cvetove, ki so povsem razcveteli. To moramo delati v suhem in sončnem vremenu. Posušiti jih moramo hitro, vendar brez umetne toplote, na zraku, v senci. Uporabljamo samo venčne listke ali pa cele cvetove. Je odličen nadomestek za arniko (Arnica montana).
Čaj pomaga pri bolečinah pri menstruaciji
ČAJ
1 do 2 čajni žlički cvetov prelijemo s ¼ litra vrele vode in pustimo stati 10 minut, potem odcedimo. Pri težavah z želodcem pijemo zmerno topel čaj 2- do 3-krat na dan po eno skodelico. Uporaben je tudi za obkladke in povoje.
OGNJIČEVO MAZILO
Maslo zmešamo z zmečkanimi listi ognjiča v razmerju 1:1 in malo segrejemo, da postane tekoče. Droga se sesede na dno, učinkovine ostanejo v maslu.
ČAJ ZA ŽELODEC
Pri ranah na želodcu pijemo čaj iz enakih delov ognjiča, koprive, zdravilnega jetičnika in krvavega mlečnika.
ČAJ ZA ČIŠČENJE KRVI
Čaj iz ognjičevih cvetov pomaga pri čiščenju krvi in proti bolečinam pri menstruaciji. Teden dni pred menstruacijo je treba piti po eno skodelico čaja na dan, to uredi vse nerednosti in prepreči bolečine.
OGNJIČEVA MAST
5 jedilnih žlic svežih ognjičevih cvetnih lističev grejemo v 15 dag svinjske masti. Pokrito pustimo stati čez noč. Še enkrat segrejemo in precedimo, natočimo v majhen kozarec. Hranimo v hladnem prostoru (ne v hladilniku).
TINKTURA
Potrebujemo: Do ½ kozarca natrganih svežih cvetnih lističev zdravilnega ognjiča, 1 liter dobrega domačega žganja. V kozarec s širokim grlom damo cvetne lističe zdravilnega ognjiča in prelijemo z 1 litrom dobrega domačega žganja (45 %) in za 21 dni postavimo v senco. Kozarec večkrat pretresemo, po 21 dneh precedimo. Tinkturo uporabljamo za celjenje ran in masažo.
OGNJIČEVA TINKTURA
Posušene ognjičeve cvetove prelijemo s 70% alkoholom v razmerju 1:10. Po 14 dnevih moramo zmes precediti in namočene cvetove čimbolj iztisniti. Dobljeno tekočino čez 10 dni še prefiltriramo, tako da dobimo čisto tinkturo. Iz nje pripravimo obkladke in tekočino za izpiranje in grgranje.
OGNJIČEVO OLJE
Potrebujemo: kozarec s širokim grlom s pokrovom, oljčno olje, toliko svežih cvetnih lističev zdravilnega ognjiča, da pokrijemo kozarec malo čez polovico. Sveže cvetne lističe zdravilnega ognjiča damo v kozarec, prelijemo z oljčnim oljem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za 6 tednov postavimo na okensko polico, kjer je sonce. Kozarec večkrat pretresemo. Po tem času olje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku. Olje uporabljamo za celjenje ran, preležanin, za lepšo kožo, masiranje krčnih žil.
OGNJIČEVA TINKTURA II
Potrebujemo: kozarec s širokim grlom z pokrovom, 50% žganje ali vino, toliko cvetnih lističev ognjiča, da pokrijemo polovico kozarca. Sveže cvetne lističe ognjiča, damo v kozarec, prelijemo z žganjem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za 3 tedne postavimo v senco. Kozarec večkrat pretresemo. Po tem času žganje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru. Tinkturo lahko uporabimo za masažo pri krčnih žilah in za razkuževanje ran.
JUHA
Potrebujemo: 10 dag cvetnih lističev ognjiča, 5 dag mladih koprivinih listov, 4 krompirje, 5 dag mladih listov alpske kislice, 2 rdeča korenčka, 1 glavico čebule, 2 dag masla, 1 jajce, 2 žlici kisle smetane, drobnjak, sol in poper po okusu.
Očiščene cvetne lističe ognjiča, mlade koprivine liste in mlade liste alpske kislice operemo in prelijemo z vrelo vodo. Odcedimo in vse skupaj drobno narežemo. Na raztopljenem maslu prepražimo drobno narezano čebulo, krompir narezan na kocke in korenček narezan na kolute. Dodamo na drobno narezano zelenjavo ter zalijemo z 1 litrom in pol vode. Posolimo in popopramo. Juho kuhamo na majhnem ognju dokler se zelenjava ne zmehča. Dodamo jajce in kislo smetano ter dobro zmešamo. Na koncu juho posipamo z drobno narezanim drobnjakom. Juha pomaga želodčnim bolnikom.